Přeskočit na obsah

Dostala jsem se do zkušeného týmu

Jak jste se k této problematice dostala?

Ve třetím ročníku studia na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze jsem hledala téma pro diplomovou práci. V té době jsem začala pracovat v laboratoři Ústavu dědičných metabolických poruch 1. LF UK v Praze a ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR na Oddělení bioenergetiky, kde jedním z výzkumných témat bylo zavedení technologie DNA čipů, které umožňují sledovat aktivitu velkého množství genů současně. Tato problematika se stala tématem mé diplomové práce. V rámci postgraduálního studia jsem na tuto práci navázala a využila ji při studiu poruch energetického metabolismu u skupiny pacientů s defektem mitochondriální ATP syntázy.

Co Vám osobně tato práce přinesla a čemu byste se ráda věnovala nadále?

Tato práce stála hodně času, je v ní spousta pokusů, které ne vždy vycházely. Proto když se začalo dařit a navíc se podařilo ji dotáhnout ke konkrétním klinickým výstupům, přišla samozřejmě radost a uspokojení. Co však je asi nejdůležitější, dostala jsem se do týmu už zkušených pracovníků a mohla jsem se v něm uplatnit. 

Čemu byste se ráda věnovala nadále?

Cíle si kladu postupné, a tak tím nejbližším je sepsání a obhájení doktorské práce. Nadále bych ráda zůstala v Ústavu dědičných metabolických poruch a pokračovala v tomto projektu, neboť nalezení genu, který za poruchu ATP syntázy zodpovídá, otevírá široké pole pro další experimenty.

Máte díky publikaci v prestižním titulu na svou práci nějaké mezinárodní ohlasy?

Ohlasy na tuto práci se objevily téměř okamžitě po jejím opublikování. Ozývají se zahraniční laboratoře, pro které je diagnostika podobných pacientů obtížná, a žádají nás o jejich genetické vyšetření.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené