Přeskočit na obsah

Entecavir – nový účinný lék pro léčbu hepatitidy B

Celosvětově se během svého života nakazí více než dvě miliardy osob virem hepatitidy B (HBV) a v současnosti je chronicky infikováno 350–400 milionů lidí. Pokud infekce HBV trvá déle než šest měsíců, hovoříme o chronické hepatitidě B. Do chronicity přechází hepatitida B u více než 90 % novorozenců infikovaných vertikálně od matky v průběhu porodu či kojení, 20–30 % infekcí v dětském věku a 1–5 % infekcí u imunokompetentních dospělých osob.

Vzhledem k tomu, že v České republice onemocní akutní hepatitidou B ročně 300–400 osob, a to v drtivé většině dospělých a jinak zdravých lidí, dá se odhadnout, že počet nově vzniklých chronických hepatitid B je v České republice velmi nízký a pohybuje se okolo 20 případů ročně.

Mnohem větší problém však u nás představují nemocní s chronickou infekcí HBV, často po několik desítek let, u kterých vznikla chronická hepatitida B a kteří jsou ohroženi vývojem terminálních fází chronické infekce HBV – jaterní cirhózou a hepatocelulárním karcinomem, primárním karcinomem jater. Ačkoli je jaterní cirhóza významným rizikovým faktorem pro vznik hepatocelulárního karcinomu, 30–50 % případů primárního karcinomu jater spojeného s chronickou infekcí HBV vzniká v terénu bez jaterní cirhózy. Podle odhadů umírá na celém světě ročně půl až jeden milion osob na dekompenzovanou jaterní cirhózu nebo hepatocelulární karcinom. Dalších zhruba 50 000 lidí zemře ročně na fulminantní hepatitidu B, tedy mimořádně závažně probíhající akutní hepatitidu B, která vede v průběhu několika týdnů k jaternímu selhání. Úspěšná léčba chronické hepatitidy B výrazně snižuje nebezpečí vzniku jaterní cirhózy a hepatocelulárního karcinomu.

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 5/2008, strana 67

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené