CT navigace výrazně snižuje rizika výkonu
V průběhu letních prázdnin zakoupila ORL klinika 3. LF UK a ÚVN Praha nový navigační systém StealthStation TREON plus (společnosti Medtronic), který funguje na podobném principu jako družicový lokalizační a navigační systém GPS. Kamera vysílá infračervený signál, který zachycují tři kuličky (tzv. systém triangulace) připevněné na navigovaném chirurgickém nástroji, a zpětně získává z těchto tří bodů informace. Ty jsou poté analyzovány počítačem, který vyobrazí přesnou polohu špičky nástroje na předem vložených snímcích z počítačové tomografie nebo magnetické resonance. Na dotykové obrazovce si může operatér nechat nastavit náhled v různých kombinacích pohledu axiálního, sagitálního a koronálního. Rovněž si může nechat vytvořit trojrozměrný model pacientovy anatomie.
“CT navigace je progresivní metodou počítačově asistovaných operací, která umožní chirurgovi přesně monitorovat průběh výkonu, např. zda se nachází v blízkosti životně důležitých struktur,” upozorňuje na výhody navigačního systému MUDr. Michal Navara, Ph.D., přednosta ORL kliniky 3. LF UK a ÚVN Praha. “Uplatní se zejména u operací nádorů dutin nosních, reoperací po předchozích výkonech, při nichž byly poškozeny anatomické struktury, dále u zákroků v oblasti optického nervu, okohybných svalů nebo vnitřní karotidy, kde hrozí nezvládnutelné krvácení.”
Podle M. Navary jsou hlavními výhodami dané metody výrazně vyšší bezpečnost výkonu a také možnost provádět zákroky, které byly dříve pro svou nebezpečnost neproveditelné: “Měli jsme zde pacienta po úrazu čelistních dutin, u kterého bylo nutno odstranit kostěný úlomek z bezprostřední blízkosti očního nervu. Bez CT navigace, která nám pomohla přesně lokalizovat daný úlomek, extrahovat ho správným směrem, a zachránit tak pacientovi zrak, bychom si na podobný zákrok v žádném případě netroufli.”
Chybí kvalifikovaný technik
Na ORL klinice 3. LF UK a ÚVN Praha doposud provedli s využitím CT navigace asi šedesát výkonů. “Zpočátku jsme se potýkali především s délkou operačního času. Samotná příprava pacienta a nastavení navigačního systému trvalo často déle než půl hodiny. V současné době nám díky narůstajícím zkušenostem příprava zabere asi patnáct minut a nutno dodat, že kolegové z jiných pracovišť mají podobné zkušenosti,” konstatuje MUDr. Navara. “Nyní pro nás největší problém představuje absence kvalifikovaného technika, který by mnohamilionové zařízení obsluhoval. Operatér nemá čas věnovat se přepínání do různých režimů, propojování kabelů, zapínání nahrávání apod. V tuto chvíli ovládají technologie sestry, což ovšem není standardní náplní jejich práce, nebo dokonce sanitáři!”
V České republice mají podobný navigační systém také na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Další čtyři pracoviště mají možnost využívat CT navigace společně s neurochirurgy.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2008, strana B5
Zdroj: