Chybí legislativa na ochranu bezpečnosti zdravotníků při práci
„V posledních letech české zdravotnictví dosáhlo velkého pokroku v ochraně nemocných, ale směrem k ochraně zdravotnického personálu se udělalo jen nezbytné minimum. Pacient přichází do zdravotnického zařízení pouze na omezenou dobu nebo jednorázově. Zdravotníci se však v tomto prostředí pohybují neustále a jsou trvale vystaveni vysokým, mnohdy opomíjeným rizikům. Používají specifické léčivé přípravky – mnoho z těchto léčiv jsou agresivní chemické látky, látky alergizující či označené jako jedy, např. cytostatika,“ uvedl PharmDr. Jiří Lukeš, jednatel společnosti B. Braun Medical.
Podle něj legislativa ustanovující pravidla preventivní ochrany zdravotnického personálu u nás v současnosti prakticky neexistuje. Opatření podpořené zákonem se týká pouze povinného očkování zdravotníků proti hepatitidě typu B. Tato právní úprava však má své kořeny v období před rokem 1989 a vznikla jako reakce na tehdejší krizovou situaci, kdy se počty nakažených lékařů a personálu negativně promítly do celého chodu zdravotnictví.
Ze studií je známo, že se 74,8 procenta zdravotníků už někdy poranilo o injekční jehlu. PharmDr. Lukeš upozornil, že existují krví přenosné choroby – např. AIDS –, proti kterým očkovat nelze. Nicméně i v tomto případě lze prevencí snížit rizika možného přenosu na minimum. „Jedním z příkladů může být používání zdravotnických pomůcek, jakými jsou třeba kanyly. Ve Spojených státech zákon ukládá používání bezpečnostních kanyl a jeho porušení je sankcionováno. Obdobná pravidla platí i v drtivé většině vyspělých zemí, u nás bohužel zatím nevznikla ani diskuse na podobné téma,“ konstatoval J. Lukeš.
Většina nařízení je v ČR do zdravotnictví přenášena z jiných oborů. Typickým příkladem je podle J. Lukeše nakládání s dezinfekčními prostředky. „Alkoholová dezinfekce je hořlavina, proto se na ni vztahují veškerá pravidla týkající se práce s těmito látkami. Předpisy ovšem už neregulují používání takových prostředků ve specifickém prostředí nemocnice,“ uvedl PharmDr. Lukeš a dodal: „Právě alkoholová dezinfekce se ve spojení s laserovým skalpelem stala v ČR nejednou příčinou požáru přímo na operačním sále, a to nikoli vinou nešikovnosti lékařů, ale kvůli absenci bezalkoholových dezinfekcí, které jsou k prováděným úkonům podstatně vhodnější a vůči personálu i pacientovi mnohem bezpečnější.“
Zdroj: