Přeskočit na obsah

Dědičná roseola

„Jde skutečně o unikátní mechanismus vrozené nákazy,“ komentovala Caroline Breese Hallová objev zveřejněný v lékařském časopisu Pediatrics.

Američtí pediatři vyšetřili celkem 250 dětí. Původce roseoly, herpetický virus HHV-6, odhalili u 85 pacientů, z nichž 43 se s virem už narodilo. Dvaačtyřicet dětí se nakazilo až po porodu. Caroline Breese Hallová předpokládala, že k vrozené nákaze dochází po přechodu viru HHV-6 z matky na plod přes placentu. Tento mechanismus infekce se však prokázal jen u čtrnácti procent dětí. Zbývající děti měly dědičnou informaci viru zabudovanou ve své DNA. Stejným způsobem měl virus začleněn do dědičné informace aspoň jeden z jejich rodičů. Dítěti jej předali při početí buď s dědičnou informací vajíčka, nebo spermie.

„Teď se snažíme zjistit, co pro člověka zabudování viru do jeho dědičné informace znamená,“ říká Caroline Breese Hallová. „Co tam virus dělá? Může se aktivovat a začít vyrábět nové virové částice? Vyvolalo by to zdravotní problémy? A nebo by se člověk stal k viru imunní?“

Genetické analýzy ukázaly, že se virus zabudovává do lidské DNA hned na několika místech. Přednostně se ale inkorporuje v blízkosti telomer chromosomů. Nositelé zděděného viru nevykazují příznaky onemocnění, i když titr viru v jejich tkáních je vysoký. Tělo nositele virové dědičné informace si proti viru HHV-6 tvoří protilátky, což kontrastuje s reakcí imunitního systému například na endogenní retroviry.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené