Dlouhá nekódující RNA a nádory
V početné skupině nekódujících RNA, jež jsou sice přepisovány z DNA, ale není podle nich syntetizována žádná bílkovina, jsou jednou z posledních novinek dlouhé nekódující RNA (lncRNA).
Jednou z takových lncRNA je MALAT1, která se běžně vyskytuje v jádru buněk. Abnormální exprese lncRNA narušuje celou řadu životně důležitých funkcí. V případě MALAT1 se můžeme s abnormální expresí setkat v řadě typů nádorových buněk včetně nádorů prsu, plic a jater.
Tým vedený Kannanganattuem Prasanthem z University of Illinois publikoval ve vědeckém časopisu EMBO Journal nové poznatky o funkcích MALAT1. Tato lncRNA je zodpovědná za přísun tzv. splicing faktorů pro alternativní sestřih pre-mRNA do buněčného jádra.
Zvláště významná je role MALAT1 pro správnou funkci tzv. SR-splicing faktorů, pro které má na své molekule hned několik vazebných míst. Narušení alternativního sestřihu vede v konečném důsledku k řadě závažných onemocnění včetně karcinomu.
Některé splicing faktory, s nimiž MALAT1 interaguje, patří mezi onkogeny a jejich abnormální distribuce v jádru může vyvolat nádorové bujení. Podobně patří mezi onkogeny i některé geny, jejichž pre-mRNA je podrobena alternativnímu sestřihu v závislosti na funkci MALAT1.
Zdroj: Medical Tribune