Přeskočit na obsah

Budoucnost pečovatelských služeb - dálková satelitní péče

Mnichovská společnost Aipermon vyvinula speciální aplikaci AiperCare, která vnáší revoluční prvky do pečovatelských služeb. Díky novému satelitnímu systému mohou osoby vyžadující stálou péči získat větší životní prostor, přičemž nedochází k omezení jejich bezpečnosti. Řešení dálkové péče získalo zvláštní cenu T-Systems v soutěži evropské satelitní navigace.

AiperCare využívá kombinaci mobilní technologie, pohybových čidel a satelitní navigace. Je tak schopna při určitých, předem definovaných situacích, podle zadaného profilu informovat krátkou textovou zprávou příbuzné, známé či pečovatele. Opustí-li například osoba sama domov, informuje vysílač připevněný na oděvu automaticky pečovatele, který poté, pokud dojde k pádu, zjistí pomocí navigačního systému aktuální místo nehody a může vyslat pomoc. Ve výpočetním středisku funguje jako prostředník pečovatelské služby centrální server.

"Systém má několik možností použití a technologií, které mohou být použity v závislosti na osobě, která potřebuje péči. Z technologického hlediska se rozlišuje péče při detekci kritických situací u ležících pacientů nebo chodících - pak je vždy použito jiné zařízení a technologie. Systém sleduje pacienta - je možné připojit čidla na sledování životních funkcí, pohybu (zda pacient neupadl) a tyto informace jsou prostřednictvím SMS a lokalizačních funkcí odesílány do centra. Technologie integruje tři vlastnosti - GSM, satelitní lokalizaci, monitoring pohybu a funkcí. Systém byl vyvinut firmou Aipermon s vlastním softwarem a hardwarem, integrační portál dodává T-Systems," říká k projektu Jan Rezek z T-Systems.

Podle něj je systém po technologické stránce zcela spolehlivý. V centrále navíc kromě počítačů střeží pacienty také operátoři, kteří v případě nestandardních situací zasahují. Velké nasazení AiperCare se plánuje na srpen 2010, ale již nyní běží několik pokusných projektů - například v univerzitní nemocnici Charité v Berlíně.

"S aplikací AiperCare jsme se ještě nesetkali, ale jinak se touto problematikou dost intenzivně zabýváme, především s ohledem na pacienty s demencí. Zatím bohužel platí, že podobné systémy jsou, zejména kvůli baterii, příliš velké, a proto je lidé s demencí moc nevyužívají. Pokud by bylo možné je nějak zabudovat do oděvu nebo ve formě náramkových hodinek, tak by to bylo jistě přínosem. Dosud jsme se však s takovým systémem nesetkali," říká doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti ČLS JEP.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené