Přeskočit na obsah

Doporučení pro praxi jsou stále více žádána

Patnácté vědecké zasedání Evropské společnosti pro hypertenzi (ESH – European Society of Hypertension) hostil ve dnech 17. až 21. června tohoto roku italský Milán; a jak je v posledních letech již tradicí, jeho jednání proběhlo za významné účasti představitelů české hypertenziologie v čele s přednostkou Pracoviště preventivní kardiologie IKEM doc. MUDr. Renatou Cífkovou, CSc., která je vědeckou sekretářkou této evropské společnosti a byla i členkou organizačního výboru milánského kongresu. „Vždy jsme se snažili, aby programu kongresu dominovala prezentace výsledků velké klinické studie – např. loni v Paříži to byla studie VALUE, před několika lety v Miláně studie PROGRESS, která znamenala revoluci v léčbě hypertenze u pacientů po cévních mozkových příhodách. Letos žádná podobná studie na programu nebyla, přesto se to nijak nepodepsalo na počtu účastníků – jestliže loni v Paříži jich bylo 8 000 a předloni v Praze 7 800 (to ale bylo unikátní společné zasedání Evropské a Mezinárodní společnosti pro hypertenzi), do Milána jich přijelo téměř 6 500 a to byl pro toto kongresové město rekord,“ říká doc. Cífková.

Milánský kongres, jehož účastníky přivítal prezident ESH prof. Anthony M. Heagerty i čestný prezident této společnosti prof. Alberto Zanchetti a předseda vědeckého a organizačního výboru prof. Guiseppe Mancia, tak znovu ukázal, že se jeho zaměření přesouvá od „horkých“ novinek k postgraduálním přehledům. Návštěvníky kongresu mnohem více než to, co bylo objeveno včera, zajímá to, co a jak mají dělat oni ve svých ordinacích. Proto vítají každého, kdo je schopen zhodnotit dostupná data a interpretovat je z hlediska potřeb praxe. V rámci kongresu proto sice nadále probíhají paralelně tři sekce výsledkových sdělení, ale stále větší zájem poutají postgraduálně zaměřená zasedání typu výukových seminářů, kvalitních postgraduálních přednášek, sekcí „How to“ a podobně. A protože současně běží vždy čtyři až pět takových sekcí s atraktivními tématy, vybrat si může každý.Od molekul k orgánům, z laboratoře k lůžku pacienta
Program kongresu ESH již tradičně soustředil velký počet ústních i posterových sdělení odborníků z celé Evropy i ze zámoří, navíc nabídl i state-of-the-art přednášky, diskuse a kulaté stoly na aktuální témata základního i klinického výzkumu a klinické praxe i již zmíněné výukové semináře a postgraduální sekce. Část jednání organizovaly jednotlivé pracovní skupiny ESH zabývající se monitorací krevního tlaku, endotelinem a endoteliálními faktory, endokrinní hypertenzí, integrovaným přístupem k vysoce rizikovým pacientům, strukturou funkce cévního řečiště a konečně i vztahem hypertenze a diabetu, krevního tlaku a variability tepové frekvence a hypertenze a ledvin. K programu kongresu patřilo samozřejmě i několik satelitních symposií organizovaných předními farmaceutickými firmami.Jednotlivé sekce ústních sdělení a posterů, specializovaná zasedání i satelitní symposia firem byla věnována genetickým a epidemiologickým aspektům hypertenze a její prevenci, diagnostice a léčbě, roli systému renin-angiotensin v kardiovaskulární prevenci, léčbě hypertenze u pacientů s diabetem, obezitou a renálním či srdečním selháním, léčbě hypertenze z hlediska organoprotekce, blokádě angiotensinových receptorů v léčbě hypertenze a srdečního selhání, pleiotropním účinkům antihypertenziv atd. Největší pozornost patřila vztahu hypertenze a metabolického syndromu, funkce ledvin, srdce, cévního systému a endotelu, centrálního nervového a renin-angiotensin-aldosteronového systému, jakož i vztahu hypertenze a zánětlivých změn a konečně i vztahu hypertenze a celkového kardiovaskulárního rizika. Na programu byla ale i problematika spánkové apnoe, sexuálních dysfunkcí v souvislosti s hypertenzí a antihypertenzní léčbou, současná situaci v kontrole hypertenze v Evropě atd.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 14/2005, strana 9

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené