Přeskočit na obsah

Cílem endoskopie je prevence

MT: Co vedlo společnost Olympus k participaci na projektech nově vznikajících výukových center?

Zakládání výukových center je ve světě velice unikátní myšlenka, která nás zaujala, a proto jsme se rozhodli ji podporovat. Hlavním cílem je pregraduální výuka a výcvik budoucích lékařů. Při vládní návštěvě v roce 2001, které se účastnil i dnešní děkan profesor Zima, jsme takovou myšlenku probírali. Zdála se nám velice zajímavá a prospěšná, a proto jsme se rozhodli vytvořit výukové endoskopické pracoviště právě v Praze.

MT: Co očekáváte od spolupráce s českou republikou?

Olympus C&S, spol. s r. o., se zapojila do přípravy Národního programu prevence kolorektálního karcinomu. Společně se zástupci nemocnic, české vlády a se zdravotnickým personálem se snažíme o vymýcení kolorektálního karcinomu prostřednictvím včasné diagnózy a léčby. Jsem velice potěšen, že mohu spolupracovat s profesorem Zimou na rozvoji dalších bezpečných a přitom výkonných medicínských přístrojů.

MT: V oblasti technologií tedy kladete důraz více na prevenci než na intervenci?

Ano. Vláda by měla vydávat nějaká doporučení a opatření. Je zde tendence udělat celosvětovou kampaň na popularizaci včasných kontrol tak, aby se zabránilo pozdním diagnózám. Myslím si, že ve spolupráci s doktorem Hanzlíkem by se výskyt kolorektálního karcinomu v ČR mohl minimalizovat.

MT: Japonsko bylo do konce 80. let známé tím, že mělo největší výskyt karcinomu žaludku, který dnes v populaci výrazně ustoupil do pozadí. Jak se to stalo?

Před 30 až 40 lety se japonská vláda rozhodla investovat velké peníze do programu zaměřeného na včasné odhalení nádorového onemocnění žaludku a hlavně do rozvoje moderních technologií. Monitorovací technika a prevence příznivě ovlivnily i samu léčbu karcinomu žaludku. Dosavadní praxe byla taková, že člověk navštívil lékaře, až když měl vážné problémy, třeba krvácení – a pak už bylo většinou pozdě. Nyní se doporučuje lidem nad padesát let, aby podstoupili celkové vyšetření, aniž by měli nějaké potíže.

MT: Jakým směrem se bude podle vás dál vyvíjet endoskopie?

Současný trend se zaměřuje na zjednodušení a zkrácení celkové doby vyšetření. Cílem je snížit úmrtnost, a pokud už se problém objeví, tak ho vyřešit co nejrychleji. Nyní pracujeme na vývoji spektroskopického endoskopu pro včasné odhalení karcinomu s následným zaměřením se na regenerativní léčbu tkání a kostí.

Pokud jde o kapslovou endoskopii, tak vizí, kterých chceme dosáhnout, je mnoho. Jsou zde samozřejmě veliké nároky na technickou stránku. Od prvního fibroskopu k prvnímu videoskopu trval vývoj 20 let. Od videoskopu po první kapslový endoskop také dvacet let. Takže nový převratný vynález můžeme čekat za dalších dvacet let. Pak už – samozřejmě s trochou nadsázky řečeno – jen spolknete kapsli a budete nejen vyšetřeni, ale také vyléčení.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana A14

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené