Domácí monitorování pacientů s ICD je bezpečné a účinné
Studie ECOST, jejíž výsledky byly představeny na kongresu ESC, poskytuje průlomový vědecký důkaz, který poprvé prokazuje, že funkce každodenního dálkového monitorování pomocí systému BIOTRONIK Home Monitoring snižuje neadekvátní výboje a prodlužuje životnost baterií při dlouhodobém sledování pacientů s implantabilním kardioverterem/defibrilátorem.
BIOTRONIK Home Monitoring je prvním a jediným systémem dálkové kontroly pacientů, který má schválení FDA a CE pro bezpečné snižování ambulantních kontrol a včasné zjištění klinicky důležitých příhod, což vede k včasnějšímu zásahu. Systém je jedinečný, protože umožňuje nepřetržité automatické bezdrátové dálkové monitorování stavu pacienta a stavu přístroje s každodenními aktualizacemi, a to vše bez jakékoli interakce s pacientem. Dnes se používá u rostoucího počtu pacientů ve více než 3 800 nemocnicích a 55 zemích po celém světě.
ECOST je výhledová klinická studie pro více pracovišť určená k vyzkoušení bezpečnosti a účinnosti dálkového monitorování pacientů s implantabilním kardioverterem/ defibrilátorem s funkcí domácího monitorování (BIOTRONIK Home Monitoring) po dobu 27 měsíců. Analyzovala 433 pacientů, kteří byli náhodně přiřazeni do domácího sledování nebo do standardní péče v ordinaci. Pacienti ve skupině domácího monitorování měli naplánovanou návštěvu ordinace v ročních intervalech. V mezidobí mohla sdělení systému domácího monitorování o příhodách týkajících se přístroje nebo pacienta vyvolat dodatečné návštěvy v ordinaci. Pacientům v kontrolní skupině se dostávalo standardní péče v ordinaci při kontrolách jednou za půl roku.
Výsledky studie ECOST potvrzují, že funkce domácího monitorování je stejně bezpečná jako standardní ambulantní kontroly a nedochází k podstatným rozdílům v počtu pacientů s jedním nebo více závažnými nepříznivými účinky, což je v souladu s dřívějšími zjištěními studií TRUST a COMPAS. Důležité však je, že jde o první studii vykazující snížení počtu pacientů s neadekvátními výboji o 52 % a snížení rizika hospitalizací v souvislosti s neadekvátními výboji o 72 %, což jasně podtrhuje účinnost funkce systému Home Monitoring u příjemců implantabilního kardioverteru/defibrilátoru.
Studie dále vykazuje snížení počtu nabíjených výbojů o 76 % s podstatným dopadem na životnost baterie implantabilního kardioverteru/ defibrilátoru. „Nejdůležitější je, že studie ECOST je prvním pokusem prokázat, že domácí monitorování obecně snižuje nabité a uskutečněné výboje a obzvláště neadekvátní výboje, což má pozitivní vliv na životnost baterie. To jasně zdůrazňuje hodnotu této vyspělé technologie pro sledování arytmií a včasnou úpravu léčby implantabilním kardioverterem/ defibrilátorem,“ říká ve svém komentáři profesor Salem Kacet, vedoucí dílčího zkoušení studie ECOST. „Je třeba obzvláště poznamenat, že každodenní domácí monitorování dlouhodobě šetří životnost baterie implantabilního kardioverteru/defibrilátoru, neboť některé technologie dálkového monitorování mohou baterii přístroje velice vyčerpávat. Funkce domácího monitorování BIOTRONIK však lékařům umožňuje přizpůsobit léčbu potřebám jejich pacientů dříve. Pacienti získávají ze sníženého rizika neadekvátních výbojů, což může být velice nepříjemná zkušenost, a potřebují méně častou výměnu implantabilního kardioverteru/ defibrilátoru,“ dodává.
„Jedním z klíčových úkolů současné léčby pacientů pomocí kardioverteru/de‑ fibrilátoru je snížení počtu neadekvátních výbojů, které jsou pro pacienta jednak velmi nepříjemné, jednak především zhoršují jeho prognózu. Studie ECOST jasně prokázala na střednědobém sledování pacientů s ICD, že nemocní s dálkovým sledováním měli významně méně nesprávných výbojů oproti standardnímu způsobu kontroly. Technologie, která prokazuje zlepšení terapie a současně prodloužení životnosti systému, má zejména v dnešní ekonomicky složité době jasná data pro to, aby byla aplikována,“ uvádí k výsledkům studie doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, přednosta I. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.
Zdroj: MT