Co (ne)má farmaceutický trh společného s Divokým západem?
Každý, kdo sleduje „kauzu“ uplácení v českém zdravotnictví (případ korupčního jednání zástupce farmaceutické společnosti Valeant, o němž před několika dny informoval deník MF Dnes), musí nabýt dojmu, že Česká republika je z hlediska vztahů mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi tak trochu Divokým západem. Zdá se, jako by u nás hlavní aktéři měli vlastní pravidla hry, neváhají k dosažení cíle využít vychytralých kliček a zásadně nectí zákon. Podobné je to i s informační masáží, jíž čelíme. Ta se snaží vyvolat dojem, že u nás máme nehorázně předražené léky, lékaři jsou neustále vystavováni tlaku předepisovat konkrétní přípravky a inkasují desetitisíce korun za pochybné marketingové aktivity. Dělají to všichni, nejde o nic výjimečného. Realita je ale jiná.
Zaprvé, jakékoli formy odměny či prospěchu poskytované odborníkům (tj. lékařům či lékárníkům) v souvislosti s předepisováním určitých léčiv jsou naprosto nepřípustné nejen z etického hlediska, ale i právního. AIFP proto vítá snahu orgánů činných v trestním řízení důsledně postihovat tyto závažné formy korupce a sama dělá maximum pro to, aby spolupráce farmaceutických firem s lékaři v České republice byla co nejvíce transparentní.
Zadruhé, členské společnosti AIFP, na rozdíl od řady jiných subjektů působících na českém farmaceutickém trhu, mají jasná pravidla, která vymezují podmínky spolupráce mezi lékaři a zástupci těchto společností. Tato pravidla se týkají například reklamy na léky, účasti lékařů na kongresech či spolupráce na poregistračních studiích. Jsou jasně ukotvena v Etickém kodexu AIFP, jehož dodržování je pro členy Asociace závazné.
Zatřetí, není studie jako studie. Například všichni členové AIFP musejí provádění poregistračních studií předem oznámit Etické komisi, která na svých pravidelných zasedáních posuzuje jejich vědecký i etický přínos. Nejedná se o žádné pokoutné jednání, jehož cílem je maskovat odměny lékařům. Studie mají odborného garanta, jejich provádění musí být zcela nezávislé na rozhodnutí lékaře předepisovat konkrétní lék a vztahují se pouze na nová léčiva (či léky s novým použitím).
Začtvrté, každá mince má dvě strany – toho, kdo nabízí, a toho, kdo bere. Snaha změnit prostředí musí vycházet jak od farmaceutických firem, tak od lékařů.
Zapáté, represe postihuje pouze následek korupčního jednání, nefunguje jako jeho prevence.
Zašesté, není možné pouze filosofovat, ale je třeba podnikat systematické kroky. AIFP se v posledních několika letech intenzivně věnuje konkrétním aktivitám, jejichž cílem je přispět ke kultivaci českého zdravotnictví. V roce 2008 jsme podepsali Společnou deklaraci s ČLS JEP, která upravuje pravidla komunikace mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem. Na toto téma jsme uspořádali odbornou konferenci a průběžně je diskutujeme se zástupci odborné veřejnosti.
Dalším krokem, jehož záměrem je vnést více transparence do vzájemných vztahů mezi lékaři a farmaceutickými společnostmi, je projekt Databáze kongresů (www.lekarskekongresy.cz). Databázi jsme široké veřejnosti představili na začátku letošního října. Obsahuje přehled světových odborných kongresů, na nichž je účast českých lékařů sponzorovaná členskými společnostmi AIFP. Přináší například detailní informace o termínu a místu konání kongresu, pořádající odborné společnosti či webových stránkách, kde zájemci naleznou podrobnosti o programu akce.
Zároveň připravujeme edukační projekt pro studenty lékařských a farmaceutických fakult zaměřený na oblast etické spolupráce a jednáme s odbornými vydavatelstvími o deklaraci střetu zájmů pro publikační činnost.
Aby bylo české zdravotnictví skutečně transparentní, neobejde se bez vytrvalého úsilí a spolupráce všech zúčastněných stran. Vyzýváme proto ostatní farmaceutické společnosti i další partnery, aby se připojili k naší snaze a podpořili konkrétní kroky, které povedou k nápravě prostředí.
Zdroj: Medical Tribune