Přeskočit na obsah

Deflux – současné možnosti endoskopické léčby vezikoureterálního refluxu u dětí

Vezikoureterální reflux postihuje přibližně 1 % dětí a zvyšuje riziko postpyelonefritického jizvení ledvinného parenchymu. Převážná část dětí s vezikoureterálním refluxem je léčena konzervativně – dlouhodobým podáváním antibiotické chemoprofylaxe. K operační léčbě je indikována pouze malá skupina pacientů s nejtěžšími formami vezikoureterálního refluxu (viz obr. 1), s recidivujícími pyelonefritidami při antibiotické chemoprofylaxi a s klesající funkcí ledvin zjištěné scintigrafií s použitím DMSA (dimerkaptosukcinát – 99mTc). Indikací je také špatná compliance rodiny k léčbě. Otevřené operační techniky s sebou přinášejí určitá rizika, byť výsledný efekt, co do vyléčení refluxu, je velmi vysoký (reimplantace dle Cohena 97–99 %). Významným doplňkem v arzenálu léčebných metod se stala endoskopická léčba instilace inertního léčiva pod ústí močovodu (viz obr. 2).Vývoj endoskopické operační metody
Metodu miniinvazivní endoskopické korekce vezikoureterálního refluxu publikoval Matouschek v roce 1981 a dále O’Donell a Puri v roce 1984. V Evropě se záhy stala standardní léčebnou metodou dětí i dospělých.V USA byl Deflux přijat vzhledem k debatám o bezpečnostních rizikách na základě rozhodnutí Food and Drug Administration až v září 2001. Prvním materiálem, který se používal na základě zkušenosti z otorinolaryngologie, byl polytetrafluorethylen (Teflon). Nověji se pak používal silikon, kolagen, z autologních materiálů krevní a tuková tkáň a chondrocyty. Cílem výrobců bylo připravit:
1. dokonale inertní látku tak, aby nevyvolávala granulomatózní reakci;
2. látku s částicemi takové velikosti, aby byla znemožněna migrace partikulí;
3. látku se stabilním antirefluxním účinkem;
4. látku nealergizující;
5. látku s pokud možno co nejpříznivější viskozitou tak, aby se co nejsnáze aplikovala do tkáně.Těmto požadavkům se v současnosti nejvíce přibližuje dextranomer-kopolymer kyseliny hyaluronové (Dx/Ha), produkovaný ve švédské Uppsale pod firemním názvem Deflux. V České republice jsou zkušenosti s endoskopickou léčbou vezikoureterálního refluxu na pracovištích v Praze (Urologická klinika 1. LF UK a VFN, Dětská chirurgická klinika 2. LF UK a FN v Motole, Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice), Urologické klinice ve FN v Hradci Králové atd. K instilaci zde byl použit nejčastěji teflon a autologní krev. Na Slovensku se této léčebné metodě věnují nejvíce ve FN s poliklinikou v Bratislavě.
...

Plnou verzi článku najdete v: Pediatrie po promoci 5/2005, strana 50

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené