Přeskočit na obsah

Čtvrt miliardy eur na podporu kooperace veřejného a privátního výzkumu

Evropská komise a EFPIA (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations), jejíž členem je i Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, vybrala 15 výzkumných projektů zaměřených na urychlený vývoj nových léků a jejich rychlé uvedení na trh. Rozdělí se mezi ně částka 246 milionů eur. Projekty budou podporovat výzkum problematiky diabetu, bolesti, těžkého astmatu a psychiatrických onemocnění a současně též úsilí ke zvýšení bezpečnosti léčiv. Budou rovněž napomáhat zaškolování výzkumníků a kliniků účastnících se vývoje farmak. Výběr projektů následoval po první výzvě k předložení návrhů, uveřejněné Iniciativou pro inovativní léčiva (Innovative Medicines Initiative – IMI), v rámci tzv. Joint Technology Initiative – partnerství mezi Evropskou komisí a farmaceutickým průmyslem. Výběrem těchto projektů dosáhla IMI klíčového milníku. Tato iniciativa je prvním počinem, kdy konkurenční farmaceutické firmy sdílejí své zdroje s výzkumnými organizacemi, sdruženími pacientů a dalšími investory z velkých konsorcií s cílem získávat všeobecné, nekomerční znalosti. Příspěvek Evropské komise ve výši 110 milionů eur je doplněn 136 miliony eur, jež poskytl farmaceutický průmysl. Farmaceutické společnosti sdružené v EFPIA budou svou účast v projektech pokrývat plně ze svých výzkumných a vývojových zdrojů, včetně personálu, laboratoří, materiálu a klinického výzkumu. Zdroje z fondů Evropského společenství budou rozděleny výlučně ostatním účastníkům (veřejný sektor, malé a střední firmy, pacientské organizace, akademické obce).

„Jsem velmi spokojen, když vidím, že toto unikátní partnerství mezi veřejným a privátním sektorem, které vzniklo před dvěma lety jako nástroj pro podporu výzkumu, přináší své ovoce. V současné době ekonomické krize se takovýto model spolupráce ukazuje jako mimořádně výhodný s ohledem na uspokojení jak ekonomických potřeb EU, tak potřeb veřejného zdravotního systému,“ uvedl Janez Potočnik, komisař EU pro vědu a výzkum. Arthur Higgins, výkonný ředitel společnosti Bayer Healthcare a prezident EFPIA, prohlásil: „Je potěšující, že tento pionýrský model spolupráce mezi farmaceutickým průmyslem a Evropskou komisí byl v celé Evropě přijat tak pozitivně. IMI nastavuje nové standardy ve sdílení informací a výměně znalostí.“

Vybrané projekty řeší hlavní příčiny (tzv. úzká hrdla) brzdící proces farmaceutického výzkumu a vývoje. Všeobecným cílem je podpora rychlejšího vývoje nových léčiv pro nemocné a současně zvyšování konkurenceschopnosti evropského farmaceutického průmyslu. Projekty budou napomáhat zvyšování bezpečnosti a účinnosti léků, podporovat výměnu informací mezi výzkumníky a zlepšovat výuku a výcvik v tomto sektoru. Lepší léky se tak k pacientů dostanou rychleji.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené