Důraz na kvalitu poskytované péče je samozřejmostí
Společnost Fresenius Medical Care Česká republika patří mezi dceřiné společnosti mezinárodního koncernu Fresenius SE, který zaujímá přední místo mezi výrobci přístrojového a materiálového vybavení pro léčbu pacientů se selháním funkce ledvin. Vedle vývojové a výrobní a prodejní činnosti se společnost od poloviny 90. let minulého století zařadila také mezi poskytovatele dialyzační péče. V současné době provozuje více než 2 300 dialyzačních středisek na všech kontinentech, ve kterých se léčí téměř 182 000 nemocných, což celosvětově představuje asi desetinu všech pacientů se selháním ledvin. Na českém trhu působí firma Fresenius Medical Care od roku 1992, přičemž i zde se vedle dodavatelské činnosti dialyzačních přístrojů, dialyzátorů a jiné transfuzní techniky věnuje provozování dialyzačních středisek. Tyto služby nabízí od roku 1997 a za 12 let provozu dialyzačních středisek si mezi nestátními zdravotnickými zařízeními v oblasti dialýzy vydobyla významnou pozici. „Zjednodušeně se dá říci, že dnes jsme primárně společností, která provozuje dialýzy a nejen společností dodávající spotřební materiál, jenž je pro provoz dialyzačních středisek potřeba. Tento model umožňuje našemu vývojovému oddělení pružně reagovat na požadavky lékařů a potřeby pacientů a přinášet jim tak optimální možnost léčby podobě inovovaných dialyzačních přístrojů,“ říká Ing. David Prokeš, ředitel společnosti Fresenius Medical Care ČR. Chronická hemodialýza u stabilních pacientů se řadí mezi typicky ambulantní léčebnou péči, což je také jeden z důvodů, proč je například v USA pouze přibližně pět procent dialyzačních středisek provozovaných státem a veřejnou správou, zatímco zbytek jsou nestátní provozovatelé a z toho firemní síť dominuje celkovým více než 60% tržním podílem. V Evropě je naopak podíl státní a veřejné správy asi 45% a firemní síť tvoří pouze přibližně 20 % dialyzační kapacity.
EuCliD zvyšuje úroveň poskytované péče
V České republice provozuje v současnosti společnost Fresenius Medical Care 17 dialyzačních středisek (pozn. red.: podrobný seznam je možné nalézt na ), ve kterých lékaři pečují o 1 250 pacientů, což představuje cca 25 % všech dialyzovaných v ČR. „Ve všech tuzemských střediscích, podobně jako na ostatních našich evropských pracovištích, je nainstalovaný databázový systém EuCliD, který shromažďuje velké množství klinických dat o léčbě pacientů i samotném provozu celého střediska a posílá je k vyhodnocení kvality léčby do německé centrály, odkud pak lékaři z našich středisek dostávají zpětnou vazbu. Přijali jsme systém klinických standardů vypracovaných předními světovými odborníky, jejichž dodržování můžeme pomocí systému EuCliD snadno ověřit. Tento systém nám umožní srovnání průměrných hodnot jednotlivých parametrů všech středisek v ČR s evropským průměrem. Vyplývá z něj například, že léčíme v průměru o čtyři roky starší nemocné, mezi nimiž je ale dvakrát tak velký počet diabetiků. Dále můžeme samozřejmě srovnávat hodnoty jednotlivých středisek navzájem i dané středisko s průměrem v ČR a zjišťovat, ve kterých oblastech má rezervy. Dá se tak snadno sledovat například průměrná dialyzační dávka pacientů, jejich koncentrace hemoglobinu, korekce hyperfosfatémie či hypertenze a podíl dialyzovaných, kteří splňují předepsané standardy. Pravidelné sledování a systematické vyhodnocování různých klinických parametrů dialyzovaných není v ostatních střediscích příliš běžné. Nám se tak díky používání systému EuCliD od roku 2000 a zpětným vazbám, které vyústily v zavedení různých organizačních změn v daných střediscích, podařilo velmi zvýšit úroveň poskytované péče. Máme k dispozici tým odborníků složený z hlavního lékaře a hlavní sestry, personalisty a pracovníka sledujícího kvalitu poskytované péče, který jednotlivým střediskům pomáhá s interpretací vyhodnocených dat a navrhuje potřebné změny. Zjednodušeně by se náš systém dal přirovnat k procesu, který probíhá v nemocnicích, jež prošly akreditací,“ vysvětluje Ing. Prokeš. Dalším zpětnovazebním nástrojem, který firma Fresenius Medical Care používá, je průzkum spokojenosti pacientů. Provádí se ve všech 17 střediscích jednou ročně s tím, že s výsledky průzkumu je vždy seznámeno vedení střediska, zaměstnanci i pacienti.
Kromě parametrů účinnosti náhrady funkce ledvin se samozřejmě sleduje i komplexní zdravotní stav pacientů. V tomto ohledu také spolupracujeme s příslušnými zdravotnickými zařízeními a jejich odborníky.
Výhody hemodiafiltrace
Hemodiafiltrace je založena na odstraňování látek difuzí (stejně jako hemodialýza), ale navíc využívá i možnost odstranění látek s větší molekulovou hmotností na principu konvekce. Hemodiafiltrace a hemodialýza se tedy zásadně liší rozsahem spektra odstraňovaných látek. První z nich dokáže z těla pacientů odstranit i ty nahromaděné látky, které hemodialýza neodstraní (beta-2-mikroglobulin, produkty pokročilé glykace a jiné).
Dosavadní zkušenosti potvrdily např. lepší kontrolu krevního tlaku, zlepšenou kontrolu anémie i nižší výskyt dialyzační amyloidózy, proto se společnost Fresenius Medical Care rozhodla co nejvíce používat ve svých střediscích metodu hemodiafiltrace a poskytnout tak hemodiafiltrační léčbu co největšímu počtu pacientů. „Vyvinuli jsme nové přístroje, které jsou primárně určeny již pro hemodiafiltraci a těmi postupně nahrazujeme původní technologie. U pacientů léčených hemodiafiltrací již můžeme v praxi pozorovat méně dlouhodobých komplikací, a dokonce i delší přežívání,“ uzavírá Ing. David Prokeš.
Zdroj: