Přeskočit na obsah

Co přinesl sjezd ČLK

Zákon 48/1997 sb. o veřejném zdravotním pojištění by měl být novelizován

Sjezd ČLK požaduje přijetí zásadní novely zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění, která uzákoní:

* trvalý smluvní vztah, tedy smlouvy mezi zdravotnickými zařízeními a zdravotními pojišťovnami na dobu neurčitou, jež lze ukončit pouze ze zákonem stanovených důvodů, pro všechny soukromé lékaře, kteří mají o takový smluvní vztah zájem;

* možnost prodeje a dědění soukromých praxí včetně smluv se zdravotními pojišťovnami bez výběrových řízení, a to i pro zdravotnická zařízení provozovaná fyzickými osobami; * závaznost výsledků výběrových řízení pro zdravotní pojišťovny a přesnější definici členů výběrových komisí;

* umožnění účasti ve výběrových řízeních o uzavření smlouvy se zdravotními pojišťovnami i těm lékařům, kteří zatím neprovozují žádné nestátní zdravotnické zařízení, pokud splňují požadovanou kvalifikaci a v případě uzavření smlouvy se zdravotními pojišťovnami budou nestátní zdravotnické zařízení provozovat;

* právo ČLK účastnit se všech dohodovacích řízení ve zdravotnictví;

* obnovení dohodovacího řízení o Seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami;

* definování cen odvozených ze Seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami jako nepodkročitelných minimálních úhrad, kdy žádná pojišťovna nesmí žádnému zdravotnickému zařízení platit méně;

* pravidlo, že zdravotní pojišťovny nesmějí vůči zdravotnickým zařízením uplatňovat žádná regulační omezení, pokud není prokázána nehospodárnost nebo nadbytečnost poskytnuté zdravotní péče, předpisování léčivých přípravků nebo vyžádaných výkonů a skutečnost, že zdravotní péči bylo možno poskytovat hospodárněji při postupu lege artis;

* dohodovací řízení o minimálních standardech péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, a to za účasti ČLK;
* zrušení tzv. paragrafu poslankyně Fišerové (§11 odst. 1 písm. d) současného zákona).

 

Spotřeba zdravotní péče by neměla být omezena

ČLK odmítá princip, kdy zdravotní pojišťovny a stát omezují spotřebu zdravotní péče nikoliv na straně jejích konzumentů - pacientů -, ale na straně zdravotnických zařízení prostřednictvím regulačních opatření, která ekonomicky poškozují zdravotnická zařízení poskytující lékařskou péči lege artis.

 

Nerušit regulační poplatky bez náhrady

Se zavedením tzv. regulačních poplatků byla snížena jednotková cena práce lékařů, sjezd ČLK proto nesouhlasí se zrušením tzv. regulačních poplatků bez náhrady, protože by mělo negativní dopad na příjmy zdravotnických zařízení, které nebudou v roce 2010 dostatečně navýšeny prostřednictvím tzv. úhradové vyhlášky.

Dojde-li ke zrušení nebo omezení regulačních poplatků, je nezbytné poskytnout provozovatelům zdravotnických zařízení adekvátní náhradu. ČLK nadále požaduje kompenzace ze zdravotního pojištění pro zdravotnická zařízení poskytující lékařskou péči za pokles příjmů způsobený změnami zákona upravujícího vybírání tzv. regulačních poplatků.

 

Stop formálně zkráceným pracovním úvazkům

Sjezd odsuzuje stabilizační smlouvy, které jsou nuceni podepisovat lékaři absolventi. Sjezd považuje zaměstnávání lékařů absolventů na formálně zkrácené pracovní úvazky (přičemž ve skutečnosti pracují v rozsahu plného pracovního úvazku) za jednání odporující minimálně dobrým mravům.

 

Stop závislosti na přesčasech

Sjezd ČLK podporuje vznik zvláštního zákona o odměňování lékařů zaměstnanců, kteří již nadále nesmějí být ekonomicky závislí na příjmech z přesčasové práce.

 

Náklady na vypisování DPN nemohou hradit sama zdravotnická zařízení

Sjezd ČLK nesouhlasí s praxí, kdy administrativní náklady spojené s vedením dočasných pracovních neschopností (DPN) nejsou zdravotnickým zařízením hrazeny ani z prostředků nemocenského, ani z prostředků zdravotního pojištění. ČLK požaduje úhradu těchto administrativních nákladů zdravotnickým zařízením, přičemž preferuje, aby se tak dělo z prostředků nemocenského pojištění. Pokud se tak nestane, budou ZZ nucena vybírat peníze za administrativní úkony spojované s DPN přímo od pacientů.

 

Firmy, podpořte charitativní projekt iuventus medica

Sjezd vyzývá firmy podnikající ve zdravotnictví i ostatní subjekty, jimž není lhostejná budoucnost české medicíny, aby prostřednictvím projektu Iuventus Medica transparentním způsobem podpořily mladé lékařky a lékaře, pro které se potřebné vzdělávání stává především z ekonomických důvodů stále hůře dostupným. Sjezd ČLK podporuje iniciativu "Mladí lékaři".

 

ČLK odmítá rozštěpení komory

Sjezd podporuje jednotu ČLK a její organizaci na územním principu, jejímž základem budou nadále okresní sdružení lékařů ČLK, a odmítá jakékoliv aktivity vedoucí k oslabování vlivu komory, omezující kompetence komory nebo směřující k jejímu rozštěpení či rozdělování na sekce či dílčí komory.

Sjezd ukládá prezidentovi a představenstvu, aby hájili jednotu ČLK a prosazovali rozšiřování kompetencí ČLK.

 

Specializační vzdělávání potřebuje změnu

Komora kriticky hodnotí současný stav specializačního vzdělávání lékařů v ČR. Nesouhlasí s nařízením vlády o zpoplatnění atestačních a dalších zkoušek pro mladé lékaře, které je v rozporu s programovým prohlášením vlády premiéra Fischera o podpoře vědy a vzdělávání, i v době hospodářské krize a žádá jeho revizi. Sjezd ČLK ukládá prezidentovi a představenstvu, aby pokračovali v jednáních o převodu kompetence organizovat specializační vzdělávání a atestační zkoušky ze státu na ČLK.

Komora vyzývá odborné lékařské společnosti, lékařské fakulty i Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby v otázce specializačního vzdělávání spolupracovaly s ČLK.

Návrh usnesení k postgraduálnímu specializačnímu vzdělání lékařů:

Sjezd ukládá Vědecké radě a představenstvu ČLK:
* aby vedly jednání s cílem vypracovat společné stanovisko LF, ČLK, ČLS JEP a MZ k návrhu věcného záměru zákona o specializačním vzdělávání lékařů.
* Obsahem tohoto stanoviska bude vymezení role uvedených subjektů tak, aby specializační vzdělávání organizačně zajišťovala ČLK a náplň vzdělávání určovala ČLS JEP ve spolupráci s lékařskými fakultami.
MZ zůstane gestorem vzdělávání a zabezpečí jeho financování a kontrolu.

 

Výpadky příjmů všem odborným ambulancím je třeba kompenzovat

Sjezd ukládá prezidentovi a představenstvu jednat s MZ ČR a ZP o kompenzaci výpadků příjmů pro všechny odborné ambulance starající se o děti a dorost, k nimž došlo v důsledku zrušení regulačních poplatků.

Komora požaduje podstatné zvýšení plateb pojistného za tzv. státní pojištěnce, zrušení stropu pro maximální vyměřovací základ na pojistné, zvýšení minimálního pojistného pro OSVČ, zavedení tzv. zdravotní daně na tabákové výrobky a na alkohol, zvýšení plateb na zdravotnictví ze státního rozpočtu a z regionálních rozpočtů.

Sjezd ČLK požaduje zvýšení spoluúčasti pacientů na úhradě zdravotní péče cestou jejich komerčního připojištění pro poskytování nadstandardní zdravotní péče nad rámec veřejného zdravotního pojištění za současného přesného stanovení, co je standardní péče hrazená z veřejného zdravotního pojištění.
Sjezd ČLK doporučuje prosadit alespoň částečné proplacení zdravotní péče zdravotními pojišťovnami pacientům, jimž tato péče byla poskytnuta v nesmluvním zdravotnickém zařízení.

 

Léky s pseudoefedrinem pouze na předpis

Sjezd ČLK zcela jednoznačně požaduje po MZ, aby léky s pseudoefedrinem byly vydávány pouze na lékařský předpis.

red

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené