Přeskočit na obsah

Co nás čeká v lékárnách… jak můžeme pomoci

 Vážení pacienti,

 od 1. 1. 2008 nastává v českých lékárnách mnoho změn. Mění se způsob úhrady léků, zvyšuje se sazba DPH, zavádí se regulační poplatek a zároveň s ním i limit chránící zejména těžce a chronicky nemocné před vysokými výdaji. Každou změnu přirozeně provázejí obavy. Nejlepším lékem na obavy jsou srozumitelné informace. Proto jsme pro Vás připravili přehled důležitých změn, se kterými se v lékárnách můžete setkat, i to, jak Vám můžeme pomoci.

Česká lékárnická komora

Co je regulační poplatek, kdy a na které léky se platí?

Regulační poplatek je stanoven zákonem ve výši 30 Kč a jeho výběr lékárnou je povinný. Platí se při výdeji léku s úhradou ze zdravotního pojištění, a to za položku na receptu. To znamená za každý druh léku, bez ohledu na počet balení. Za vydání receptu se dvěma položkami tak zaplatíte 60 Kč. Poplatek neplatíte, pokud váš lék pojišťovna nehradí.  U levných přípravků (s úhradou do 30 Kč) je výhodnější lék zaplatit celý než platit regulační poplatek a možná i doplatek (např. u Paralenu, Anopyrinu…).

Kdo je od poplatku za položku na receptu osvobozen?

Osvobozeny jsou pouze čtyři skupiny pacientů. Pacienti v hmotné nouzi (potvrzení vydává příslušný úřad), děti z dětských domovů, pacienti se soudně nařízenou léčbou a ve zvláštních případech v zájmu ochrany veřejného zdraví (např. nařízená karanténa).

Co se stane s regulačním poplatkem, který zaplatím?

Regulační poplatek je ze zákona příjmem lékárny. Na druhou stranu je u každého balení takto vydaného léku automaticky snížena jeho cena. Např. při více baleních dražšího léku může být celková cena položky na receptu snížena o více než dvojnásobek regulačního poplatku. Pro Vás to znamená nižší doplatek na lék, pokud není plně hrazen. Pokud je přípravek hrazen plně, o to méně zaplatí Vaše zdravotní pojišťovna. Z vybraných regulačních poplatků musí ještě každá lékárna odvést státu daň ve výši 9%. Celkové příjmy lékáren se tedy po 1. 1. 2008 nezvýší.

Kolik balení léku mi může lékař předepsat?

Na jednu položku receptu může lékař předepsat 3 balení léku. Pokud potřebujete léky na delší dobu, může lékař napsat tzv. opakovací recept s vyznačeným počtem opakování. Např. 1 balení léku Vám vystačí na měsíc. Lékař předepíše 3 balení, opakovat 2x. Tím máte zabezpečen lék na půl roku. Regulační poplatek platíte při každém vyzvednutí.

Co je ochranný limit?

Je to limit ve výši 5 000 Kč na rok (průměrně 417 Kč na měsíc), do kterého se započítávají určené regulační poplatky a započitatelné doplatky na léky. Pokud limit překročíte, platíte sice regulační poplatky a doplatky dál, ale pojišťovna Vám přeplatek vrátí. Na regulačních poplatcích a doplatcích na nezbytné léky tedy nezaplatíte více než 13,70 Kč na den.

Co je započitatelný doplatek?

Je to doplatek za nejlevnější dostupnou variantu Vašeho léku. Např. pokud za Váš lék doplácíte 50 Kč a na nejlevnější variantu se doplácí 10 Kč, do limitu se vám započítá 10 Kč. O výměnu dražšího přípravku za levnější můžete požádat přímo v lékárně.

Existují celé skupiny léků, u kterých se doplatky do limitu vůbec nezapočítávají. Jsou to zejména léky uvedené v seznamu léčiv k podpůrné a doplňkové léčbě a dále  léky s nízkou úhradou zdravotní pojišťovny (méně než 30%).

Kde zjistím výši započitatelného doplatku u konkrétního přípravku nebo levnější variantu?

Nejlépe to zjistíte v lékárně, další možností jsou webové stránky ministerstva zdravotnictví.

Na Vaši žádost Vám lékárna k vydaným lékům vystaví potvrzení (účtenku), kde bude uvedena cena léku, doplatek i výše započitatelného doplatku.

Kdo kontroluje, jestli jsem přečerpal/přečerpala limit?

Vaše zdravotní pojišťovna. Podle čísla pojištěnce (většinou rodného čísla) sleduje, zda jste přečerpali ochranný limit. Potřebné informace poskytují pojišťovnám zdravotnická zařízení, tedy i lékárny. Proto je důležité, abyste si zkontrolovali, zda je na receptu správně vyplněný kód zdravotní pojišťovny a číslo pojištěnce.

Kdy dostanu přeplatek zpět?

Zdravotní pojišťovny kontrolují čerpání limitu vždy ke konci kalendářního čtvrtletí. Následně mají 60 dní na vrácení případného přeplatku. Když přečerpáte svůj limit např. v srpnu 2008, pojišťovna to vyhodnotí na konci září a přeplatek dostanete zpět do 60 dnů, tj. do konce listopadu 2008.

Jak mi můžete v lékárně pomoci?

V každé lékárně se od 1. 1. 2008 můžete samozřejmě informovat na konkrétní cenu léku, výši doplatku i tzv. započitatelného doplatku. Poradíme vám také:

đ  jestli má váš přípravek levnější variantu nebo výhodnější balení

đ  kolik a jaká velikost balení léků je pro vás optimální do další kontroly

đ  které léky je lepší si hradit z vlastních prostředků než si nechat předepsat

đ  jestli neužíváte zbytečně několik léků se stejnou účinnou látkou

Věříme, že efektivní spolupráce pacientů, lékařů a lékáren přinese zlepšení zdravotní péče i menší finanční zátěž.

Vážení lékárníci, Česká lékárnická komora pro vás připravila toto desatero komunikace s pacientem. Doporučujeme vám vystřihnout si je nebo okopírovat, abyste je měli ve své lékárně kdykoli po ruce. Jakékoli jiné dotazy, které vyplynou z praxe, je možno promptně zodpovědět prostřednictvím webu ČLeK www.lekarnici.cz.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 36/2007, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené