Bude nás mít za 10 let kdo operovat?
Výbor České chirurgické společnosti, vědom si současné situace na chirurgických lůžkových odděleních a v obavě před odchodem dalších lékařů, podpořil v říjnu minulého roku akci "Děkujeme, odcházíme". Výbor tím upozorňoval na riziko zhroucení chirurgické péče v některých regionech a podporou akce mu chtěl předejít.
Výbor přitom při rozhodování vycházel z výsledků dotazníkové akce, která byla adresovaná všem primářům a přednostům chirurgických pracovišť v ČR na podzim loňského roku. Z odpovědí vyplynulo, že na 69 % chirurgických pracovišť je pohotovostní služba zajišťována pouze za cenu permanentního porušování zákoníku práce a že na 30 % pracovišť není přítomen po dobu 24 hodin kvalifikovaný chirurg.
Z analýzy věkového složení vyplývá, že 51 % chirurgů je starších 50 let. Poměr věkových skupin v neprospěch mladých lékařů, kteří se ucházejí o práci na chirurgiích, je jednoznačně dán v posledních desetiletích tím, že velká psychická a fyzická námaha tohoto oboru není ničím kompenzována.
Navíc stojí za upozornění, že odborná výchova chirurga je delší než u většiny lékařů jiných oborů.
Čistý hodinový příjem začínajícího lékaře v plném úvazku nepřevyšuje 90 korun. A u kvalifikovaného lékaře po absolvování atestace nepřevyšuje 120 korun. To nelze považovat za skutečnost, která by výrazně zvýšila zájem o chirurgii.
V souvislosti s hromadnými výpověďmi lékařů k 1. březnu 2011, mezi nimiž značnou část tvoří právě chirurgové, lze očekávat další výrazné narušení péče na chirurgických pracovištích, a to jak urgentní včetně péče traumatologické, tak i péče o objednané pacienty k operaci, včetně operací na specializovaných pracovištích. Pracovní týmy, které vznikaly po řadu let, se mohou rozpadnout, včetně týmů sesterských.
Výbor České chirurgické společnosti se za této situace nemůže ztotožnit s některými našimi politickými představiteli, kteří bagatelizují současnou situaci, nebo s některými řediteli zdravotnických zařízení, kteří slibují, že zajistí jakousi náhradní chirurgickou a traumatologickou péči.
Jestliže při celkovém počtu 11 275 lékařů pracujících v lůžkové péči (s výjimkou lázní, viz Zdravotnická ročenka ČR 2009, str. 112) podá výpověď 3 850 lékařů (tj. 34,2 %!), z nichž významná část je tvořena chirurgy (a pokud se tento stav k 1. březnu 2011 výrazně nezmění), působí řada jimi pronesených výroků nevěrohodně.
Návrh na řešení současné situace
Členové výboru České chirurgické společnosti se shodují v následujících bodech:
* je třeba urychleně změnit výši hodinové mzdy lékařů v závislosti na jejich vzdělání a pracovním zařazení tak, aby nebyla důvodem, který lékaře od chirurgie odrazuje;
* je třeba kontrolovat striktní dodržování zákoníku práce - současný stav, kdy platba za přesčasové hodiny představuje polovinu příjmu chirurga, ale jejichž počet většinou vysoko přesahuje povolené limity zákoníku práce, považujeme za nepřijatelný;
* je třeba dopracovat a urychleně zavést do praxe kvalifikační vzdělávání lékařů, které umožňuje zařazení chirurgů do oboru a přípravu k atestaci;
* souhlasíme, že je nezbytné přiměřeně zredukovat počet chirurgických pracovišť a zkoncentrovat specializovanou a urgentní péči. Tyto zásadní změny je však třeba provádět koncepčně, nikoli nahodile a chaoticky, a to při zachování dostatečné sítě, která by zabezpečovala dostupnou kvalitní chirurgickou péči na celém území České republiky;
* je třeba změnit systém paušální úhrady chirurgické péče ze strany zdravotních pojišťoven na systém platby za pacienta, je třeba zjednat pravidelnou kontrolu kvality chirurgické péče;
* je třeba zatraktivnit obor chirurgie pro mladé lékaře.
Členové výboru se distancují od sloganu "Náš exodus, váš exitus" a podobných mediálních sloganů, které považují za nepřijatelné, a to jak z hlediska etického, tak i profesního, a které nemají nic společného s požadovanou reformou zdravotnictví.
Za výbor České chirurgické společnosti
prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc., předseda
Zdroj: Medical Tribune