Přeskočit na obsah

Daniela Filipiová chce sloučit pojišťovny

 

Dvě zdravotní pojišťovny chce sloučit ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová. Jde o Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR a Vojenskou zdravotní pojišťovnu. Ministryně svůj návrh, který v rámci protikrizového balíčku hodlá už podruhé  předložit vládě, zdůvodňuje tím, že fúze zlepší výkon pojišťoven a posílí konkurenci. Se sloučením však zásadně nesouhlasí generální ředitel VoZP František Beránek.

Ten uvedl, že sloučením by se zvýšilo riziko bezpečnosti České republiky. „Informace o všech ozbrojených složkách, včetně zpravodajských služeb ministerstva vnitra a ministerstva obrany, by byly sloučeny do jednoho systému. To by bylo v rozporu s národní bezpečností. Beránek upozornil na fakt, že VoZP má jako jediná zdravotní pojišťovna v republice atest podle zákona o informačních systémech veřejné správy. Musí plnit specifické bezpečnostní požadavky na ochranu údajů příslušníků armády, včetně vojenských zpravodajských služeb, příslušníků zasílaných do misí a příslušníků armád NATO operujících na území ČR. Beránek také už před časem upozornil, že sloučení informačních systémů pojišťoven vyjde na stovky milionů korun

Fúze by měla být vždy výsledkem svobodného rozhodnutí

„Sloučení dvou pojišťoven představuje náročný proces, který je svou složitostí řekněme na úrovni středně velkého projektu,“ říká Bc. Vladimír Kothera, MBA, místopředseda Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Jak se díváte na projekt ministerstva sloučit Vojenskou zdravotní pojišťovnu a Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra ČR?

S rozpaky. Takový krok je jistě možný, ale mělo by k němu dojít na základě rozhodnutí správních rad. Pokud vím, správní rady těchto pojišťoven se pro to nerozhodly. Navíc se nedomnívám, že by toto sloučení mohlo na trhu zvýšit konkurenci. Spíše tomu bude naopak. Fúze by neměly vznikat pod tlakem zvenčí, ale na základě rozhodnutí správních rad a managementu, z nějaké jejich reálné potřeby. Buď vidí, že určitá centralizace jejich produktů by prospěla klientům, nebo předpokládají, že díky sloučení dokáží snížit své vnitřní náklady, anebo prostě nemají dostatek kapitálu, aby se rozvíjely a ve fúzi vidí východisko. Vždycky by to měla být jejich svobodná volba.

Jeden z důvodů, který ministerstvo uvádí, je, že po sloučení vznikne silná pojišťovna, která by mohla narušit určitou hegemonii VZP. To podle vás nenastane?

Nemyslím si, že by takto skutečně vznikl subjekt, který by tuto asymetrii narušil. Jestli má pojišťovna milion pojištěnců nebo milion a půl, už takovou roli nehraje. Ostatně trh v České republice není postaven VZP versus ostatní.

Pojem fúze se v souvislosti se zdravotními pojišťovnami snadno vysloví, ale co to znamená v praxi? Jak obtížné je sloučit dvě pojišťovny tak, aby skutečně fungovaly jako jeden organismus?

Je to samozřejmě náročný proces, který je řekněme svou složitostí na úrovni středně velkého projektu. Nejde jen o sjednocení informačních systémů, ale i o majetek a zaměstnance. Především je ale nutné všem pojištěncům i po fúzi zajistit takovou péči, na jakou byli zvyklí.

Mohou do tohoto procesu pojištěnci mluvit, alespoň zprostředkovaně?

Mohou, a dokonce by měli, už jen proto, že mají jednu třetinu ve správní radě. Nedovedu si představit, že by se tyto věci děly bez vědomí správní rady.

Když se podíváme do Evropy do zemí s podobným systémem, jako je ten náš, je trend spíše k ke koncentraci trhu, nebo jeho diverzifikaci?

Spíše je vidět příklon k centralizaci. Jako v jiných odvětvích, bude i trhu zdravotního pojištění docházet ke konsolidaci.

Takže je lepší, když samostatná pojišťovna zanikne fúzí s jinou, než když zkrachuje?

To jistě. Byly pojišťovny, které byly zadlužené tak, že je již nikdo nechtěl a šly do likvidace. Pojištěnci v tu chvíli museli přejít řízeně k jiným pojišťovnám. Když management cítí nepříznivý trend, měl by situaci řešit třeba i fúzí. Fúze je lepší řešení než likvidace.

Pro kolik pojišťoven je podle vašeho názoru v Česku prostor?

Odpovědět nějakým číslem se asi nedá. Souvisí to s tím, jak stávající či nové subjekty dokáží využít díry na trhu. 

Možná trochu paradoxně teď, když se hovoří o snížení počtu pojišťoven, přichází na trh jedna nová – Média. Má podle vás šanci na úspěch?

Nemusí to být předem ztracený projekt. Do roka musí ze zákona získat 50 000 pojištěnců. To si dovedu představit. Aby ale mohla reálně fungovat, musí v relativně dohledné době získat 150 000 pojištěnců, a to už tak snadné není – podle mého názoru je na to zapotřebí kapitál čtvrt miliardy korun, a to je spíše spodní odhad. Jestli má někdo pocit, že je to dobrá investice, tak ať do toho jde.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené