Britský chirurg získal Pavlíkovu cenu
Potvrzením kvality české transplantační medicíny je skutečnost, že pro konání 13. evropského transplantačního kongresu ESOT na přelomu září a října byla vybrána Praha. Prezidentem českého organizačního výboru je MUDr. Štefan Vítko, CSc., předseda České transplantační společnosti a ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny, ve kterém bylo do konce loňského roku uskutečněno již 5 323 transplantací orgánů.
„Transplantační programy na celém světě stále bojují s nedostatkem dárců orgánů. Díky mezinárodní spolupráci transplantačních center a vědeckému rozvoji se výsledky transplantací orgánů výrazně zlepšují,“ uvedl profesor Slapak. Profesor Slapak je absolventem Downing College v Cambridge a Westminster Medical School v Londýně. V roce 1978 se stal ustavujícím prezidentem Světové federace her pro lidi po transplantacích orgánů WTGF (World Transplant Games Federation). „Transplantace orgánů dává člověku druhou šanci na kvalitní život. Výkony sportovců po orgánových transplantacích na olympijském klání zachráněných pacientů jsou toho nejlepším důkazem. Je to obrovská motivace pro všechny, kdo na transplantaci teprve čekají,“ řekl profesor Slapak.
Je také zakladatelem a prvním viceprezidentem odborné společnosti ESOT zaměřené na podporu vědeckého rozvoje a vzdělávacích programů v oboru transplantace. Jako odborný lékař působil profesor Slapak v řadě zemí, mezi které patří i tehdejší Československo, dále Itálie, Kanada, Keňa, Kypr, Polsko, Řecko a USA. Je autorem řady knih, odborných prací a abstrakt.
Nadace Karla Pavlíka na podporu dárcovství a transplantací orgánů byla založena v roce 1992. Nese jméno prvního pacienta, kterému byla v roce 1966 v tehdejším Československu úspěšně transplantována ledvina. Zabývá se rovněž podporou vzdělávání odborníků v tomto oboru.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 16/2007, strana A4
Zdroj: