Díky dotaci z EU na Bulovce radioterapií ošetří více onkologických pacientů
Komplexní onkologické centrum Fakultní nemocnice Na Bulovce (FNB) a spolupracující pracoviště ve Všeobecné fakultní nemocnici a Fakultní Thomayerově nemocnici s poliklinikou (FTNsP) poskytují odbornou péči pro spádovou oblast pravobřežní části hlavního města Prahy a přilehlé části Středočeského kraje. V případě některých řídce zastoupených diagnóz a některých speciálních léčebných postupů (speciální radiační techniky) je spádovou oblastí Česká republika, zejména Čechy.
Komplexní onkologické centrum Fakultní nemocnice Na Bulovce poskytuje pacientům hospitalizační i základní ambulantní, specializovanou a zvlášť specializovanou léčebnou a diagnostickou péči v oboru onkologie, jejíž součástí jsou i nezbytná preventivní opatření s využitím všech dostupných způsobů terapie.
Ústav radiační onkologie
Ústav radiační onkologie (ÚRO) ve FNB vzhledem ke svému přístrojovému, personálnímu a prostorovému vybavení poskytuje špičkovou radioterapii, včetně specializovaných technik. Jeho doménou je gynekologická onkologie, onkologie hlavy a krku a onkologie prostaty.
Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou je zaměřena na problematiku nádorů varlat. Je jedním z referenčních pracovišť v ČR pro tuto diagnózu. Specializuje se jak na diagnostiku a léčbu, tak na superkonsiliární služby pro většinu Čech. Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) se v rámci KOC specializuje na terapii maligních thymomů a karcinoidů.
Právě Ústav radiační onkologie FNB byl příjemcem dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj na obnovu softwaru i hardwaru přístrojů sloužících k radioterapii v rámci projektu "Modernizace a obnova přístrojového vybavení specializovaných pracovišť KOS Fakultní nemocnice Na Bulovce".
Celková investice dosáhla částky téměř 25 milionů Kč, z nichž bylo bezmála 11 milionů korun financováno Evropskou unií prostřednictvím Integrovaného operačního programu. Zbylá část prostředků byla pokryta ze státního rozpočtu. Komplexní onkologické centrum tak bylo částečně dovybaveno na požadovanou úroveň.
V ÚRO je poskytována komplexní léčba pacientům se solidními nádory všech lokalizací a stadií. Je to zároveň jedno z největších onkologických pracovišť v České republice. Poskytování specializované a superspecializované péče je samozřejmě vázáno na špičkové přístrojové vybavení.
Radioterapie
Speciální radioterapeutické techniky (extrakraniální stereotaktická radioterapie, altenativní frakcionační režimy, celotělové ozařování, hypertermie) se provádějí výhradně ve FNB a jsou poskytovány pacientům z celých Čech, v některých technikách z celé ČR. Kromě toho je v ÚRO poskytována standardní kurativní radiační léčba pro všechny onkologické diagnózy. Standardní radiační kurativní léčba na vysoké úrovni u většiny onkologických diagnóz je poskytována ve FTNsP. Paliativní radiační péče je poskytována ve VFN. Biologická terapie a další moderní farmakoterapeutické přístupy v onkologické terapii jsou poskytovány ve všech třech zdravotnických zařízeních.
Léčba ionizujícím zářením je velmi účinnou modalitou léčby nádorových onemocnění. Léčba je realizována pomocí přesného ozáření nádorového ložiska vysokoenergetickými svazky ionizujícího záření. Nádorové ložisko, neboli cílový objem, je stanoveno lékařem na základě detailního vyšetření pomocí počítačové tomografie nebo dalších pokročilých zobrazovacích metod (magnetická rezonance nebo pozitronová emisní tomografie).
Po stanovení cílového objemu je vytvořen ozařovací plán tak, aby léčebný svazek co nejlépe dodal dávku záření do cílového objemu a přitom byl maximálně šetrný k okolním, zdravým tkáním. Aby mohl být splněn tento požadavek, je nutno použít pokročilé výpočetní systémy a zejména velmi kvalitní ozařovací přístroje. V současné době je standardním ozařovačem tzv. lineární urychlovač. Tento přístroj je schopen produkovat vysoce konformní svazky záření, které s milimetrovou přesností ozáří cílový objem.
Léčba zářením je proces trvající zpravidla několik týdnů, může docházet ke změnám a posunům jednotlivých struktur v těle pacienta. Aby ani v tomto případě nedocházelo k nežádoucímu ozáření zdravých tkání, je nutné doplnit cyklus ozařování pravidelnými kontrolami pomocí zobrazovacích metod. Nejčastěji se využívá možnosti zobrazování těsně před vlastním ozářením pomocí do lineárního urychlovače integrovaného zobrazovacího systému, tzv. portálního zobrazovače. Na základě získaných snímků je možno posuzovat přesnost nastavení pacienta a eventuálně provádět jeho úpravy.
Jak je patrné z výše uvedeného, během procesu radioterapie je zpracováváno značné množství všemožných informací; je nutné tyto informace nejen uchovávat, ale i kontinuálně zpracovávat. Informace o každém provedeném snímku nebo ozáření musejí být lékaři k dispozici v kterémkoliv okamžiku léčby. Neocenitelným pomocníkem se tak stávají tzv. verifikační systémy, které plní uvedené úkoly. Kromě této základní funkce jsou vybaveny dalšími možnostmi, jako je plánování aktivit na pracovišti nebo organizace termínů na ozáření pro pacienty.
Všech uvedených oblastí se dotkla dotace ze strany Integrovaného operačního programu. Z fondů Evropské unie byl proveden upgrade verifikačního systému, který je nyní ještě obsáhlejší, co se týče funkcí, byl vylepšen o řadu bezpečnostních prvků a doplněn o několik užitečných modulů. Zároveň s novou softwarovou verzí byl obnoven i hardware; ten starý již přestával nárokům rostoucího objemu dat vyhovovat.
Oblast verifikace ozáření se zlepšila doplněním jednoho z lineárních urychlovačů o nový zobrazovací detektor. Díky němu je nyní možno ještě přesněji kontrolovat nastavení pacientů při ozáření. Detektor je vyroben z tzv. amorfního křemíku, má vynikající prostorové rozlišení. Navíc pro získání kvalitního obrazu je nyní zapotřebí mnohem nižší dávka záření.
Poslední dotčenou částí radioterapeutického řetězce bylo doplnění počtu stanic, na nichž lékaři provádějí stanovování cílových objemů a rovněž navýšení počtu stanic pro plánování léčby. Díky tomu je možné zvýšit propustnost pracoviště a zkrátit čekací doby pacientů na ozáření.
Realizace této velmi komplikované dodávky znamenala na pracovišti radioterapie prakticky týdenní odstávku klinického provozu, která bohužel vyústila v prodloužení čekacích lhůt nebo přerušení léčby některých pacientů. Díky úsilí jak na straně pracovníků Ústavu radiační onkologie FNB, tak dodavatelské firmy vše proběhlo dokonce v předstihu oproti původnímu harmonogramu.
Zdroj: Medical Tribune