Přeskočit na obsah

Charakteristiky nejoblíbenějších volně prodejných přípravků pro alergiky



Perorální přípravky

Volně prodejné přípravky jsou dostupné v menším počtu tablet, jejich cílem není zastoupit léčbu zvolenou alergologem, ale jsou určeny k přechodnému řešení krátkodobých či akutních alergických projevů (rýma, kýchání, pálení, slzení očí) nevyžadujících odbornější zákrok. Pokud musí pacient výhledově podstoupit kožní testy, je nezbytné dva dny před testem ukončit užívání perorálních antihistaminik. Volně prodejné přípravky ve formě tablet a dražé obsahují H1 antihistaminika. Jde o antagonisty H1 histaminových receptorů I. nebo II. generace.

I. generace anihistaminik

Dimetindeniummaleinát je antagonista H1 histaminového receptoru s vysokou vazebnou afinitou k těmto receptorům. Kromě toho byly u dimetindeniummaleinátu prokázány určité antikininové účinky a slabé účinky anticholinergní. Významně snižuje nadměrnou permeabilitu kapilár, která je spojena s bezprostřední reakcí přecitlivělosti. Používá se při akutní i chronické kopřivce a svědění spojeném se svědivými dermatitidami (například ekzém).

Jde o tzv. sedativní generaci antihistaminik, kde je nejvýraznější nežádoucí účinek útlum (sedace). Pacienta je třeba na tento nežádoucí účinek upozornit. Někteří pacienti mohou zaznamenat únavu nebo oslabení pozornosti; v takovém případě by se měli vyvarovat řízení motorových vozidel nebo obsluhy strojů. Sedativní účinek však lze někdy pozitivně využít při zmírnění svědivých projevů. K dalším možným nežádoucím účinkům patří bolest hlavy a nervozita, gastrointestinální potíže, sucho v ústech a závratě. Zvýšená opatrnost se doporučuje v případě podávání pacientům s glaukomem, obstrukcí hrdla močového měchýře (např. hypertrofie prostaty). Volně prodejný přípravek: Fenistil tbl. (4 mg dimetindeniummaleinátu v 1 tvrdé tobolce s prodlouženým uvolňováním, počet tablet v balení 10).

Dospělí a děti od 12 let užívají 1 tobolku jedenkrát denně. Fenistil není určen k léčbě dětí mladších 12 let.

Kontraindikace: přecitlivělost na složky přípravku.

II. generace antihistaminik

U II. generace antihistaminik útlum chybí, protože molekuly účinných látek nepronikají po perorálním podání hematoencefalickou bariérou.

Cetirizini dihydrochloridum je antialergikum se selektivním účinkem na H1 receptory s prodlouženým účinkem a s minimálním účinkem na bdělost. Jeho antialergický účinek je komplexní, kromě inhibice H1 receptorů dochází k inhibici syntézy a uvolňování mediátorů zánětu z žírných buněk ve tkáních i z cirkulujících bazofilů. Používá se k léčbě symptomů alergické rýmy (včetně celoroční a sezonní), alergické konjunktivitidy a kožních alergických projevů provázených svěděním a vyrážkou.

Cetirizin má při doporučeném dávkování mírné nežádoucí účinky na CNS včetně ospalosti, únavy, závratě a bolestí hlavy, paradoxní stimulace CNS, vzácně obtíže s močením, poruchy akomodace oka a pocit sucha v ústech.

K volně prodávaným přípravkům patří Zyrtec tbl. (7 × 10 mg nebo 20 × 10 mg) a jeho nejžádanější generická podoba Zodac tbl. (7 × 10 mg).

Děti od 6 do 12 let užívají 1 tablety 2× denně, dospělí a dospívající od 12 let 1 tabletu 1× denně.

Kontraindikací podání je hypersenzitivita na léčivou látku, na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku, na hydroxyzin nebo na jakýkoli derivát piperazinu. Přípravek není určen pro nemocné s těžkou poruchou funkce ledvin při clearance kreatininu menší než 10 ml/min, dále potahované tablety cetirizinu nesmějí užívat pacienti se vzácnými dědičnými poruchami, jako jsou intolerance galaktózy, deficit laktázy typu Lapp nebo glukózo-galaktózová malabsorpce, přípravek obsahuje laktózu. U pacientů trpících pouze poškozením jater není nutné dávkování upravovat.

Loratadin je dlouhodobě účinné antialergikum bez sedativního účinku se selektivním antagonistickým účinkem na periferní H1 receptory a stabilizačním účinkem na žírné buňky.

Při dodržování doporučeného dávkování nemá žádné klinicky významné sedativní či anticholinergní účinky. Ani v průběhu dlouhodobého podávání přípravku nebyly zaznamenány žádné klinicky významné změny vitálních funkcí, laboratorních hodnot, klinických stavů nebo elektrokardiografických záznamů. Loratadin nemá žádný významný účinek na H2 receptory. Nezabraňuje zpětnému vychytávání noradrenalinu a nemá prakticky žádný vliv na srdeční činnost ani aktivitu srdečního pacemakeru.

Loratadin zmírňuje alergické příznaky, jako jsou kýchání, vodnatá rýma a pálení v nose, pálení na patře, pálení očí, zarudlé nebo slzící oči, užívá se také pro zmírnění svědění a vyrážky. Možné nežádoucí účinky jsou pro skupinu H1 antihistaminik obdobné: ospalost, únava, závratě a bolesti hlavy, gastrointestinální obtíže. Příjem potravy spolu s užitím loratadinu může mírně zpomalit nástup účinku, ale účinnost není ovlivněna. Účinnost a bezpečnost loratadinu u dětí do 2 let nebyla dosud prokázána. K dispozici jsou volně prodejné tablety Claritin (10 × 10 mg), sirup Claritin (120 ml). Dávkování pro dospělé a děti nad 30 kg je 1 tableta (10 mg) denně, děti pod 30 kg (starší 2 let) užívají 5 mg jednou denně.

Kontraindikací je pouze přecitlivělost na účinnou látku nebo na kteroukoli z pomocných látek.

Opatrnosti je zapotřebí u pacientů s těžkým poškozením jater. Tablety obsahují laktózu a sacharózu, proto by tento přípravek neměli používat lidé se vzácnými dědičnými problémy intolerance galaktózy, insuficience Lapp laktázy nebo malabsorpce glukózy-galaktózy. Sirup obsahuje sacharózu; proto pacienti se vzácnými dědičnými problémy intolerance fruktózy, malabsorpce glukózy-galaktózy nebo insuficience sacharózy isomaltázy by neměli tento přípravek používat.

Loratadin je k dispozici i ve formě dispergovatelných tablet pod názvem Flonidan (7 × 10 mg). Výhodou dispergovatelných tablet je skutečnost, že nemusejí být zapíjeny vodou nebo jinou tekutinou. Flonidan 10 mg dispergovatelné tablety se v ústech rozpustí slinami, a proto mohou být užívány bez vody. Mají sladkou pomerančovou chuť. Opatrnost je nutná

Pokračování na str. C5

při podávání pacientům se závažným poškozením jater. Tablety Flonidan obsahují aspartam (zdroj fenylalaninu), který může být nebezpečný pro pacienty s fenylketonurií. Flonidan obsahuje laktózu a sorbitol. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s nesnášenlivostí fruktózy, galaktózy, insuficiencí Lapp laktázy nebo malabsorpcí glukózy-galaktózy by neměli tento léčivý přípravek užívat.

Nejmodernější volně prodejné H1 antihistaminikum je levocetirizin. Enantiomer cetirizinu (levocetirizini dihydrochloridum) je účinný selektivní antagonista periferních H1 receptorů. Ve srovnání s cetirizinem má dvojnásobnou afinitu k lidským H1 receptorům. Levocetirizin má v poloviční dávce srovnatelný účinek s cetirizinem jak na kůži, tak na nosní sliznici. Jsou uváděny pouze mírné nežádoucí účinky, jako je ospalost, únava. Používá se k symptomatické léčbě alergické rhinitidy (včetně persistující alergické rhinitidy) a chronické idiopatické urtikarie.

Volně prodejné jsou potahované tablety Xyzal (7 × 5 mg, 14 × 5 mg). Dospělí a děti od šesti let užívají 1 tabletu denně. Pro mladší děti je z důvodů dávkování vhodnější použít pediatrickou formu s levocetirizinem. Kontraindikace podání přípravku Xyzal je hypersenzitivita na levocetirizin, na jiný piperazinový derivát nebo na kteroukoli pomocnou látku. Další kontraindikací je závažné poškození renálních funkcí s koncentrací clearance kreatininu nižší než 10 ml/min. Pacienti se vzácnými dědičnými poruchami, jako jsou intolerance galaktózy, vrozená deficience laktázy typu Lapp nebo glukózo-galaktózová malabsorpce, nesmějí tento lék užívat.

Souhrn

U všech přípravků ve formě tablet je třeba dodržet doporučené dávkování v závislosti na věku a zdravotním stavu. Pacienta je vhodné upozornit na možné nejčastější nežádoucí a vedlejší účinky, které se týkají skupiny H1 antihistaminik. Přípravky jsou kontraindikovány při případné přecitlivělosti na účinnou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku.

Pozornost je třeba vždy věnovat dětem, geriatrickým pacientům a pacientům s poruchou jater či ledvin. U pacientů s poruchou ledvin je třeba upravit dávkování podle uvedeného doporučení. Je vhodné pacienta upozornit na obsah pomocných látek v přípravcích (laktóza, sorbitol, aspartam - viz výše). Podle dostupných informací perorálně není doporučeno užívat tyto přípravky v těhotenství a při kojení. O případném použití přípravků u těhotných a kojících je třeba se poradit s alergologem a gynekologem. Nejvyšší opatrnost je nezbytná v 1. trimestru těhotenství.

Oční a nosní kapky a spreje

Volně prodejné přípravky ve formě kapek kromě H1 antihistaminik obsahují i sympatomimetika. Přípravky mohou uvedené účinné látky obsahovat samostatně, často se obě skupiny kombinují. Sympatomimetická složka přípravku působí vasokonstrikčně, způsobuje stažení cév ve sliznici, snižuje otok, uvolní nosní průduchy a případně sníží slzení v očích. K nežádoucím účinkům patří snížení prokrvení sliznic s možnými dalšími změnami.

Při dlouhodobém užívání vzniká návyk, proto je použití přípravků s obsahem sympatomimetik časově omezeno. U dospělých není vhodné používat přípravek déle než týden, u dětí se doba použití omezuje na tři dny.
V případě kombinovaných přípravků a u přípravků pouze se sympatomimetickou složkou dochází k non-compliance pacientů, nedodržování pokynů lékaře i lékárníka. Přípravky jsou často užívány nadměrně a dlouhodobě.

Přípravky s jednou účinnou látkou

Levocabastini hydrochloridum je H1 antihistaminikum využívané samostatně v lokální terapii. Obsahují jej přípravky Livostin oční kapky a Livostin nosní sprej (levocabastini hydrochloridum 0,54 mg v 1 ml). Nosní sprej i oční kapky jsou vyráběny v lékové formě suspenze a mikrosuspenze. Před každým použitím je proto nutné obsah lahvičky důkladně protřepat. Oční kapky jsou určeny k léčbě příznaků alergické konjunktivitidy (klasické i sezonní). Obsahují pomocnou látku benzalkoniumchlorid, proto je zapotřebí pacienty upozornit, aby během léčby očními kapkami Livostin nepoužívali měkké (hydrofilní) kontaktní čočky. Toto upozornění se vztahuje ke všem očním přípravkům obsahujícím benzalkonium hydrochlorid.

Nosní sprej se používá k rychlému a dlouhodobému zmírnění nosních obtíží, např. kýchání, rýmy, svědění nosu, které jsou způsobeny alergií (přecitlivělostí) na trávy, pyl, plísně, prach a jiné látky. Účinek se dostavuje velmi rychle, nejpozději do 15 minut po použití, a přetrvává až 12 hodin.

Přípravek by neměl být podáván osobám s hypersenzitivitou na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku. Vzhledem k vylučování levokabastinu ledvinami je třeba dbát zvýšené opatrnosti u pacientů s narušenými ledvinovými funkcemi.

Ke kapání přímo na jazyk v souvislosti s potravinovými alergiemi je alergology doporučováno samostatné sympatomimetikum fenylefrin v přípravku Sanorin 0,5 %. V této indikaci je vhodné přípravek vydat pouze v návaznosti na přímé doporučení alergologa.

Mezi novější přípravky s pouze sympatomimetickou složkou, které jsou určeny k dekongesci nosní sliznice doprovázející běžná nachlazení a sennou rýmu, patří přípravek obsahující alfa-mimetikum s vasokonstrikčním účinkem tramazolin hydrochlorid, přípravek Muconasal Plus sprej.

Nevymizí-li příznaky během sedmi dnů léčby (u dětí do tří dnů), je zapotřebí konzultovat lékaře. Dlouhodobé podávání dekongesčních přípravků může vést k vývoji chronického zánětu (a pocitu ucpaného nosu) a atrofii nosní sliznice. Muconasal Plus nesmí při aplikaci vniknout do očí. Opatrnosti je třeba u pacientů s glaukomem úzkého úhlu, s hypertrofií prostaty a získanou nebo vrozenou porfyrií. Přípravek by neměl být podáván při chronické suché rýmě (rhinitis sicca). Dále po kraniálních chirurgických výkonech prováděných nasální cestou, u osob se zjištěnou hypersenzitivitou na hydrochlorid tramazolinu, benzalkoniumchlorid nebo kteroukoli další složku přípravku a také nesmí být podán dětem mladším šesti let.

Pokračování na str. C6

Kombinované přípravky

Kombinace syntetického sympatomimetika nafazolinu a H1 antihistaminika antazolinu je obsažena v očních a nosních kapkách Sanorin-Analergin (naphazolini nitras 0,25 mg /0,025 %/, antazolini mesilas 5 mg /0,5 %/ v 1 ml očních/nosních kapek).

U dospělých se doporučuje podávat několikrát denně do každého nosního průduchu 2 až 3 kapky přípravku. Děti od tří let mohou dostat až čtyřikrát denně 1 až 2 kapky do každého nosního průduchu. Do spojivkového vaku kapou děti starší 3 let a dospělí 1 až 2 kapky třikrát až čtyřikrát denně.

U citlivých pacientů se občas mohou vyskytnout mírné nežádoucí účinky, jako je pálení a suchost nosní sliznice. Velmi vzácně se mohou dostavit systémové účinky, jako je nervozita, zvýšené pocení, bolest hlavy, slabost, třes, palpitace, hypertenze, tachykardie, nausea.

Používání přípravku má být jen příležitostné a krátkodobé. Neměl by být používán déle než po dobu jednoho týdne u dospělých a tří dnů u dětí. Při delším používání je nutno vždy podání přípravku na několik dnů vynechat. Dlouhodobé používání léčiv určených k dekongesci sliznic může vést ke zduření a následné atrofii nosní sliznice.

Při používání kontaktních čoček je třeba zabránit přímému kontaktu čoček s kapkami přípravku, neboť by mohlo dojít k jejich zkalení. Před použitím přípravku je nutno čočky vyjmout z oka a umístit je zpět je možno až za 15 minut po aplikaci kapek.

Z hygienických důvodů v souvislosti s možností zanesení infekce do oka se nedoporučuje používat stejné balení přípravku Sanorin-Analergin do očí i do nosu. Velké opatrnosti je zapotřebí při podávání pacientům se závažnými onemocněními kardiovaskulárního systému (hypertenze, ischemická choroba srdeční), metabolickými poruchami (diabetes mellitus, hyperthyreoidismus), feochromocytomem a při současné léčbě inhibitory MAO a jinými potenciálně hypertenzními léčivy, dále u pacientů s asthma bronchiale a během těhotenství a kojení.

Sanorin-Analergin nesmí být podán dětem do tří let. Neměl by se používat při hypersenzitivitě na léčivé látky nebo kteroukoli pomocnou látku přípravku a při atrofické rhinitidě. Nesmí se vkapávat do oka v glaukomu s úzkým úhlem. Kombinace H1 antihistaminika dimetindenu a sympatomimetika fenylefrinu je obsahem nosních kapek, nosního spreje a nosního gelu Vibrocil.

Dimetindeni maleas 0,025 g a phenylephrinum 0,25 g ve 100 ml roztoku jsou obsaženy v nosních kapkách a nosním spreji. Podobná účinná kombinace je také součástí nosního gelu.

Fenylefrin je sympatomimetický amin. Jako nosní dekongescent je mírným vasokonstriktorem selektivně působícím na alfa1 adrenergní receptory v erektilních venózních kapacitních cévách nosní sliznice. Navozuje rychlou a dlouhodobou dekongesci v nosní dutině. Dimetinden je antagonista histaminových H1 receptorů.

Nosní kapky mohou kapat již děti od jednoho roku. Pro děti ve věku 1 až 6 let se doporučují 1 až 2 kapky do každé nosní dírky třikrát až čtyřikrát denně. U kojenců se v zájmu snadnějšího kojení doporučuje podávat nosní kapky před kojením. Dávkování pro dospělé a děti starší 6 let: 3 až 4 kapky do každé nosní dírky třikrát až čtyřikrát denně.

Nosní sprej je určen pro dospělé a děti starší 6 let: 1 až 2 střiky do každé nosní dírky třikrát až čtyřikrát denně.
Nosní gel aplikují dospělí a děti starší 6 let v malém množství co nejhlouběji do každé nosní dírky třikrát až čtyřikrát denně.

Doporučuje se provést poslední aplikaci krátce před ulehnutím ke spánku. Vibrocil gel se uplatní zejména při potřebě snížit suchost nosní sliznice, při přítomnosti krust nebo po úrazu nosu a při potřebě udržet průchodnost nosu během noci. Přípravek je obvykle dobře snášen, vzácněji se může objevit pálení v nose nebo suchost nosní sliznice. Vibrocil nesmí být užíván nepřetržitě déle než jeden týden (riziko systémových účinků, atrofie nosní sliznice apod.). U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním, hypertenzí, onemocněním štítné žlázy a glaukomem s uzavřeným úhlem je doporučena zvýšená opatrnost.

Kontraindikací je přecitlivělost na kteroukoli složku přípravku a atrofická rhinitida. Fenylefrin je také kontraindikován u pacientů, kteří užívají nebo v předchozích 14 dnech užívali inhibitory monoaminoxidázy a neměl by se podávat u dětí do šesti let.

Přípravky s kortikosteroidy

Beclomet Nasal Aqua nosní sprej (beclometasoni dipropionas 5,55 mg v 10 ml).

Jde o bílou nebo téměř bílou suspenzi s obsahem kortikosteroidu, která má po lokálním podání silné protizánětlivé a vasokonstrikční účinky. Přípravek je vhodný k prevenci senné rýmy, pokud je užit v době před nástupem alergenů. Pravidelné používání v době, kdy již ke styku s alergenem došlo, vede ke snížení citlivosti nosní sliznice a omezení příznaků alergie. Pro plný terapeutický efekt je nutné pravidelné používání. Je třeba dodržovat doporučené dávkování a vysvětlit, že maximální úlevy nelze dosáhnout již po několika prvních dávkách. V léčbě by se nemělo pokračovat, pokud se po třech týdnech používání nedostaví podstatné zlepšení příznaků.

Doporučené dávkování je 1 až 2 vstřiky (50 až 100 mikrogramů) do každé nosní dírky dvakrát denně (200 až 400 mikrogramů/ den) pro dospělé a děti od šesti let. Před každým použitím je třeba lahvičku dobře protřepat. Před prvním použitím by se tři až šest vstřiků mělo uvolnit naprázdno, dokud nezačne sprej plně fungovat. Nosní aplikátor a ochranný kryt se mohou opláchnout teplou vodou. Poznámka: V praxi je méně využíván, spíše na doporučení alergologa nebo po konzultaci s odborným lékařem.

Oční kapky

Pro oční aplikaci je určeno imidazolové sympatomimetikum tetryzolini hydrochloridum, přípravek Visine Classic oční kapky (tetryzolini hydrochloridum 0,5 mg /0,05 %/ v 1 ml).

Tetryzolin je imidazolové sympatomimetikum, které přímo stimuluje alfa adrenergní receptory sympatického nervového systému. Vasokonstrikční a dekongesční působení tetryzolinu nastupuje již za několik minut po lokální aplikaci a přetrvává po dobu 4 až 8 hodin. Pokud je tetryzolin aplikován pouze lokálně podle návodu, nedochází prakticky vůbec k jeho absorpci.

Aplikace kapek je nejčastěji indikována k odstranění příznaků otoku spojivek a překrvení u pacientů s podrážděním očí vyvolaným kouřem, prachem, větrem, chlorovanou vodou, světlem, kosmetickými přípravky nebo kontaktními čočkami či dlouhou prací u počítače, méně často v souvislosti s pylovými alergiemi.

Kapky Visine Classic jsou určeny pro dospělé a děti od 2 let, obvykle 2- až 3krát denně 1 kapka do spojivkového vaku. Používání delší než pět dní je možné pouze pod lékařským dohledem.

Pacienti by měli být poučeni, že pokud nedojde k úlevě nejpozději do 48 hodin, nebo pokud podráždění nebo zarudnutí očí přetrvává, nebo se dokonce zhoršuje, je zapotřebí aplikaci kapek přerušit a poradit se s lékařem. Rovněž jakékoli podráždění nebo zarudnutí očí v důsledku závažnějších příčin, jako je infekční onemocnění, přítomnost cizího tělesa nebo poškození rohovky chemikálií, vyžaduje lékařské vyšetření a odborné ošetření.

Aplikace očních kapek Visine Classic může ojediněle vyvolat mydriázu a rozostřené vidění. Schopnost řídit nebo obsluhovat stroje je v tomto případě zhoršena. Pacienti se závažnějším kardiovaskulárním onemocněním (např. ischemickou chorobou srdeční, arteriální hypertenzí, feochromocytomem) a narušeným metabolismem (např. hyperthyreosou, diabetem), pacienti užívající inhibitory monoaminoxidázy včetně období do 10 dnů po ukončení jejich užívání nebo pacienti užívající jiné léky potenciálně zvyšující krevní tlak, a pacienti s rhinitis sicca, keratokonjunktivitidou a glaukomem smějí používat oční kapky

Visine Classic pouze na základě pečlivého lékařského posouzení poměru očekávaného prospěchu a rizika.

Kontraindikací je opět hypersenzitivita na léčivou látku nebo na kteroukoli pomocnou látku tohoto přípravku, dále glaukom s uzavřeným úhlem a věk do dvou let.


---

Přísady do koupele

* Balneum Hermal obsahuje sojae oleum 84,75 g ve 100 g roztoku.
* Balneum Hermal F obsahuje arachidis oleum 464,5 mg, paraffinum perliquidum 470 mg v 1 g roztoku.
* Balneum Hermal Plus obsahuje sojae oleum raffinatum 829,5 mg, lauromacrogolum 400 až 150 mg v 1 g roztoku. Vzhledem k obsahu polidokanolu (lauromakrogol 400) působí i v této nízké koncentraci v koupelové vodě výrazně antipruriginózně.
* Oilatum Emollient obsahuje paraffinum perliquidum 63,4 ml ve 100 ml roztoku.
* Linola Fett - 100 g tekutého přípravku obsahuje paraffinum liquidum 48,0 g.
* Balmandol obsahuje oleum amygdalae 300 mg, paraffinum perliquidum 693 mg v 1 g přípravku.

Aby bylo dosaženo opětného promaštění povrchu kůže, nesmí se používat mýdlo. Právě tak není vhodné nadměrné osušování ručníkem, protože se tím stírá část mastného filmu, který se na kůži vytvoří. Pacienta je třeba upozornit, že po vypuštění vody z vany je nebezpečí uklouznutí, protože také povrch vany je pokryt mastným filmem. Po každé koupeli je proto nezbytné vanu důkladně vyčistit běžným čisticím prostředkem pro domácnost a pak opláchnout horkou vodou. Frekvence použití se řídí druhem, rozsahem a velikostí potíží a má být stanovena individuálně. Kontraindikací lokálně působících přípravků je přecitlivělost na jakoukoli složku. Je doporučeno provádět koupele v odstupu 2 až 3 dnů, případně denně. Doba koupele se určuje individuálně, neměla by však přesáhnout 15 až 20 minut. Teplota lázně by neměla překročit 37 °C. U˙kojenců a malých dětí obyčejně postačuje doba lázně jen několik minut. Balneum Hermal může být použit i při sprchování. Použití koupelových přísad je vhodné pro všechny věkové kategorie včetně dětí a kojenců při dodržení doporučeného postupu a dávkování. Koupele jako takové jsou kontraindikovány při horečnatých stavech, TBC, těžkých srdečních chorobách a onemocněních oběhového systému a při vysokém krevním tlaku.

---

Volně prodejné přípravky k místní aplikaci

Častými projevy alergické reakce jsou projevy kožní. Fenistil gel obsahuje antihistaminikum dimetinden (dimetindeni maleas 0,1 g ve 100 g gelu). Slouží ke zmírnění svědění u dermatitidy, urtikarií, štípnutí hmyzem, u spálení od sluníčka, sluneční alergie a povrchových popálenin. Dimetinden maleát je silný H1 receptorový antagonista histaminu. Proto významně snižuje hyperpermeabilitu kapilár při reakcích časné přecitlivělosti. Fenistil gel působí účinně proti pruritu různé etiologie. Průhledný hydrogel, bez vůně a barvy, zprostředkovává penetraci aktivní látky do kůže. Fenistil gel rychle prostupuje do kůže a po několika minutách začínají antihistaminické účinky, zmírnění svědění a podráždění, maxima dosahuje po jedné až čtyřech hodinách. Dávkování přípravku: 2 až 4 aplikace denně. Fenistil se nepoužívá na rozsáhlejší plochy kůže vystavené slunci. U˙kojenců a malých dětí je třeba se vyhnout použití na rozsáhlých oblastech kůže, zejména pokud na ní jsou otevřené a zanícené rány. V˙případě velmi silného svědění nebo rozsáhlých lézí by lokální aplikace Fenistil gelu měla být doplněna perorální léčbou. Volně prodejná je také mast s kotikosteroidem, Hydrokortison (hydrocortisoni acetas 10 mg /1 %/ v 1 g masti).

Obsahuje glukokortikoidní hormon hydrokortison s antiflogistickým a antialergickým účinkem. Je určena pouze ke krátkodobému užívání ke zmírnění projevů kožního zánětu neinfekčního původu.

Mast se vtírá do postiženého místa v malém množství 1- až 2krát denně. Nedojde-li k ústupu obtíží během týdne léčby, je třeba se poradit s lékařem. Přípravek nesmí přijít do styku s očními spojivkami a nelze jím ošetřovat prsní bradavky kojících matek. Masťová forma není vhodná u akutních mokvajících forem, u plísňových a jiných infekčních onemocnění, na otevřené rány, do oka a v místě očkování.

Hydrokortison mast není pro svůj obsah parabenů vhodná pro pacienty přecitlivělé na tyto látky nebo na ostatní složky přípravku. V˙případě bakteriální či mykotické superinfekce je nejvhodnějším postupem obrátit se na dermatologa, který může doporučit přípravek s obsahem antibakteriální nebo antimykotické složky ve vhodné koncentraci.

Přípravky doplňkové a preventivní

Jde o doplňkovou léčbu při terapii silně účinnými kožními přípravky, péči o pokožku při doléčování kožních onemocnění a k udržení dobrého stavu pokožky. Jsou doporučovány u velmi suché, lichenifikované kůže, což je běžný důsledek chronických alergických zánětů například v rámci atopické dermatitidy. Volně prodejné přípravky jsou nabízeny ve formě mastí, krémů, lotia nebo se jedná o přísady do koupele. K oblíbeným patří následující: * Excipial krém je emulze typu olej ve vodě s neiontogenizujícími emulgátory, které nedráždí pokožku. Je konzervovaný chlorhexidinem a triclosanem. Má mírně promašťující účinek. Propouští pot a teplo, má chladivé vlastnosti.

* Excipial mastný krém je emulze typu voda v oleji. Nepropouští pot a teplo, působí okluzivně a hydratačně. Je lipofilní, váže vodu, promašťuje kůži a je nesmývatelný vodou.

* Excipial mast je emulgovatelný amififilní masťový základ, neobsahuje vodu a silně promašťuje pokožku. Neobsahuje konzervační látky ani parfémy. Je smývatelná vodou.

* Excipial mast s mandlovým olejem neobsahuje vodu a silně promašťuje pokožku. Není smývatelná vodou. Přípravky Excipial krém, mastný krém, mast a mast s mandlovým olejm jsou na bázi parafinu a jsou rovněž určeny jako masťové základy k individuální přípravě léčivých přípravků. Přípravky se nanášejí v tenké vrstvě na postiženou kůži dvakrát až třikrát denně. Dávkování je určeno pro dospělé i děti.

Přípravky Excipial hydrolotio, lipolotio jsou určeny k velkoplošnému použití k ochraně a ošetřování citlivé nebo mírně podrážděné kůže. Liší se obsahem urey a lipidů. Urea je přirozený hydratační faktor rohové vrstvy epidermis. Excipial lipolotio obsahuje 40 mg urey (4 %) v 1 ml kožní emulze, 36 % lipidů. Excipial hydrolotio 20 mg urey (2 %) v 1 ml kožní emulze, 11 % lipidů. Přípravky se aplikují dvakrát až třikrát denně, jak u dospělých, tak u dětí.

* Lipobase Repair je krém určený k péči o suchou pokožku, který má nejen rychlé, ale i dlouhotrvající účinky. Obecně platí, že aplikace krému jednou denně (nejlépe večer) je dostatečná, ale ani častější použití není na závadu. Stačí nanést jen malé množství krému.

Výhodou krému Lipobase Repair je skutečnost, že dodává již hotové tukové látky, které jsou identické s tukovými látkami produkovanými kůží. Tyto látky pak pronikají hluboko do kůže, kde jsou uskladněny a mohou být uvolněny v případě potřeby. Jediná aplikace za 24 hodin tak umožňuje účinnou obnovu ochranné kožní bariéry. Kromě toho obsahuje Lipobase Repair ještě další tukové látky, které omezují odpařování účinněji než běžné krémy i během prvních čtyř až šesti hodin. Přípravek není parfémován a neobsahuje žádná barviva ani konzervační látky. Obsah tuku je 63 %.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené