Česká Sekce NOTES ČCHS ČLS JEP
Vznik sekce reflektuje relativně rychle se rozšiřující trendy a možnosti nového, kombinovaného diagnosticko-terapeutického postupu v peritoneální dutině.
Jde o postup vycházející z kombinace principů flexibilní endoskopie a laparoskopické chirurgie, nejčastěji nazývaný NOTES (Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery).
NOTES se zásadním způsobem odlišuje od dosud užívaných diagnostických a terapeutických přístupů. Rozdílnost tkví především v tom, že se zákroky provádějí přístupem přes přirozené otvory lidského těla (orálně, análně, vaginálně, močovou trubicí), a to buď zcela intraluminálně, tj. uvnitř dutiny trávicího traktu, nebo se k provedení operačního výkonu uvnitř peritoneální dutiny proniká přes stěnu zažívacího traktu (transluminálně), transgastricky, transkolonicky nebo přes stěnu jiných orgánů, transvaginálně či transcysticky. Podle dosud publikovaných, i když omezených a prozatímních výsledků se NOTES jeví jako metoda s možným významným budoucím potenciálem. Její výhody by mohly spočívat především v menší chirurgické invazivitě, než nabízejí dosud všechny známé a zavedené operační postupy. NOTES zákroky by svou šetrností mohly výrazně snížit chirurgickou i anesteziologickou zátěž, a tím posunout hranici „fyziologického“ operování.
Pro zajištění bezpečnosti pacientů i v zájmu dalšího vědecky a odborně kontrolovaného rozvoje NOTES a před jeho možným zavedením do klinické praxe je v současné fázi nutné dodržovat relativně přísná kritéria pro preklinický a klinický výzkum. Mezinárodně byla základní kritéria vytvořena v letech 2005 až 2006 jako společné Guidelines ASGE (American Society for Gastrointestinal Endoscopy), NOSCAR (Natural Orifice Surgery Consortium for Assessment and Research) a SAGES (Society of American Gastrointestinal Endoscopic Surgeons). V návaznosti na mezinárodní guidelines vytvořila přípravná skupina české Sekce NOTES ve spolupráci s Českou chirurgickou společností ČLS JEP základní kritéria, resp. spíše doporučení pro laboratorní (experimentální) a klinické užití této metody na chirurgických pracovištích v České republice. Tyto základní doporučení lze shrnout do několika bodů, kterými by se měl chirurg se zájmem o provádění této metody, potažmo příslušné chirurgické pracoviště řídit.
1. Nácvik metody na velkém laboratorním zvířeti.
2. Chirurg musí prokázat dostatečné zkušenosti ve flexibilní endoskopii a laparoskopické chirurgii.
3. Chirurgické pracoviště musí provádět laparoskopické výkony v dostatečném množství.
4. Chirurgické pracoviště musí být schopno případné komplikace řešit samo nebo v předem sjednané spolupráci s vyšším chirurgickým pracovištěm.
5. Je nutné souhlasit s tím, že použití přístupu NOTES v klinické praxi může být uskutečněno pouze po schválení Ministerstva zdravotnictví ČR, a to vzhledem k tomu, že se jedná o nezavedenou léčebnou metodu (až do odvolání). Další podmínkou je podrobný písemný informovaný souhlas pacienta dle článku 5 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně a § 23 zákona o péči o zdraví lidu č. 20/1966 Sb. v platném znění. Ten pacient podepíše po předchozím podrobném poučení, které mu dá příslušný lékař a současně odpoví na jeho případné dotazy.
6. Je nutné doporučit, aby se odpovědný chirurg plánující zahájení operačních výkonů přístupem NOTES stal členem Sekce NOTES ČCHS. Je nutné souhlasit s poskytnutím všech výsledků z experimentálních operací s přístupem NOTES do nezávislé databáze spravované sekcí, požadované údaje do této databáze neprodleně vkládat, a tím umožnit jejich sdílení s ostatními členy sekce.
Výše uvedené podmínky jsou minimálními požadavky nutnými pro zahájení laboratorních, experimentálních výkonů a následně klinických studií a vztahují se nejen na přístup NOTES, ale i na takzvané hybridní výkony, prováděné kombinovaným transorgánovým přístupem spolu s využitím laparoskopické techniky. Podmínky nemají za cíl omezit výzkum v NOTES. Naopak, stanovením alespoň základních a standardizovaných pravidel mají přispět k rychlejšímu a vědeckému vývoji této metodiky a jejímu zavedení do klinické praxe. Dodržování stanovených podmínek by mělo přispět k omezení potenciálních negativních dopadů spojených se živelným a nekontrolovaným prováděním NOTES v době, kdy metoda zatím není dostatečně propracována, a to jak z pohledu fyziologie, chirurgické a endoskopické techniky, tak i z technologického hlediska.
Lékaři, kteří mají zájem stát se členy české Sekce NOTES, se mohou hlásit na elektronické adrese: či
nebo poslat svou přihlášku na adresu: prof. MUDr. Martin Fried, CSc., Klinické centrum ISCARE, Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7.
Ti, kdo se přihlásí do 30. dubna 2009, se budou moci zúčastnit prvních voleb vedení české Sekce NOTES, které se uskuteční v průběhu května 2009.
Zdroj: