Přeskočit na obsah

Diskusní fórum - Jak se díváte na zveřejňování příjmů lékařů ?

Tajnosti s platy a příjmy už řadu let neděláme

Za Fakultní nemocnici Hradec Králové jsou průměrné platy jednotlivých kategorií zaměstnanců v jednotlivých oborech po léta zveřejňovány na www.fnhk.cz, podobně jako další rozsáhlá data o nemocnici. Co se tam ale nenajde, to dáváme ochotně k dispozici zájemcům. Osobně jsem přesvědčen, že takto by to mělo dělat každé zdravotnické zařízení, které je placeno ze zdravotního pojištění, tedy z veřejných zdrojů. To, že to není v České republice zvykem, považuji za docela zásadní nešvar. A samozřejmě nikoli za jediný.

Doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.,

ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové

Zveřejňovat své příjmy by měli začít i ministerští úředníci

Vzhledem k tomu, že ve státních zdravotnických zařízeních jsou pracovníci placeni ze státních finančních prostředků, nemohu odmítat zveřejnění jejich mezd. Na to má daňový poplatník právo. Nicméně bych začal nejprve se zveřejňováním těchto údajů například u ministerských úředníků a dalších zaměstnanců státních institucí. Poté by se mohlo pokračovat směrem dolů, tj. do státních zdravotnických zařízení. A dovolím si upozornit, že by se neměla udělat tradiční chyba, kdy není od mzdy zřetelně oddělena část přesčasová, to je úhrada za služby. Nestátních zařízení se pochopitelně povinnost zveřejňování mezd a příjmů netýká.

Prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc.,

předseda České chirurgické společnosti ČLS JEP

Snažíme se nerozdělovat oddělení na ztrátová a lukrativní

V naší krajské nemocnici v Karlovarském kraji, kam spadají nemocnice v Karlových Varech, Chebu a v Sokolově, nerozlišujeme oddělení na lukrativní a méně lukrativní, takže podle tohoto kritéria by se absolvent rozhodoval jen těžko. Jinak řečeno, platby od zdravotních pojišťoven dostáváme paušálně podle počtu výkonů a velmi se snažíme najít nějaký systém, podle nějž bychom finanční prostředky od pojišťoven rozdělovali co nespravedlivěji mezi jednotlivá pracoviště. Je to vskutku nelehký úkol a my se s tím velmi potýkáme. Z tohoto paušálního systému jsou v naší nemocnici vyčleněny jen obory kardiologie a ortopedie. Osobně považuji zájem o možnost informovat se mezi lékaři za zcela logický a legitimní, vždyť podle toho se mohou rozhodovat o své další kariéře, o specializaci a snažit se kupříkladu získat místo tam, kde je průměrný příjem vyšší. Rozhodně jim jejich „zvědavost“ nezazlívám.

Ing. Ivana Svobodová,

vedoucí ekonomického úseku Karlovarské krajské nemocnice

O platy a příjmy lékařů se zajímají asi jen zvědavci

V současné době, kdy nejsou vyřešeny poplatky ve zdravotnictví ani doplatky v lékárnách a nejsou řešeny plnohodnotné úhrady například akutní úrazové péče, jsou platy a příjmy lékařů zástupným problémem, který může podle mého názoru zajímat pouze zvědavce. Mohu však všechny ujistit, že ve srovnání s kolegy ze zahraničí jsou příjmy našich lékařů nesrovnatelně nižší.

Doc. MUDr. Leopold Pleva, CSc.,

předseda České společnosti pro úrazovou chirurgii ČLS JEP

Všechna oddělení považujeme za stejně důležitá

Odpověď na dílčí otázku fóra, zda by bylo správné a přínosné mít k dispozici data o platech a příjmech lékařů, považuji za příliš složitou a odpovědět bych si pro odborný lékařský týdeník Medical Tribune dovolil tak za tři měsíce. Pokud jde o lukrativnost oddělení, tak takovouto diferenciaci vůbec neuznáváme. Nemáme v úmyslu na tomto trendu něco měnit, protože nemocnici považujeme za celek. Doopravdy nezáleží na tom, že seznam zdravotních výkonů zrovna platí lépe tohle oddělení a jiné zase hůře. Lékaři to z praxe znají dobře: někde se opravdu mohou udřít, jinde je to snesitelnější, je to, jak už jsme řekl, nastaveno úhradami zdravotních výkonů.

MUDr. Břetislav Shon,

generální ředitel Nemocnice České Budějovice

Záleží na tom, v jaké nemocnici lékař pracuje

Když lékař pracuje v nemocnici převedené na obchodní společnost, přináší to i teoretickou možnost snadněji zprůhlednit finanční ohodnocení v jednotlivých oborech. Osobně bych velmi uvítal, kdybych měl jednoznačnou možnost někde, nejlépe elektronicky, zjistit, kolik peněz dostanu jako kardiochirurg, kolik si mohu vydělat jako urolog, a to dokonce v té či jiné nemocnici. To je však v současných podmínkách skutečně jen teorie, protože v každé nemocnici si příjmovou politiku dost hlídají a nejsou ochotni například o motivačních složkách mezd příliš mluvit. Takže když máte na vybranou třeba přímo v Praze ze dvou tří nemocnic, do kterých můžete nastoupit (a to už samo o sobě je dost složité), jen těžko bude kritériem vašeho výběru exaktní informace o výši mzdy či příjmu. V praxi se k podobným zprávám lékaři dostávají nejčastěji neoficiálně, přes své známé a podobně a podle toho se případně mohou rozhodnout, kam nastoupí. Kdybych to měl uzavřít, o něco snadnější to mají kolegové ve zmíněných obchodních společnostech, kde jsou jim nabídnuty i smluvní platy, které už obsahují příplatky za přesčasy a podobně. Kdybych o tom mohl rozhodovat jako ředitel nemocnice převedené na obchodní společnost, diferencoval bych například příplatky za pohotovostní služby podle oddělení – je přece docela něco jiného sloužit pohotovost na chirurgii a něco jiného například na kožním oddělení.

MUDr. Kryštof Málek,

praktický lékař, Brno

Je velmi důležité odlišit pojem příjem a plat

Platy českých lékařů v neziskových nemocnicích jsou dány stupnicí platových tarifů z nařízení vlády (564/2006). Je opravdu důležité rozlišit příjem, v němž jsou započítány složky jako například přesčasové hodiny, pohotovostní služby a podobně, a mzdu danou zmíněným platovým výměrem. Proto by bylo zřejmě dost nesnadné i shromáždit v jednotlivých nemocnicích potřebná data, která by měla sloužit jako vodítko pro lékaře – potenciální zájemce o práci v tom kterém zdravotnickém státním zařízení.

Doc. MUDr. Tomáš Kozák, Ph.D., MBA,

přednosta Oddělení klinické hematologie, FN Královské Vinohrady a 3. LF UK v Praze

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené