Přeskočit na obsah

Destigmatizace psychiatrické péče

Své příspěvky zde přednesli a konference se zúčastnili kromě odborníků z České republiky i zástupci členských států EU, představitelé Regionální kanceláře Světové zdravotnické organizace pro Evropu, DG SANCO, Světové psychiatrické společnosti, univerzit a nevládních organizací českých i zahraničních. Záštitu nad konáním konference, která byla zařazena mezi oficiální doprovodné akce předsednictví České republiky EU, převzalo Ministerstvo zdravotnictví ČR, DG SANCO a Psychiatrická společnost ČLS JEP.

Duševní poruchy představují významný zdravotnický, sociální a ekonomický problém, který bohužel stále narůstá. Podpora duševního zdraví obyvatel stejně jako rozvoj psychiatrické péče proto patří k prioritám evropských politik, včetně EU a WHO.

Moderní psychiatrická péče nabízí široké spektrum služeb zahrnujících jak péči zdravotní, tak sociální. Aby tato péče mohla být ve všech svých druzích a v nejvyšší kvalitě dostupná pro všechny občany Evropské unie, bude třeba společných kroků členských států, koordinace a výměny zkušeností s přihlédnutím k odlišným tradicím a koncepcím zdravotních a sociálních systémů. Téma je díky svému rozsahu ekonomicky velmi významné jak pro zdravotní, tak pro sociální systémy a politiku zaměstnanosti. Každým rokem trpí v EU některou z duševních poruch asi 83 milionů obyvatel (z toho se k odborné péči dostane asi jen 26 milionů), v ČR léčíme každoročně v psychiatrických zařízeních asi půl milionu pacientů (pravděpodobně stejný počet praktičtí lékaři). Odhaduje se, že přímé náklady spojené s psychiatrickou péčí v EU jsou 110 miliard €, přímé nemedicínské 50 miliard a nepřímé 300 až 460 miliard eur.

Problém navíc nabývá na významu se stárnutím populace, někteří odborníci hovoří dokonce o epidemii. Svou daň si však psychiatrické nemoci nevybírají pouze u lidí vyšších věkových skupin, a proto je třeba se zaměřit také na mladou populaci. Nejpalčivějším problémem, který enormně narůstá, jsou sebevraždy mladých lidí.

Konference upozornila na rozdílné přístupy v různých zemích EU. Byly prezentovány zkušenosti, pohledy a aktivity jak ze zemí bývalého východního bloku (Česká republika, Bulharsko, Slovensko, Polsko), tak z vyspělých členských států EU, a bylo možno hodnotit rozdíly v podmínkách, možnostech, tradicích, přístupech i financování psychiatrické péče. Ministerstvo zdravotnictví ČR zde prezentovalo svou aktivitu, spočívající v ustavení meziresortní pracovní skupiny, která nyní intenzivně připravuje Národní akční plán pro podporu duševního zdraví.

Konference také nastínila některé bariéry, které je nezbytné pro lepší fungování psychiatrické péče odstraňovat. Největší z nich je stigmatizace psychiatrické péče, pacientů, lékařů. Toto téma se na konferenci velmi důkladně rozebíralo v paralelní sekci, kde zazněly příspěvky na téma příčin stigmatizace a jejích projevů.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené