Doporučení pro očkování proti chřipce v běžné praxi
K tomuto rozhovoru skutečně došlo v ordinaci dětského lékaře (dr. Walkera) během chřipkové paniky v roce 2003. Spousta rodičů, vyděšených zprávami v médiích, se obávala, že jejich děti zemřou na chřipku, pokud se jí nakazí. Zoufale se snažili pro své děti obstarat vakcínu. Řádná příprava na chřipkovou sezónu by měla pomoci zabránit opakování situace. Vyžaduje to zaměřit se na detaily a rozumnou matematickou kalkulaci. Tento článek se soustředí na nejnovější doporučení pro očkování proti chřipce, na to, kolik vakcíny objednat, na problematiku úhrady vakcíny a logistiku provádění očkování v podmínkách lékařské praxe.
Poradní výbor pro imunizaci (Advisory Committee on Immunization Practice) Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention) 15. října 2003 doporučil každý rok očkovat proti chřipce děti ve věku mezi 6 a 23 měsíci. Dříve směrnice doporučovala v této věkové kategorii očkovat pouze děti s vysokým rizikem vážných komplikací onemocnění, jako například astmatiky, děti se srdečním onemocněním, imunosuprimované děti a děti se srpkovitou anémií. Nová doporučení schválila American Academy of Pediatrics (AAP) a American Academy of Family Physicians (AAFP). Kromě dětí ve věku 6 až 23 měsíců a ostatních dětí s vysokým rizikem vážných komplikací zmíněných výše by měli být očkováni i ostatní členové domácnosti uvedených skupin a kojenců mladších šesti měsíců. v reakci na tato doporučení rozšířil program Vakcíny pro děti (Vaccines for children – VFC) v březnu 2003 spektrum pacientů, jimž vakcínu hradí – pokryje náklady na očkovací látku proti chřipce pro všechny děti věku 6 až 23 měsíců, které na ni mají nárok, a děti ve věku 2 až 18 let, které žijí v jedné domácnosti s dětmi od narození do 23 měsíců věku. Navíc, jak to dramaticky ilustruje i úvodní odstavec tohoto článku, budou očkování proti chřipce vyžadovat pro své dítě i rodiče, jejichž potomek nespadá do žádné výše uvedené kategorie. v ordinaci musíme být připraveni zajistit vakcínu i pro tyto pacienty, ne tak kvůli právním aspektům (lékaři nejsou ze zákona povinni poskytovat jakékoli očkování), jako spíše s ohledem na provoz praxe vzhledem ke zvýšení počtu pacientů.
…
Komentář
Autor: MUDr. Jitka Škovránková
V uvedeném článku je hodnocena nová strategie očkování proti chřipce u zdravých dětí ve věku 6–23 měsíců, které jsou komplikovaným průběhem chřipky ohroženy častěji. Dále jsou definovány rizikové skupiny jedinců, u kterých by mělo být očkování prováděno. K tomuto doporučení Advisory Committee on Immunization Practice od the Center for Disease Control and Prevention máme některé výhrady a u očkování zdravých dětí odlišné stanovisko. V případě doporučeného plošného očkování dětí ve věku od šesti měsíců do dvou let věku vycházejí autoři z epidemiologických studií, které dokládají u této věkové skupiny shodný výskyt komplikací a následných hospitalizací jako ve skupině osob starších než 65 let věku. Na rozdíl od zmíněné strategie se přikláníme k očkování pouze rizikových dětí, tj. těch, které trpí opakovanými infekcemi horních cest dýchacích nebo otitidami. Důvodem tohoto postoje je publikovaný údaj o účinnosti trivalentních chřipkových vakcín, která není v této věkové skupině optimální a pohybuje se od 20 do 75 %. Závažné případy chřipky se navíc vyskytují převážně v oblastech teplého klimatického pásma. Data o komplikovaných případech chřipky u dětí v České republice chybějí.
…
Plnou verzi článku najdete v: Pediatrie po promoci 1/2005, strana 14
Zdroj: