Přeskočit na obsah

Černá madona prošla vyšetřením na CT

Dřevěnou sochu tzv. Černé madony přivezli 28. července do FN u sv. Anny v Brně restaurátoři, kteří provádějí práce v prostoru kaple v Paláci šlechtičen v Brně. CT jim pomůže objasnit detaily sošky.

Madona s dítětem je hlavním prvkem oltáře v kapli Paláce šlechtičen. „Jedná se o dřevěnou polychromovanou sochu z 2. poloviny 17. století, tzv. Černou madonu. Samotná kaple je přímo zasvěcena Obětování Panny Marie, tudíž i fresková výzdoba stěn a klenby nese mariánské motivy,“ uvedl historik umění Martin Čihalík ze společnosti Pastiglia, která provádí obnovu památek.

CT pomůže restaurátorům odhalit a objasnit stav dřeva, například rozsah poškození červotočem nebo jiným dřevokazným hmyzem. Identifikuje také všechny spoje jednotlivých částí sochy, tloušťku a vrstvy povrchových úprav. „Socha je polychromována formou lazurovaného stříbra a zlata, takže poškození není zvenku téměř patrné. Musím říci, že nás překvapil počet hřebíků v sošce, množství prasklin, které běžně nejsou vidět, a také rozsah poškození hmyzem,“ komentoval předběžné výsledky z CT Martin Čihalík a dodal: „Všechny informace jsou pro nás zásadní kvůli přístupu k restaurování a dalším navazujícím průzkumům. CT používáme pouze u velmi cenných památek, především středověkých či raně barokních. Pravidelně děláme i rentgeny obrazů, ale to si vystačíme s veterináři, kteří mají pojízdný rentgen,“ uzavřel s úsměvem. Ve FN u sv. Anny již lékaři CT sochy dělali, před pěti lety sochy Krista z brněnského kostela u sv. Jakuba. V obou případech se jednalo o placené služby.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené