Přeskočit na obsah

Budoucnost zdravotnictví v EU

Tématem dopolední části slyšení byly hlavní výzvy vývoje a reforem zdravotního sektoru. M. Cabrnoch připomněl, že oblastí zdravotnictví se v Evropském parlamentu zabývají nejméně tři výbory. Výbor pro zaměstnanost a sociální politiku, který projednává zdravotnictví z pohledu sociálního zabezpečení a dostupnosti zdravotní péče, Výbor pro životní prostředí, ochranu veřejného zdraví a bezpečnost potravin a Výbor pro vnitřní trh. Posledně jmenovanému příslušela i tzv. Bolkensteinova směrnice o službách na vnitřním trhu, ze které byly zdravotní služby dodatečně vyjmuty. Při evropských institucích však neexistuje jediný orgán, který by se zabýval výhradně zdravotní politikou.

Druhá část slyšení byla věnována tématu mobility zdravotnických pracovníků. EU by měla podporovat výměnu zdravotníků mezi městy, regiony a zejména mezi členskými státy. V oblasti zdravotní péče se už rodí společná evropská strategie, která má usnadnit pohyb pacientů i odborníků, zjednodušit postupy a zvýšit kvalitu i dostupnost přeshraniční péče. Strategie by měla rovněž posílit šíření inovativních medicínských technologií a zajišťování bezpečnosti péče o pacienty ve všech členských státech EU.

Othmar Karas, viceprezident skupiny Evropské lidové strany-Evropských demokratů ve své závěrečné řeči prohlásil, že již není dále možné, aby se EU v oblasti přeshraničního poskytování zdravotních služeb neustále spoléhala pouze na rozsudky Evropského soudního dvora, nýbrž je nutné, aby sama přišla s jasnou a přehlednou legislativou.

 

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2008, strana B3

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené