Brno otevírá bránu biotechnologiím
Biotechnologie jsou celosvětově jednou z nejprogresivnějších oblastí výzkumu, vývoje i podnikání. Globální obrat biotechnologických firem vzrostl v roce 2007 o 12,5 procenta na více než 55 mld. dolarů, což je podle společnosti IMS Health dvojnásobek 6,4procentního tempa růstu celosvětového farmaceutického trhu.
Brno není hostitelem mezinárodní konference náhodou. Mezi světová centra výzkumu a vývoje v oblasti biotechnologií je řadí třeba projekt Mezinárodního klinického výzkumného centra ICRC (viz též článek na této straně a na str. B1). Není to však jediný počin Jihomoravského kraje, který se prostřednictvím Jihomoravského inovačního centra (JIC) cíleně věnuje i podpoře začínajících inovačních firem. JIC spravuje Technologický inkubátor VUT a Technologický inkubátor II, Microsoft inovační centrum a nově budovaný Biotechnologický inkubátor INBIT, jehož základní kámen byl položen letos v dubnu.
Jihomoravský kraj má ambice stát se špičkovým evropským centrem v oblasti inovačního podnikání, vědy a výzkumu. A má dobře nakročeno. V pořadí nejinovativnějších regionů Evropské unie je nyní na 60. místě, do roku 2013 chce patřit do první padesátky. Jihomoravské inovační centrum je jeho prodlouženou rukou. Za dobu pěti let své existence pomohlo vniknout čtyřem desítkám firem, z nichž 12 úspěšně opustilo brány inkubátoru. Inkubované firmy vytvořily zhruba 300 nových pracovních míst a zaevidovaly 22 patentů, 24 užitných vzorů, 10 průmyslových vzorů a 11 ochranných známek. Významnou aktivitou JIC je zprovoznění internetového portálu , který je zdrojem komplexních informací o biotechnologiích nejen v České republice. Jihomoravské inovační centrum bylo zapojeno do prestižního projektu Networking Activity for Biotechnology Clusters in Europe (NetBioClue), financovaného 6. rámcovým programem EU.
Zdroj: