Přeskočit na obsah

Češi jsou na tom se zdravotní gramotností zle

V průzkumu zdravotní gramotnosti z roku 2015 skončili Češi na osmém místě před posledními Bulhary. Nejhůř na tom byli ve využívání informací k udržování a posilování vlastního zdraví, problém s tím měly dvě třetiny obyvatel. O zdravotní gramotnosti a podpoře prevence hovořila MT s náměstkyněmi ministra zdravotnictví Ing. Helenou Rögnerovou a MUDr. Alenou Šteflovou, Ph.D., MPH.



 

  • Paní náměstkyně Rögnerová, Dne zdraví pořádaného ministerstvem se účastní přímo řízené nemocnice, za jejichž hospodaření zodpovídáte. Mají nemocnice kapacity na preventivní vyšetření?

 

Pouliční preventivní akce jako Den zdraví jsou připomínkou toho, jak by se lidé měli o své zdraví starat. Pořád u nás není zdravotní gramotnost na takové úrovni, jako bychom si přáli. Nemocnice prostor na prevenci určitě mají, když někdo má nějakou zátěž už ze své rodiny, z rodinné anamnézy, tak je dobré, aby se ty věci podchytily na samém začátku, protože na začátku je léčba nejlevnější a nejúčinnější. Je v zájmu všech zúčastněných v systému, aby to tak bylo. Hudba budoucnosti bude dokonce taková, že všichni budeme napojeni k počítači, který bude sledovat naše hodnoty, a budeme chodit just‑in‑time do nemocnice nebo k lékaři, tak proč se tomu co nejvíce nepřibližovat.



 

  • A mají nemocnice na prevenci peníze? Jak je to s úhradami od zdravotních pojišťoven?

 

Zdravotní pojišťovny mají své preventivní programy a ministerstvo nyní začíná více dohlížet na to, aby tyto preventivní programy byly účelné a opravdu směřovaly do oblastí, které chceme podchytit, co se týče včasného záchytu jakýchkoli onemocnění.



 

  • Paní náměstkyně Šteflová, máte na starosti program Zdraví 2020, včetně prevence. Proč se ministerstvo rozhodlo Den zdraví uspořádat a co si myslíte, že to přinese?

 

Určitě bychom chtěli prevenci podporovat a já mám radost, že nové vedení ministerstva tomu dává zelenou. První Den zdraví pořádaný ministerstvem ve spolupráci s jeho přímo řízenými nemocnicemi a ústavy je dokladem toho, že chceme upozornit, že je celá řada možností, kam se jít vyšetřit a jak o sebe pečovat.

Cítíme, že lidé jako by si dostatečně nevážili signálů, které jim jejich vlastní tělo vysílá. Měli by na ně reagovat, neměli by se bát jít na preventivní vyšetření. Máme sled nejrůznějších preventivních prohlídek, kde bohužel není příliš velká odezva, aby je lidé pečlivě navštěvovali. Se zdravotními pojišťovnami začínáme vytvářet další možnosti, jak podnítit zodpovědnost lidí za vlastní zdraví, a dokonce se ukazuje i z některých předběžných výsledků, že ti, kteří využívají takovéto formy, pečují o své zdraví, chodí pravidelně na prevenci, na screeningové programy, tak od určitého věku začínají výrazně méně spotřebovávat zdravotní péči. Společnost se v tom začíná jakoby rozdvojovat, a těm, co se o sebe starají, se to začíná vyplácet – Dnem zdraví chceme veřejnosti sdělit, že prevence se vyplácí, že v kterémkoli věku je možné přestat kouřit, začít se hýbat. Neznamená to jen nechat si vyšetřit kožní znaménka, změřit tlak, glykémii atd., hodně toho je na nás, je to otázka změny životního stylu. Myslím si, že rozpohybování se je dnes odpovědí na všechno – je to prevence diabetu, kardiovaskulárních onemocnění, a dokonce třeba i lidé s onkologickým onemocněním, když se hýbou, daleko lépe vzdorují těmto onemocněním a jsou v daleko lepší kondici. Je to prostě určitý druh prevence i pro takto važně nemocné lidi.



 

  • A proč lidé přijdou spíše na takovéto pouliční akce, než by šli do ordinace?

 

Možná bychom se měli zamyslet, jestli systém máme dobře nastavený, zda pro občana jsou takováto vyšetření v běžných ambulancích dobře zpřístupněna, jestli nemáme hledat nějakou formu jiných, třeba i samostatných ambulancí, které by se věnovaly výhradně prevenci. Je to o diskusi a o zamyšlení, tento dotaz je podnětem o tom začít přemýšlet.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Asgent aneb Náš život s andělem

28. 3. 2024

Nastává éra genové terapie. Nebo spíše teprve nastane, přestože první přípravky jsou již v klinické praxi. Zatím však nejde o rutinní léčbu. O to,…