Přeskočit na obsah

Dětské obezitě nelze dál nečinně přihlížet

Nárůst prevalence obezity v rozvinutých zemích označují odborníci za epidemii a bijí na poplach. Stále větší podíl na ní začínají mít děti a jejich obezita je časovanou bombou. Podle studie American Academy of Pediatrics většina obézních dětí zůstává obézními i v dospělosti. Měření tělesného složení českých dětí ukázalo nárůst prevalence závažných typů obezity a časnější nástup nadváhy. Následky obezity jsou závažné, především dyslipidémie, inzulinová rezistence vedoucí k cukrovce 2. typu, hypertenze, ortopedické a psychologické problémy.

V naší republice se pro epidemiologické účely porovnávají hodnoty BMI zjištěné v populaci s referenčními údaji BMI z roku 1991, kdy bylo v každé věkové kategorii 7 % dětí s nadváhou (mezi 90. a 97. percentilem) a 3 % obézních (nad 97. percentilem).

Podle výsledků 6. celostátního antropologického výzkumu dětí a mládeže 2001 se u dětí ve věku 6 až 11 let zvýšil počet chlapců s nadváhou na 8,9 %, dívek na 8,5 procenta. Podíl obézních činil v roce 2001 6,6 % chlapců a 5,6 % dívek. Studie Životní styl a obezita u reprezentativního vzorku populace z roku 2005 ukazuje další nárůst prevalence nadváhy a obezity v této věkové kategorii.

Dětská obezita má i bezprostřední psychosociální důsledky. Ideál štíhlosti je součástí soudobé kultury a obézní děti jsou diskriminovány. Již děti ve věku šest až deset let spojují obezitu s leností. Pro medicínu dětská obezita přináší řadu nových otázek, počínaje potřebou přesnější metodiky měření jejího stupně, příjmu a výdeje energie atd.

 

Aby všechno nezůstalo jen na „osvícených“ pediatrech

Primárním cílem projektu COPAT je přispět k zajištění podmínek umožňujících včasnou diagnostiku a léčbu abdominální obezity, resp. metabolického syndromu. BMI u dospívajících koreluje mnohem více s BMI v dospělosti než BMI v dětství.

Dokončení na str. B3

Dospívající obézní jedinec je obvykle obézním i v dospělosti. Navíc obezita u dospívajících, zejména při abdominální akumulaci tuku, je spojena s časným rozvojem metabolického syndromu. Proto je důležitá včasná diagnostika abdominální obezity u adolescentů.

Sekundárním cílem projektu je vytvoření sítě kontaktních poradenských pracovišť pro obézní děti v místě jejich bydliště. V České republice v současné době neexistuje komplexní přístup k léčbě obézních dětí. Situace je dosud řešena nesystematicky, péči o obézní děti zajišťují pouze sporadicky ambulance „osvícených“ pediatrů a dětských endokrinologů, eventuálně některá pracoviště pro dospělé.

Tento systém je nevyhovující, protože děti vyžadují zcela specifický přístup přizpůsobený konkrétní věkové kategorii.

Projekt COPAT zahrnuje 4 klíčové aktivity:

1. Mapování současných přístupů v diagnostice a léčbě dĕtské obezity

Šetření probíhá formou speciálních dotazníků rozeslaných na pracoviště náhodně vybraných praktických lékařů pro děti a dorost v České republice. Mapování sleduje např. diagnostické a léčebné postupy používané na jednotlivých pracovištích, počet registrovaných pacientů, jejich setrvání v léčebném programu, personální zajištění a přístrojové vybavení jednotlivých pracovišť. Předběžné zhodnocení této části studie ukázalo, že limitujícím faktorem v péči o obézní děti je čas, který je schopen pediatr diagnostice a léčbě obézního dítěte věnovat.

2. Epidemiologická studie dětské populace v ČR

Jedním z hlavních výstupů epidemiologické studie je určení hranice rizika abdominální obezity a metabolického syndromu podle obvodu pasu (definování hraniční hodnoty rizikového obvodu pasu) a získání ucelených dat pro českou dospívající mládež. Epidemiologické šetření probíhá u reprezentativního vzorku 1 200 adolescentů ve věku 15, 16 a 17 let.

3. Vzdělávání odborné veřejnosti formou seminářů

V rámci projektu jsou organizovány dva výukové semináře zaměřené zejména na zdravotníky pracující s obézními dětmi. Během pěti pracovních dnů je předneseno 20 teoretických či praktických lekcí na téma: diagnostika a léčba obezity u dětí, epidemiologie, patogeneze, úloha genetických a zevních faktorů při vzniku obezity, výskyt metabolického syndromu a komplikací obezity, prevence obezity, psychologické aspekty obezity, poruchy příjmu potravy. Mezi přednášejícími vystoupí přední odborníci nejen v obezitologii, dětské endokrinologii, výživě a dietologii, ale i ve fyziatrii, psychologii, bariatrické chirurgii a potravinářství. Účastníci mohou plně využít interaktivní cvičení, specifické počítačové programy, obrazový materiál získaný v rámci sběru dat o způsobech vyšetřování a léčby obezity u dětí a v neposlední řadě také poznatky průběžně získávané v rámci projektu.

Konkrétní náplň semináře je sestavena rovněž na základě požadavků potenciálních účastníků, individuálních zkušeností, doporučení odborníků pracujících s obézními dětmi a odborníků v oboru dietologie a fyzioterapie dětí.

První seminář již proběhl koncem října 2009 a setkal se s velmi pozitivním ohlasem všech posluchačů. Reportáž z prvního kursu připravujeme do pediatrické přílohy Medical Tribune číslo 35. Další kurs je plánován na červen roku 2010. Informace a přihláška do kursu bude s dostatečným předstihem k dispozici na stránkách www.copat.cz, www.endo.cz.

4. Intervenční studie

Do intervenční studie bude zařazeno celkem 600 obézních dětí. Studie probíhá na dislokovaných pracovištích pod přímým dohledem specialistů Endokrinologického ústavu. Porovnává se účinnost komplexní intervence životního stylu s využitím kognitivně‑behaviorální terapie na vybraných pracovištích (ambulantní obezitologické poradny, dětské kliniky a lázeňská zařízení). V rámci intervenční studie jsou ovlivňovány a sledovány vývoj antropometrických parametrů, změny krevního tlaku, vývoj biochemických ukazatelů metabolického syndromu a vybraných hormonů regulujících energetickou homeostázu či ovlivňujících rozvoj metabolického syndromu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené