Přeskočit na obsah

Byli jsme dětmi

„Jsou místa, která nám svým kouzlem a odlišností od prostoru, ve kterém se běžně pohybujeme, připomenou buď cosi dávno zapomenutého, nebo dají zažít něco nového. To nás pak obohatí a ovlivní v pohledu na náš vlastní život. Pro Ing. Václava Landovského je takovým místem Indie – jednak pro rozdílnost téměř ve všem, s čím se člověk setkává v Evropě, jednak pro přívětivost, sdílnost a náboženské založení lidí. V neposlední řadě pak pro to, že se tam život odehrává z větší části na ulici a je možno jednoduše být při tom a také to zachytit fotografickým aparátem.“ Tak zní vyznání autora výstavy portrétních fotografií z Indie pod názvem Byli jsme dětmi, která byla zahájena 16. března v Akademickém klubu 1. lékařské fakulty ve Faustově domě na Karlově náměstí. Výstava snímků Ing. Landovského se koná pod záštitou děkana 1. LF UK v Praze prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., MBA, a ve spolupráci s projektem Adopce na dálku Arcidiecézní charity Praha a Medical Tribune se stala jejím mediálním partnerem. Motto výstavy „naše pozemské bytí je rozprostřeno od dětství ke stáří a zkušenosti z dětství nás provázejí po celý tento život“ naznačuje souvislost jejího tématu právě s projektem Adopce na dálku. Portrétní fotografie jsou uspořádány záměrně tak, aby se návštěvník výstavy mohl zamyslet a imaginativně prožít, jak se dětství mění v dospělost a stáří a jaké jsou potřeby těchto rozdílných životních období.

Fotografie byly pořízeny v letech 2005–2008 v jižní Indii ve státech Tamilnad a Kérala. Jižní Indie, a tedy i Tamilnad a Kérala jsou státy tradičních řádů vycházejících z náboženství, které je tady velmi živé a setkáte se s ním na každém kroku. Určujícím náboženstvím s nejdelší tradicí je hinduismus. Žijí tu ale i muslimové a největší procento křesťanů v Indii jako pozůstatek portugalské a anglické kolonizace. Náboženství je tu součástí každodenního života a promítá se velmi silně do všech mezilidských vztahů a značně ovlivňuje i denní rytmus. Do značné míry tu tato „oduševnělost“ dává životu radostný prvek i přes velmi prosté až těžké životní podmínky.

Právě do těchto oblastí je též mimo jiné směrována rozvojová pomoc projektu Adopce na dálku, který vznikl v roce 1993 a od té doby prostřednictvím dárců z České republiky umožňuje vybraným dětem získat vzdělání přímo v jejich přirozeném kulturním prostředí. Tím spolu s dalšími projekty současně podporuje rozvoj celých komunit.

Při slavnostní vernisáži výstavy představil vystavené fotografie jejich autor Ing. Landovský, historii a aktivity projektu Adopce na dálku pak představila Mgr. Jarmila Lomozová, vedoucí Rozvojového střediska Arcidiecézní charity Praha.  V současné době spolupracuje projekt s 38 zahraničními partnerskými organizacemi v sedmi zemích světa a podporuje ve vzdělávání více než 17 000 dětí.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené