Chaos kolem mimořádného očkování proti chřipce způsobený ministerstvem zdravotnictví
Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 225/2005 Sb., kterou se mění vyhláška č. 589/2004 Sb., o úhradách léčiv a potravin pro zvláštní lékařské účely, která vstoupila v účinnost dne 1. 7. 2005, způsobila skutečně zásadní změnu v postupu při očkování, resp. při získání a úhradě očkovací látky. V zásadě lze rozlišit (dle vyhlášky MZ ČR č. 439/2000 Sb., o očkování proti infekčním nemocem) tři typy očkování:
Prvním je pravidelné očkování upravené v ustanovení § 8 vyhlášky MZ ČR č. 439/2000 Sb. Toto očkování proti chřipce se týká se provádí každý rok u fyzických osob umístěných v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, domovech důchodců a domovech-pensionech pro důchodce. Očkování se provede též u fyzických osob umístěných v ústavech sociální péče, pokud tyto osoby trpí chronickými nespecifickými onemocněními dýchacích cest, chronickým onemocněním srdce, cév a ledvin nebo diabetem.
Druhým je zvláštní očkování upravené v ustanovení § 13 vyhlášky MZ ČR č. 439/2000 Sb. Zvláštní očkování proti chřipce u fyzických osob pracujících na pracovištích uvedených v § 20 odst. 3 (léčebny dlouhodobě nemocných, domy s pečovatelskou službou, domovy důchodců, domovy-pensiony pro důchodce a ústavy sociální péče) se opět provádí každý rok.U obou výše uvedených očkování nedochází k žádným změnám, tedy nadále je očkovací látka zajišťována, dodávána a hrazena státem (resp. orgány ochrany veřejného zdraví – dříve hygienické stanice), aplikaci pak lékaři hradí příslušná zdravotní pojišťovna.
Třetím typem je mimořádné očkování. Doposud bylo organizováno tak, že hlavní hygienik rozhodl dle ustanovení § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, a nařídil mimořádné očkování. V rozhodnutí byl vymezen okruh osob, kterých se toto očkování týkalo (např. v rozhodnutí o očkování pro rok 2003 byl okruh osob vymezen následovně: „Tomuto očkování se podrobí na základě výzvy zdravotnického zařízení fyzické osoby, které mají na území České republiky trvalý pobyt, pokud trpí chronickými nespecifickými onemocněními dýchacích cest, chronickým onemocněním srdce, cév nebo ledvin nebo diabetem a v roce 2002 byly očkovány proti chřipce, a dále fyzické osoby, u nichž bylo uvedené chronické onemocnění nově zjištěno. Povinnost podrobit se tomuto očkování se nevztahuje na fyzické osoby očkované proti chřipce v rámci pravidelného nebo zvláštního očkování podle vyhlášky č. 439/2000 Sb., o očkování proti infekčním nemocem.“). U mimořádného očkování pak opět byla očkovací látka dodávána státem (resp. orgány ochrany veřejného zdraví) přímo lékařům, kteří pak provedli její aplikaci a příslušný výkon – očkování S.C.I.M byl hrazen příslušnou zdravotní pojišťovnou.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 15/2005, strana 34
Zdroj: