Přeskočit na obsah

Elektronické cigarety jako „brána“ ke kouření?

E‑cigarety se staly populární metodou odvykání kouření a dlouhodobou alternativou ke kouření tabáku. Kritici však tvrdí, že elektronické cigarety se mohou stát u mladých dospělých „branou“ ke kouření cigaret. V Austrálii tato znepokojující domněnka vedla regulační orgány dokonce k zákazu volného prodeje elektronických cigaret dospělým kuřákům.

Vědci z univerzity v Bristolu pod vedením Jasminy Khouje zkoumali souvislost mezi genetickými variantami spojenými se zahájením kouření a používáním e‑cigaret a rizikovým chováním u kohorty 2 894 mladých dospělých. Výsledky naznačují, že genetické faktory, které ovlivňují zahájení kouření, jsou podobné jak pro kuřáky cigaret, tak pro uživatele e‑cigaret. Kouření i používání elektronických cigaret může tedy být odrazem širokého fenotypu podstupujícího riziko.

Studie má i důležité politické poselství: pokud jsou mladí lidé podobně náchylní ke kouření i používání elektronických cigaret, mohou zákazy, jejichž cílem je zabránit používání elektronických cigaret, podporovat kouření tabáku tam, kde jsou k dispozici pouze cigarety.

Khouja JN, Wootton RE, Taylor AE, et al. Association of genetic liability to smoking initiation with e‑cigarette use in young adults: A cohort study. PLoS Med 2021;18(3):e1003555. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1003555

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Omluvit se

28. 11. 2023

Jestliže člověk provede druhému člověku cokoli, co ho poškozuje, měl by to napravit, chce‑li udržet vztah. Jedním ze způsobů nápravy je omluva. V…