Přeskočit na obsah

Další studie s dabigatranem potvrzuje jeho perspektivnost

Zcela recentně byly na výročním zasedání Americké hematologické společnosti oznámeny neméně dobré výsledky přelomové studie RE‑COVER. Rovněž tyto závěry byly zároveň zveřejněny on‑line v prestižním časopisu New England Journal of Medicine.

Prokázaly, že nový perorální přímý inhibitor trombinu dabigatran etexilát je při léčbě akutní žilní tromboembolie stejně účinný jako správně nastavená a kontrolovaná léčba warfarinem, ale s nižším výskytem krvácení a bez jaterní toxicity.

RE‑COVER je celosvětová randomizovaná, dvojitě zaslepená, paralelní skupinová studie fáze III vyhodnocující, zda perorální dabigatran etexilát (150 mg dvakrát denně) je stejně efektivní a bezpečný (non‑inferiorní) jako warfarin (INR 2,0–3,0) pro šestiměsíční léčbu akutní symptomatické žilní tromboembolie, následující po iniciační léčbě (5–11 dní) parenterálními antikoagulancii. Do studie bylo zapojeno 2 539 pacientů.

Primárně sledovaný cíl byl složen z rekurentní symptomatické akutní žilní tromboembolie a z úmrtí s ní souvisejících. Sekundárně sledovaný cíl účinnosti byl výskyt rekurentní symptomatické akutní žilní tromboembolie a všech úmrtí, symptomatické hluboké žilní trombózy, symptomatické plicní embolie, úmrtí souvisejících s akutní žilní tromboembolií a všechna úmrtí. Sledované výsledky bezpečnosti: výskyt krvácení, nežádoucí účinky, vitální funkce, laboratorní vyšetření, zejména testy jaterních funkcí a výskyt akutního koronárního syndromu.

Perorální přímý inhibitor trombinu dabigatran etexilát (v dávkování 150 mg dvakrát denně) ve studii RE‑COVER ukázal stejnou účinnost jako správně nastavená léčba warfarinem v prevenci opakující se akutní žilní tromboembolie (2,4 vs. 2,1 %, poměr rizika 1,10, 95% CI; 0,65–1,84, p < 0,001 pro non‑inferiorní srovnávací dávku). Dabigatran etexilát navíc prokázal významné 37% snížení rizika závažných nebo klinicky důležitých krvácení (p = 0,002). Četnost velkých krvácení v porovnání mezi dabigatran etexilátem (20 pacientů, 1,6 %) a warfarinem (24 pacientů, 1,9 %) je srovnatelná. Pro jakékoli krvácení prokázal dabigatran etexilát významný pokles o 29 % v porovnání s warfarinem (p = 0,0002). Těchto vynikajících výsledků bylo dosaženo bez jakýchkoliv příznaků jaterních obtíží.

Akutní žilní tromboembolie, jejíž součástí je hluboká žilní trombóza a její potenciálně smrtelná komplikace ve formě akutní plicní embolie, je celosvětově třetí nejčastější kardiovaskulární onemocnění (po ischemické chorobě srdeční a mozkové mrtvici). Akutní žilní tromboembolie každoročně postihuje přibližně 1,5 milionu Evropanů a 3 miliony Američanů a způsobuje v Evropě více než dvojnásobný počet úmrtí ve srovnání s oběťmi AIDS, karcinomu prsu, prostaty a dopravních nehod dohromady.

Současné léčebné postupy doporučují léčbu akutní žilní tromboembolie pomocí antikoagulancií, která zabrání tvorbě nových trombů a zvětšování již existujících, stejně jako sníží riziko vzniku posttrombotického syndromu a tromboembolické plicní hypertenze. Tato chronická onemocnění mohou vyústit v závažné onemocnění s vysokými náklady na léčbu. Současná standardní léčba zahrnuje při zahájení terapie v nemocnici krátkodobé užívání nízkomolekulárního heparinu s následným pokračováním léčby antagonisty vitaminu K (např. warfarin).

To umožňuje dosáhnout až trojnásobného snížení recidivy akutní žilní tromboembolie a prodloužení doby léčby snižuje toto riziko o 50 procent. Přestože jsou antagonisté vitaminu K vysoce účinná antikoagulancia, mají značné množství omezení, která ztěžují možnost udržet pacienty v úzkém terapeutickém rozmezí INR 2,0–3,0. To vyžaduje časté kontroly k zajištění bezpečnosti pacienta a účinnosti léčby. Dokonce i při pečlivém sledování v klinickém testování se však pacienti nacházejí jen polovinu času v tomto terapeutickém rozmezí a tento stav se v podmínkách běžného života ještě zhoršuje. Mimo toto úzké rozmezí je krvácivost 44 % a srážlivost 48 procent.

Dabigatran etexilát poskytuje efektivní, předvídatelnou a konzistentní kontrolu srážlivosti s nízkým potenciálem lékových interakcí a bez interakce s potravinami. Navíc bez nutnosti pravidelných kontrol srážlivosti nebo úprav dávky. Na rozdíl od antagonistů vitaminu K, kteří variabilně působí přes různé koagulační faktory, přímé inhibitory trombinu dosahují silných antitrombotických účinků specifickou blokádou aktivity trombinu (volného i v trombech vázaného), jenž je klíčovým enzymem v procesu tvorby trombu.

„V návaznosti na vynikající výsledky ze studie RE‑LY tato působivá nová data znamenají, že dabigatran etexilát má potenciál k využití u ještě více pacientů a může nahradit warfarin jako lék volby,“ řekl dr. Andreas Barner, předseda představenstva společnosti Boehringer Ingelheim. „Těšíme se, že předložíme tyto výsledky regulačním orgánům, aby výsledky této převratné studie mohly být uvedeny do běžného použití.“

Dabigatran etexilát (Pradaxa) stojí v čele nové generace perorálních antikoagulačních přípravků – přímých inhibitorů trombinu. Má za cíl uspokojit naléhavou potřebu prevence a léčby akutních a chronických tromboembolických nemocí. Zatím je přípravek schválen a široce se používá ve více než 40 zemích k primární prevenci žilních tromboembolických příhod u dospělých pacientů po plánované totální náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu.

Studie RE‑COVER je součástí rozsáhlého programu klinických hodnocení RE‑VOLUTION. V rámci programu se hodnotí účinnost a bezpečnost dabigatran etexilátu ve srovnání se stávající standardní léčbou u více než 38 000 pacientů. Kromě studie RE‑COVER jsou součástí programu RE‑VOLUTION následující studie:

 - zaměřené na primární prevenci žilní tromboembolie (studie RE‑NOVATE, RE‑NOVATE II, RE‑MODEL a RE‑MOBILIZE);

 - zaměřené na léčbu akutní žilní tromboembolie (studie RE‑COVER II);

 - věnované prevenci cévní mozkové příhody a systémového embolismu u pacientů s fibrilací síní (studie RE‑LY, výsledky byly předneseny na Evropském kardiologickém kongresu v září 2009);

 - sekundární prevence akutního koronárního syndromu (studie II. fáze RE‑DEEM – výsledky byly předneseny na Kongresu amerických kardiologů AHA v listopadu 2009);

 - sekundární prevence žilní trombózy (studie RE‑MEDY a RE‑SONATE).

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené