Přeskočit na obsah

Čtyři pilíře účinné léčby lupénky

Na 20. kongresu EADV (European Academy of Dermatology and Venerology), konaném 20. až 24. října v Lisabonu, byly představeny výsledky dlouhodobého sledování účinnosti a bezpečnosti ustekinumabu (UST, Stelara) u pacientů se středně těžkou a těžkou lupénkou. Prezentaci mohli sledovat zájemci i přes internet (http://insitu.reg.meeting‑stream.com).

V úvodu připomněl Profesor Matthias Augustin, dermatolog z Hamburku, epidemiologická data výskytu lupénky. Odhaduje se, že na světě žije více než 1,5 milionu lidí se středně těžkou a těžkou lupénkou. V Evropě postihuje zhruba 3 % obyvatelstva, ve 20 až 30 % jde o lupénku středně těžkou a těžkou. Lupénka je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které má své konsekvence jak v psychické, sociální, tak i zdravotní rovině. Výrazně snižuje kvalitu života, ztěžuje profesní uplatnění, má negativní vliv na sexuální a partnerský život. Celkem 51 % postižených udává, že pro ně lupénka představuje velký problém. Trápí je svědění, představuje pro ně sociální stigma. Navíc je lupénka provázena komorbiditami jak u dospělých, tak u dětí: nejčastěji se vyskytuje obezita, kardiovaskulární choroby, revmatoidní artritida, dyslipidémie, hypertenze, diabetes. Ne všichni pacienti mají (i v Německu) přístup k dostatečně účinné léčbě, mnohým je předepisována neúčinná a nedostatečná terapie. Proto byl v Německu vypracován akční plán postavený na čtyřech pilířích: prvním je účinnost léčby, druhým je snášenlivost, třetím bezpečnost a čtvrtým obliba u pacientů.

Z pohledu těchto principů můžeme pohlížet i na předběžné výsledky jednoleté, otevřené studie TRANSIT (po 16 týdnech léčby), které představil profesor Carle Paul z francouzského Toulouse. V ní je sledováno 489 pacientů s psoriázou, u nichž selhala terapie methotrexatem (MTX). Pacienti byli rozděleni do dvou skupin, jedna přešla rovnou z MTX na UST, v druhé skupině byl MTX vysazován po dobu 4 týdnů. U obou skupin se však výsledky významně nelišily. Studie prokázala vynikající účinnost v dosažení PASI 75 (65,3 %, resp. 69,5% léčebných odpovědí), PASI (Psoriasis Area and Severity Index) index klesl v obou větvích o 15 bodů na 2,9, resp. 2,8. Významné bylo zlepšení kvality života podle DLQI (Dermatology Life Quality Index), a to o 8,0 a 9,0 bodů na skóre 1,0 v obou větvích. Ve studii TRANSIT je ustekinumab velmi dobře snášen.

Profesor Kristian Reich z univerzity v Göttingenu zdůraznil, že pro léčbu psoriázy potřebujeme léky s dlouhodobou účinností a trvalou bezpečností. Jde o to cíleně zasáhnout signální dráhu dendritických buněk a T‑lymfocytů, které produkují prozánětlivé cytokiny. Humanizovaná monoklonální protilátka ustekinumab představuje cílenou biologickou léčbu, která ovlivňuje produkci dvou cytokinů (IL‑12 a IL‑23). Ty hrají klíčovou roli v imunitní odpovědi a jsou považovány za hlavní mediátory imunitních změn, z nichž rezultuje tvorba psoriatických plaků. Ustekinumab se podává v subkutánních injekcích v dávce 45 nebo 90 miligramů. Druhá dávka následuje za 4 týdny po první a další se opakují po 12 týdnech.

UST je v klinické praxi tři roky, takže nyní lze již hodnotit čtyřleté sledování (zahrnují se klinické studie před uvedením na trh). Z dlouhodobého hlediska si ustekinumab drží stále vysokou účinnost, nevzniká rezistence k léčbě. Nejobávanější nežádoucí účinek – těžká infekce – se vyskytl v četnosti jednoho pacienta ze 100 na rok léčby. Nebyl zaznamenán zvýšený výskyt jakýchkoli malignit ani kardiovaskulárních onemocnění (srdeční smrt, infarkt myokardu a mozkové mrtvice) v porovnání s Framinghamskou studií.

Psoriáza je první indikací ustekinumabu, který je zkoumán u dalších autoimunních onemocnění. UST je velmi účinný a dobře snášený přípravek pro léčbu lupénky s dobrým bezpečnostním profilem.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené