Přeskočit na obsah

Editorial CZECHMED

Vážení kolegové, přátelé a příznivci asociace CzechMed,

rok osmičkových výročí byl významný i pro asociaci CzechMed. V květnu slavila desetileté výročí, a tak máme závěrem roku 2008 důvod k ohlédnutí nejen za uplynulým rokem, ale v několika větách i za celým desetiletím.

V první řadě je užitečné si uvědomit, že v těch letos populárních omičkách se nemusí hledat žádná symbolika ani numerologie. I když předmětné události se mohly stát v určitém roce 19X8, vždycky k nim vedla určitá nestejně dlouhá období. Prostě vývoj, který není vždy úplně jednoduchý k porozumění ani z pohledu zpět do historie, nemluvě o tom, když se pozorovatel nachází uprostřed dění. Ke vzniku Československa vedlo několik desetiletí touhy po emancipaci národů ve střední Evropě. Bez ohledu na to, že o praktické podobě republiky se rozhodovalo až v několika málo letech před jejím založením. Rok 1948 také nespadl z nebe, ale byl výsledkem léta trvajícího souboje hegemonií, ve kterém nakonec jedna profitovala z toho, že ta druhá prohrála válku se zbytkem světa. Srpen 1968 byl pouze vyvrcholením několikaměsíčního tzv. pražského jara a poskytl srozumitelnou zprávu, že „tak daleko ještě nejsme“. Je pouze historickým artefaktem, že tzv. sametová revoluce se do „osmičkového cyklu“ nestrefila, přičemž byla také kulminací pouze jiného jara, které tentokrát zavanulo ze směru, odkud běžně přicházel mráz.

Zcela v souladu s výše uvedeným, ani asociace CzechMed nebyla v roce 1998 založena z náhlého hnutí mysli, nýbrž jako výsledek určitého vývoje. Asi nejdůležitějším mezníkem, který nakonec vedl k založení asociace, bylo ukončení „pionýrského období“ českého zdravotnictví, kdy se uspokojoval obrovský hlad po postupech, léčbách i technologiích, které byly dříve nedostupné. Tím mezníkem bylo zavedení paušálních úhrad lůžkovým zdravotnickým zařízením 1. července 1997. Ze dne na den se zdravotnictví České republiky změnilo z tzv. emerging market – tedy z „vycházejícího“ trhu na trh zralý. Tato změna si žádala nové myšlení, nové diskuse i nové přístupy. Jedním z nich bylo i založení zcela standardní součásti zdravotnického prostředí obvyklé v rozvinutých zemích, a sice zájmového sdružení  dodavatelů zdravotnických prostředků a technologií.

Co jsme pozorovali a čeho jsme dosáhli za uplynulých deset let? Se zpětným pohledem lze konstatovat, že jsme viděli konsolidaci zdravotnictví i jeho rozpočtů. Pro klid naší „lokální“ duše budiž zdůrazněno, že ve většině civilizovaného světa je zdravotnictví mediální stálicí, a buďto se nachází ve stavu „permanentí reformy“, anebo se po ní alespoň volá. Viděli jsme nedostatky v dostupnosti určitých zdravotnických technologií, ať už inovativních, anebo mezičasem standardních. Viděli jsme však i rozvoj celých medicínských odvětví, která snesou porovnání minimálně s evropským standardem. Jmenujme na tomto místě pouze intervenční kardiologii. Na druhé straně je užitečné si uvědomit, že to všechno se děje na pozadí opatření z repertoáru tak široce – a často ne právě věcně – diskutované řízené péče. Těmi jsou totiž tzv. rizikové kontrakty – smlouvy, kdy plátce hradí péči pomocí globálních rozpočtů podle určitých pravidel. V situaci, když se poskytovatel rozhodne poskytnout péči jinou, dražší, anebo více pacientům, než podle čeho byl vypočten globální rozpočet, činí tak na svoje vlastní finanční riziko. Globální rozpočty jsou zcela legitimním nástrojem řízení nákladů ve zdravotnictví, který přináší na jedné straně finanční stabilitu, na druhé straně skryté odepírání určitých postupů. V některých případech tak dochází k preferenci – řekněme – postupů „včerejších“ na úkor těch „dnešních“. I to jsme viděli za posledních deset let.

V každém případě stojí za to nazývat věci pravými jmény. Za vlády přibližně tolika ministrů zdravotnictví, kolik uplynulo let, se CzechMed stavěl k věcem konzistentně, má stejnou zvěst a stejnou ochotu k dialogu. Je si vědom toho, že podobně jako si nemoc nevybírá, tak i zdravotnický prostředek poskytuje úlevu všem pacientům bez rozdílu.

Na tomto místě je patřičné jménem CzechMed poděkovat všem příznivcům a partnerům za projevenou přízeň, dialog i spolupráci. Za uplynulý rok i za celé kulaté období deseti let. V příštím roce se k vám asociace bude přimlouvat jinak, nově a zcela v duchu Evropského roku inovace – roku 2009 – jak na stránkách Medical Tribune, tak i v dalších médiích.

Jménem asociace vám krásné Vánoce a úspěšný rok 2009 přeje

Miroslav Palát

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené