Přeskočit na obsah

Co obnáší efektivní řízení lidských zdrojů a rozvoj výkonnosti

Právě před rokem jsem na tomto místě v článku Organizační leadership a řízení změny ve zdravotnictví napsal, že zdravotnictví v České republice i dalších zemích světa musí najít řešení celé řady zásadních otázek a problémů. Napsal jsem také, že manažeři ve zdravotnictví často stojí před výzvami, jež se svou podstatou a rozsahem liší od úkolů, které řeší jejich kolegové z jiných odvětví. Události v druhé polovině loňského roku a první měsíce roku letošního to dobře prokázaly.

Akce „Děkujeme, odcházíme“, kterou jedni vášnivě podporovali a druzí s ní stejně vášnivě nesouhlasili, poskytla poměrně zajímavý obrázek o stavu řízení lidských zdrojů v řadě nemocnic a o dlouhodobém přístupu manažerů k práci s lidmi. Ukázalo se, nakolik jsou manažeři ve zdravotnictví připraveni efektivně komunikovat s jednotlivci i pracovními týmy, řešit emočně vypjaté situace a vyjednávat. Otevřela se také řada zásadních otázek, např. jaká je důvěra a důvěryhodnost našich spolupracovníků a manažerů, jaká je hodnota práce vybraných profesních skupin a jaká je „správná“ odměna za tuto práci, jaká je výkonnost lidí a rezervy v organizaci práce. To vše jsou klíčové otázky řízení lidských zdrojů a zmíněná situace byla sice nepříjemnou, ale hodnotnou lekcí v řízení lidských zdrojů ve zdravotnictví.

Dobrou zprávou je, že efektivní práci s lidmi a rozvoji jejich výkonnosti se dá naučit. Je to poměrně jednoduché, třebaže ne vždy snadné; jednoduché, pokud jde o osvědčené zásady a postupy, mnohem obtížnější, pokud jde o uplatnění a dodržování těchto zásad a postupů v každodenní manažerské práci. Kromě postupů a procesů totiž pracujeme s lidmi. Každý z nás je jiný, má jiné životní cíle, hodnoty, postoje, dovednosti a chování. Každý z nás také prožívá určité situace jinak a vychází ze svých jedinečných zkušeností. O to více je nutné, aby manažeři ve zdravotnictví, stejně jako jejich kolegové z jiných oborů, velmi dobře ovládali nejdůležitější dovednosti potřebné pro práci s lidmi.

V programu MBA ve zdravotnictví je pro tyto účely zařazen modul nazvaný Efektivní řízení lidských zdrojů a rozvoj výkonnosti. Cílem tohoto modulu je pomoci účastníkům prohloubit jejich porozumění roli a způsobilostem manažera, které jsou potřebné pro efektivní řízení a vedení lidí a pro zlepšování pracovní výkonnosti zaměstnanců. Účastníci se zde postupně seznamují s hlavními koncepty, principy a procesy v oblasti řízení lidských zdrojů (dále jen ŘLZ) a rozvoje pracovní výkonnosti.

Následující řádky mohou pomoci čtenářům a zájemcům o rozvoj těchto manažerských způsobilostí dát odpověď na otázky „Co manažeři ve zdravotnictví potřebují při práci s lidmi umět?“ a „Jak jsou manažeři připraveni na řízení a vedení lidí?“ Z podstaty manažerské práce vyplývá, že manažeři ve zdravotnictví (stejně jako ti mimo ně) jsou povinni poskytovat účinné vedení jednotlivcům i pracovním týmům. Tato povinnost obnáší zejména:

- Převzít plnou odpovědnost za výsledky práce vlastního týmu a práce celé organizace

- Posilovat osobní odpovědnost a přínos každého jednotlivce k výsledkům celé organizace

- Nastavovat konkrétní a měřitelná výkonová očekávání

- Zajistit, aby v týmu pracovali ti správní lidé, kteří jsou schopni tato očekávání naplnit

- Vedle zdravotnického vzdělávání podporovat i rozvoj manažerských, komunikačních a interpersonálních dovedností \\ Poskytovat povzbuzení, podporu a včasnou a objektivní zpětnou vazbu pracovního výkonu a pravidelně výkon pracovníků hodnotit

- Problémy s pracovní výkonností řešit včas a efektivně

- Pracovníkům poskytovat uznání za dobře odvedenou práci, oceňovat je a odměňovat spravedlivě podle jejich individuálního přínosu pro celou organizaci

- Vytvářet vztahy založené na vzájemné důvěře a respektu

Dobře vedení pracovníci jsou spokojení pracovníci. A spokojení pracovníci odvádějí dobrou práci. Uplatňováním shora uvedených zásad ve své každodenní práci manažeři podporují rozvoj efektivní týmové spolupráce, dobré pracovní atmosféry a dlouhodobé spokojenosti, motivace a loajality zaměstnanců.


Jak jsou manažeři připraveni na řízení a vedení lidí

Práce manažerů ve zdravotnictví je stále náročnější. Jejich vysoká profesionální úroveň v oblasti řízení a vedení lidí a rozvoji výkonnosti je naprosto zásadní faktor. Od všech členů ve vedení nemocnic, primářů i hlavních, vrchních a staničních sester proto vyžaduje věnovat rozvoji manažerských způsobilostí dostatečný čas, pozornost a prostředky.

Jaká je však současná úroveň připravenosti manažerů na efektivní řízení a vedení lidí?

 

Průzkum mezi účastníky programu

Na konci roku 2009 jsem provedl orientační průzkum mezi účastníky programu MBA ve zdravotnictví. Cílem tohoto průzkumu bylo zjistit, jak tito účastníci vnímají připravenost svých organizací na řízení a vedení lidí. Vybrané poznatky z průzkumu naznačují, že:

- Organizace nejsou ani z poloviny připraveny na výzvy, které před nimi v následujících 3 až 5 letech stojí (průměrná hodnota 46 %). Některé z hlavních výzev souvisejících s řízením lidských zdrojů, které respondenti uváděli, jsou: nízká produktivita, nedostatek a stabilizace personálu, motivace zaměstnanců, výchova nových špičkových odborníků, systém postgraduálního vzdělávání.

- Manažeři považují nezdravotnické vzdělávání za nedostatečné. Vybrané komentáře: „Ani lékaři, ani sestry tuto potřebu necítí“, „Časové vytížení zaměstnanců“, „Nechuť k novému, chybí motivace“, „Chybějí vize, strategie, systematičnost“.

- Hlavní metodou rozvoje jsou kursy a semináře; cílené vedení ze strany nadřízeného je však málo využité (50 % u poskytovatelů péče vs. 75 % u účastníků z jiných organizací).

-  Manažeři jsou se současnou úrovní manažerských způsobilostí v jejich organizacích spokojeni tak napůl (pouze z 54 % v oblasti ŘLZ) a s úrovní procesů řízení pracovního výkonu pouze na 60% úrovni.

- S připraveností svých organizací v oblasti leadershipu byli spokojeni na 65 procent.

Tyto výsledky poměrně dobře popisují současnou připravenost organizací ve zdravotnictví v oblasti ŘLZ. Současně je to však velmi dobrá zpráva: zlepšení v oblasti řízení a vedení lidí představuje jednu z největších příležitostí ke zvýšení kvality a efektivity poskytované péče a k získání finančních prostředků pro spravedlivé odměňování zaměstnanců podle jejich individuálního přínosu pro celou organizaci.

 

Jak zvýšit připravenost organizací na řízení a vedení lidí?

Klíč ke zlepšení v oblasti řízení a vedení lidí leží, kde jinde, v rukách samotných manažerů:

- Rozvoj manažerských, komunikačních a interpersonálních způsobilostí se musí stát prioritou vrcholového vedení organizací a součástí firemní strategie a kultury. Manažeři na všech úrovních řízení musejí rozvoj těchto dovedností vést, podporovat a důsledně vyžadovat.

- Jasná vize a strategie

- Dostatek zdrojů: čas a peníze, skutečně kvalitní programy a lektoři

- Používání v každodenní praxi (osobní příklad) a neustálá pozornost

- Manažeři musejí důležitost vybraných dovedností přesvědčivě komunikovat a jejich rozvoj zapracovat do výkonových očekávání, individuálních plánů rozvoje a kritérií pro hodnocení zaměstnanců. Tato snaha se projeví v následném:

- Zlepšení pracovní výkonnosti a efektivity a atmosféry na pracovišti

- Zvýšení spokojenosti a loajality zaměstnanců

- Zvýšení konkurenceschopnosti při výběru nových pracovníků

- Jde o proces rozsáhlých změn, kdy osamělé úsilí nefunguje. Je proto nutné kritické množství profesionálně vzdělaných a připravených manažerů. Program MBA ve zdravotnictví a jeho modul Efektivní řízení lidských zdrojů a rozvoj výkonnosti vám může pomoci ve vaší snaze tyto důležité změny uskutečnit.

 

Co mohou manažeři účastí na programu získat

K hlavním přínosům absolvování programu Efektivní řízení lidských zdrojů a rozvoj výkonnosti patří zejména:

\\ Zdravý nadhled a porozumění své roli při řízení a vedení lidí a hlavním doved‐ nostem, které při této práci potřebuji

\\ Vyšší sebejistota a motivace vyplýva‐ jící z dobré znalosti hlavních koncep‐ tů, principů a procesů v oblasti říze‐ ní lidských zdrojů a rozvoje pracovní výkonnosti

\\ Identifikace konkrétních rozvojových příležitostí na osobní i organizační úrovni

K tomu připočtěte možnost učit se a praco‐ vat v týmu manažerů, kteří jsou na úrovni ředitelů a náměstků velkých i středně vel‐ kých nemocnic a dalších organizací posky‐ tujících zdravotní péči, primářů a hlavních sester, ale i manažerů z nezdravotnických organizací.

 

Ing. Jaroslav Průša, MBA, lektor v programu MBA ve zdravotnictví

___________________________________________________________________________________________________________________

Kdybyste všechno zapomněli, pamatujte si alespoň toto:

* Vysoká profesionální úroveň manažerů v oblasti ŘLZ a rozvoji výkonnosti je pro dlouhodobé fungování zdravotnických zařízení naprosto zásadní. Od vedení nemocnic, primářů i sester v manažerských pozicích proto vyžaduje věnovat rozvoji manažerských způsobilostí dostatečný čas, pozornost a prostředky.

* Výkon a chování pracovníků jsou odrazem výkonu a chování jejich manažerů. Podívejte se proto na výkon a chování svých spolupracovníků a uvidíte, v čem byste se měli vy a oni zlepšit.

* Při řízení a vedení lidí je třeba věnovat pozornost lidem a procesům a v obou těchto oblastech neustále usilovat o zlepšování.

* Současná připravenost manažerů ve zdravotnictví na efektivní řízení a vedení lidí je stále ještě poměrně nízká. Hlavními prioritami ke zlepšení jsou: nastavování a komunikace výkonových očekávání, trénink a rozvoj manažerských, komunikačních a jiných interpersonálních dovedností, sledování výkonu a včasné poskytování objektivní zpětné vazby, hodnocení pracovníků.

* Program Efektivní řízení lidských zdrojů a rozvoj výkonnosti vedený zkušenými lektory je vyváženou kombinací akademického vzdělávání a praktického tréninku a manažerům ve zdravotnictví umožní dobře porozumět nejdůležitějším konceptům, dovednostem a procesům v ŘLZ a rozvoji výkonnosti. Účastníkům tak pomáhá v osvojení manažerských dovedností, které jsou pro jejich další profesní úspěch a růst nezbytné.
____________________________________________________________________________________________________________________

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené