Důstojné prostory pro chirurgii 21. století
Kvalitativní skok do jednadvacátého století zaznamenaly operační sály a jednotky intenzivní péče I. chirurgické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. Tato rekonstrukce, která si vyžádala 160 milionů korun, je největší v celé historii nemocnice. Byla přitom provedena během pouhých sedmi měsíců a vyžádala si jen minimální redukci operativy. „Stávající prostory operačních sálů a JIP již nevyhovovaly ani požadavkům hygieny, ani chirurgie. Rekonstrukce těchto prostor nám umožní realizovat chirurgii podle nejmodernějších pravidel. Systém integrace endoskopických přístrojů pro laparoskopie, thorakoskopie či artroskopie (tedy miniinvazivní chirurgii) s dalším moderním vybavením sálů vede k optimalizaci podmínek pro špičkovou chirurgii a pregraduální i postgraduální výuku. Do budoucna umožní tato přestavba i další rozvoj robotické chirurgie a miniinvazovních technik,“ říká přednosta kliniky prof. MUDr. Zdeněk Krška, CSc.
Hmatatelným výsledkem celého procesu je nový výtah, zmodernizovaná centrální sterilizace, zvýšená kapacita JIP, oddělení sálu používaného pro operace na kostech a kloubech do zvláštního supraseptického bloku, nově řešené přípravné prostory a dospávací pokoj. V rekonstruovaných prostorech není vůbec patrné, že se zdravotníci a pacienti nacházejí v budově, která byla postavena již v roce 1882.
Asi ne úplně náhodou na slavnostní otevírání hosté přicházeli bočním vchodem, a vyhnuli se tak ambulantní části kliniky. Ta nyní v kontrastu s moderním operačním traktem nevypadá nejlépe. „Jsme si toho vědomi a další investice chceme nasměrovat tímto směrem. Naše ambulance jsou výrazně poddimenzované, vlastně pracují v prostorách někdejšího standardního oddělení bez možnosti další expanze. Nápor téměř 70 000 ambulantních ošetření ročně lze za těchto podmínek zvládnout skutečně jen obtížně,“ uvádí prof. Krška.
Tento záměr by na ministerstvu zdravotnictví mohl nalézt podporu. „Celkový generel rozvoje VFN je jednou z priorit ministerstva. Systémová modernizace tohoto zařízení je součástí protikrizových opatření. Je ovšem otázka, zda budeme společně v tak krátkém časovém horizontu schopni připravit promyšlené a provázené řešení,“ uvedl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.
Zdroj: