Přeskočit na obsah

Elektronické zdraví lidu

Komentář čtenáře MT 

Tiskem proběhla informace o mezinárodním projektu s názvem eHealth, tedy něco jako elektronické zdraví. Pro našince to není zase taková novinka, máme již jisté zkušenosti se systémem IZIP. Takže pozor: o naše zdraví a informace o zdraví budou pečovat sofistikované počítačové systémy, které, organizovány až na úrovni vlád evropských zemí, budou nepochybně fungovat bezchybně a efektivně a třeba časem vytlačí z toho zatroleného zdravotnictví i ten chybující lidský faktor.

Občan tedy dostává podprahovou informaci, že se s TÍM už konečně začalo něco dělat. Na stejné podprahové úrovni má totiž mnoho lidí zažitou zkušenost s narvanými čekárnami s vydýchaným vzduchem, s ordinacemi vybavenými odřeným nábytkem model 1978, kde na stole trůní psací stroj Consul a bakelitový telefon s vytáčecím kolečkem, přičemž se však píše již třetí tisíciletí.

Ta racionální část osobnosti, ta vědomá, nadprahová každému rozumnému a tolerantnímu člověku vysvětlí, že to je jen důsledek bezplatnosti a politického populismu, že ten nábytek není zase tak rozhodující, důležité jsou odborné schopnosti, nicméně podvědomí se vzbouří a zařve: „Cože? Tahleta socka má rozhodovat o mém zdraví?“ Rozum vyvine velké úsilí, aby podvědomí okřikl a zpacifikoval, přesto však zůstává červíček, který hlodá a hlodá.

Tak mě napadlo, že to elektronické zdraví určitě nebude provozovatel provozovat bezplatně jako své nejsvětější poslání. Nějaké ty miliardy to určitě bude stát. Asi budu považován za neinformovaného laika, který o zdravotnictví nic neví, ale položím řečnickou otázku: Co kdyby se ty peníze místo na počítače věnovaly formou odměny za práci přímo zdravotnickým zařízením a jednotlivým soukromým lékařům, aby je investovali, jak oni sami uznají za vhodné?

Optimistickou odpověď nečekám, protože když se onehdy v parlamentu hádali, jestli se v rámci boje proti krizi mají živnostníkům dávat úlevy na daních, jeden velmi levicový poslanec to rázně odmítl se slovy, že „kdoví za co by to utratili.“

Takže těšme se na ty léčivé počítače.

MUDr. Zdeněk Poledna

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…