Přeskočit na obsah

Charakteristiky evropské zdravotní politiky

Je škoda, že mnohé charakteristiky zdravotní politiky Evropy nebyly dosud v dostatečné míře uplatněny v České republice. Stručný výčet hlavních zásad by snad mohl být inspirací pro zlepšení stávající situace. Evropská zdravotní politika má zejména tyto charakteristické rysy:

1.    Je založena na spolupráci a plně respektuje relativní autonomii zúčastněných subjektů, které se podílejí na jejich tvorbě, realizaci, hodnocení i dalším vývoji. Neopírá se jen o autorizované instituce, ale o všechny organizace, skupiny i jednotlivé občany.

2.    Je společná a hodnotově orientovaná, tzn. respektuje, hájí i rozvíjí základní humánní hodnoty, mezi které patří např. zdraví, autonomie, solidarita a důstojnost.

3.    Je věrohodná a informačně podložená, neboť se důsledně opírá o ověřená data, o jejich kvalifikované analýzy a o kompetentní rozhodování. Využívá nashromážděné zkušenosti i vědecké poznatky.

4.    Je dynamická, usiluje o včasnou reakci na nová zdravotní rizika a na aktuální zdravotní problémy. K jejich zvládání pohotově využívá nových možností.

5.    Je koncepčně pojímaná, tzn. bere v úvahu nejen bezprostřední, ale i dlouhodobé důsledky jednotlivých programů a aktivit institucí.

6.    Poskytuje informace všem, kterých se to týká, využívá možností moderní výpočetní a komunikační techniky.

7.    Využívá celou škálu možností sociální regulace, např. politické mechanismy, informační strategii, legislativu, výchovu a financování.

8.    Není jednosměrná a zajímá se o potřeby a názory orgánů, institucí i jednotlivých občanů a o priority jednotlivých států a regionů. Ve své podstatě tedy autoritativně neurčuje, co se musí udělat, ale poskytuje věrohodné motivy pro to, co je dobré udělat.

9.    Respektuje zásadu subsidiarity, podle níž to, co mohou učinit jednotliví lidé na vlastní odpovědnost a vlastním přičiněním, nemá se jim brát z rukou a přenášet na společnost. Rovněž se nemá přenášet na vyšší společenský útvar to, co může vykonat společenský útvar menší a nižší.

10. Snaží se využívat intelektuální potenciál Evropy tím, že se obrací na odborné organizace, experty, univerzity, přispívá k rozvoji výzkumu v oblasti péče o zdraví, usnadňuje výměnu zkušeností.

11. Usiluje o zlepšení dosavadního stavu evropské zdravotní politiky, vychází ze zásady, že každý sociální systém, nemá-li degradovat, musí se vyvíjet a citlivě reagovat na měnící se potřeby, problémy i okolí systému. Při návrhu změn se evropská zdravotní politika snaží získávat a respektovat věrohodné důkazy (evidence based health policy).

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené