Přeskočit na obsah

Dialýzy jsou připraveny i na pacienty s COVID‑19

Všechna dialyzační střediska sítě B. Braun Avitum jsou připravena dialyzovat také pacienty nakažené novým typem koronaviru SARS‑CoV‑2. Zkušenosti s péčí o takto nemocné získal jejich zdravotnický personál na jaře během první vlny pandemie COVID‑19.


„V současnosti pracujeme na 23 našich dialýzách v Česku s celkem deseti pozitivními pacienty. Situaci zatím zvládáme,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum. Jedinci pozitivně testovaní na COVID‑19 jsou dialyzováni ve zvláštním režimu v izolačních boxech nebo při větším počtu ve speciálních směnách, často nočních, aby mohlo dojít k řádné dezinfekci pracoviště před příchodem ostatních pacientů.

Vedoucí lékařka jednoho z dialyzačních středisek B. Braun Avitum v Praze MUDr. Hana Novotná sepsala v průběhu dubna a května zhruba dvacetidenní deník „COVID pozitivní dialýzy“, který posloužil jako základní zdravotnický manuál pro ostatní pracoviště. „Naučili jsme se, jak dělit zdravotníky i nemocné do směn, jaká opatření přijmout při jejich převozu i samotné dialýze, jak dezinfikovat kontaminované dialyzační sály, aby tam mohli být i negativní pacienti, jak zvládat stres i napnutou komunikaci,“ vysvětluje MUDr. Novotná a dodává, že pro pacienty s koronavirovou nákazou jsou zpravidla vyčleněny večerní či noční směny, které nemocní snášejí obvykle dobře: „S každým z nich jsme v každodenním kontaktu a konzultujeme s nimi aktuální stav osobně či telefonicky. Často hovoříme i s rodinnými příslušníky.“ Díky tomu se zamezí kontaktu s ostatními pacienty a středisko se po dokončení dialýzy vydezinfikuje v ještě přísnějším režimu.

Zdravotníci bezpodmínečně dodržují postupy pro hygienu rukou a respirační hygienu, u klinických výkonů standardně používají rukavice, respirátory a ochranné brýle nebo celoobličejový štít, u některých specifických výkonů pak i ochranný plášť. Velmi pečlivě se personál střediska věnuje také dezinfekci zdravotnických přístrojů a vybavení. Po každém použití se dezinfikují např. manžety tlakoměrů, dialyzační přístroje a dialyzační křesla. Pečlivě se také provádí čištění povrchů, sociálních zařízení i zdravotnických pomůcek, jako jsou pojízdná křesla a kompenzační pomůcky.

B. Braun Avitum má v péči zhruba pětinu z celkového počtu 7 000 dialyzovaných pacientů v ČR, jejichž průměrný věk činí 70 let a mnoho z nich je polymorbidních. „Nicméně i dialyzovaní pacienti mohou zvládnout nákazu koronavirem velmi dobře a někteří z těch našich ji prodělali dokonce zcela bezpříznakově,“ doplňuje MUDr. Kuncek.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené