Diagnóza a léčba galaktorey
Mimo období dětství je galaktorea obvykle navozena medikací. Nejčastější patologickou příčinou galaktorey je nádor hypofýzy. Mezi další příčiny patří poruchy hypothalamu a stopky hypofýzy, neurogenní stimulace, onemocnění štítné žlázy a chronické selhání ledvin. Pacientky s posledně jmenovanými chorobami mohou mít v případě přidružené hyperprolaktinémie nepravidelnou menstruaci, trpět neplodností, osteopenií nebo osteoporózou. Důležitými diagnostickými metodami, které by se měly použít v klinicky indikovaných případech, jsou těhotenský test, sérová koncentrace prolaktinu a thyreotropního hormonu a magnetická rezonance. Pokud je to možné, je třeba léčit vyvolávající příčinu galaktorey. Rozhodnutí léčit pacientky s galaktoreou vychází ze sérové koncentrace prolaktinu, závažnosti galaktorey a přání ženy otěhotnět. U většiny pacientek s hyperprolaktinémií jsou terapií volby agonisté dopaminu. Pro léčbu anovulační neplodnosti navozené hyperprolaktinémií je nejvhodnějším lékem bromocriptin. I když cabergolin je účinnější a lépe snášený než bromocriptin, je dražší a léčbu je třeba vysadit měsíc před pokusem o otěhotnění. Chirurgická resekce prolaktinomů je nutná jen vzácně.
Galaktorea je odtok mléka nebo mléčného sekretu z prsu, aniž předtím došlo k porodu, nebo s odstupem šesti měsíců od porodu u ženy, která nekojí. Sekrece může být přerušovaná nebo stálá, mírná nebo vydatná, volně odtékající nebo vyvolaná stiskem a jednostranná nebo oboustranná. Tento stav je nejčastější u žen mezi 20. a 35. rokem věku, které již byly dříve těhotné, méně častá je u dětí a u nuligravid. Galaktorea se může objevit i u mužů. U dětí je galaktorea častější u kojenců a u dívek v pubertě. Stav někdy vede k úzkosti pacientky a znepokojení lékaře a může znamenat závažnou vyvolávající chorobu. Etiologie
Farmakoterapie
Nejčastější příčinou galaktorey jsou farmaka. Některé léky, o nichž je známo, že způsobují galaktoreu, jsou uvedeny v tabulce 1. Tyto léky mohou blokovat dopaminergní a histaminové receptory, vyčerpat zásoby dopaminu, inhibovat jeho vyplavování a stimulovat laktotrofní buňky. Estrogen obsažený v perorálních kontraceptivech může způsobovat galaktoreu potlačením sekrece inhibičního faktoru pro prolaktin v hypothalamu a přímou stimulací hypofyzárních laktotrofních buněk. Galaktorea může vzniknout také po vysazení estrogenu v důsledku chybění inhibičního vlivu na účinek prolaktinu v prsech. Nádory hypofýzy
Nádory hypofýzy, nejčastější patologická příčina galaktorey, mohou vést k hyperprolaktinémii tvorbou prolaktinu nebo blokádou přesunu dopaminu z hypothalamu do hypofýzy. Prolaktinomy jsou nejčastějším typem hypofyzárních nádorů6a jsou spojeny s galaktoreou, amenoreou a výraznou prolaktinémií. Sérová koncentrace prolaktinu obvykle koreluje s velikostí nádoru. U menší části pacientů se objevuje gigantismus/akromegalie se zvýšenou koncentrací prolaktinu a růstového hormonu. Makroprolaktinomy jsou častěji provázeny výpadky zorného pole, bolestmi hlavy, neurologickými deficity a chyběním hormonů předního laloku hypofýzy.
...
Komentář
Autor: MUDr. Pavel Strnad, CSc.
Autoři podávají stručný a výstižný přehled etiopatogeneze a managementu syndromu hyperprolaktinémie- galaktorea. V etiologii syndromu hyperprolaktinémie- galaktorea hraje důležitou roli medikamenty indukovaná hyperprolaktinémie. Léků působících hyperprolaktinémii je o dost více, než je uvedeno v tabulce, a v současné době vedle abúzu tvrdých drog (morfin, heroin) vyvolávajících hyperprolaktinémii podobně působí i abúzus marihuany. Nízké dávky estrogenů v současné kontracepci stěží indukují hyperprolaktinémii. Ta bývala popisována u preparátů s dávkou ethinylestradiolu vyšší než 50 µg v pilulce. Tzv. velké endokrinní syndromy – akromegalie, gigantismus, makroprolaktinomy, hypothalamické léze, léze hypofyzární stopky, nekrózy přední části hypofýzy – mají poměrně dramatickou symptomatologii a primárně se většinou do ordinace gynekologa nedostanou.
...
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 2/2005, strana 44
Zdroj: