Epidemii chřipky A(H1N1) se nevyhneme
Nejprve přítomné seznámil s epidemiologickou situací na území České republiky, jak se jevila v oněch dnech, a uvedl dvě dobré zprávy - za prvé se zdá, že vakcína proti sezónní chřipce navozuje do určité míry zkříženou imunitu i vůči viru A(H1N1), a za druhé, že starší generace se v sedmdesátých letech minulého století setkaly s obdobným patogenem, takže lze i u nich předpokládat zvýšenou obranyschopnost. Nicméně skutečnost, že pandemie vyvolaná chřipkovým virem A(H1N1) vypukne, lze dnes již považovat za více než prokázanou, a je proto třeba urychleně začít realizovat preventivní očkovací strategii.
Vakcína by již měla být k dispozici
Poté již MUDr. Vít podal podrobnější informace k nákupu, dodávce, distribuci a aplikaci vakcíny. Fakt, že potřebná vakcína dosud na českém území nebyla, označil za značnou komplikaci a uvedl: "Kdyby se předchozí vlády chovaly tak, jak jim doporučoval hlavní hygienik, vakcína by zde byla."
Jedním z faktorů, který sehrál roli při výběru výrobce a dodavatele vakcíny, byla i ochota převzít zodpovědnost za eventuální nežádoucí účinky očkování. Přestože se jejich riziko odhaduje v poměru jednoho nežádoucího účinku na milion očkovaných, což je nesrovnatelné např. s jízdou po dálnici, bylo nakonec rozhodnuto zakoupit vakcínu, jež bude schválena evropskou lékovou autoritou, a odmítnout ty výrobce, kteří se schvalovacímu řízení dle přísných kritérií EMEA nepodrobili. V současnosti jsme proto částečně právem kritizováni za opoždění, a argumentuje se dokonce tím, že v současné době již vakcinace nemůže být efektivní. Tak tomu ale není.
"Firma GlaxoSmithKline byla pro dodávky vakcín proti tzv. prasečí chřipce do Česka vybrána jednak proto, že u ní jsou dobré zkušenosti s vakcínou proti sezónní chřipce, a jednak proto, že slibovala kratší dodací termíny než konkurence. Ovšem proces výroby na vaječných kulturách je pomalejší, než se očekávalo; vakcína nevzniká smícháním dvou chemických látek, nýbrž z pandemického viru, jejž je třeba izolovat, vypěstovat, usmrtit, vyčistit, rozbít a vpravit do vakcíny. Byli jsme informováni, že může dojít ke zpoždění a také k němu došlo. A tak i když ministryně Dana Jurásková původně plánovala, že očkování začne v půli října, nebude to dříve než ke konci listopadu," uvedl MUDr. Vít.
Podle dostupných informací je nyní vyrobena už desetina objednaného milionu dávek; první dodávka cca 100 000 dávek dorazila do ČR v těchto dnech, dalších 191 000 dávek po 28. prosinci. Byla zde sice možnost dovézt 12 000 hotových dávek, ale byla zamítnuta, neboť tak malé množství by způsobilo více paniky než užitku.
Jak se budou dodané vakcíny rozdělovat a distribuovat
MUDr. Vít uvedl, že se bude především dominantně preferovat jednodávkové schéma, jež prokazatelně u většiny (80 až 90 %) očkovaných navozuje dostatečnou obranyschopnost, čili velmi dobrou imunitní odezvu. Poté budou definovány skupiny osob, jimž budou aplikovány dvě dávky - např. pacienti v chronickém dialyzačním programu, nemocní po transplantacích, a tedy léčení imunosupresí, lidé se zvýšenou náchylností k infekcím a také ti, jimž nebude možno podat látku intramuskulárně, ale pouze subkutánně. O tom všem budou praktičtí lékaři včas informováni na webové stránce Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Zatím se předpokládá, že v první vlně bude přímo do ordinace všech praktických lékařů dodáno po deseti dávkách, které jsou určeny k naočkování lékaře samotného, jeho sestry, dále pak chronických a jinak rizikových pacientů. Spolu s druhou vlnou, kdy počet vakcín dosáhne počtu kolem 300 000, by tak měli být saturováni všichni rizikoví pacienti a zdravotnický personál první linie. Teprve v další etapě budou očkováni lidé z dalších skupin důležitých pro chod státu, jako jsou hasiči, policisté, vodaři, potravináři atd. Spolu s dávkami vakcín budou distribuovány rovněž injekční stříkačky a informační materiály.
Ve zdravotnických zařízeních budou pokryta nejprve pneumologická a infekční oddělení a ambulance, jednotky intenzivní péče, ARO apod. Jejich pracovníci budou očkováni ve vakcinačních střediscích, jichž je sto třicet tři.
Zvaní pacientů k očkování by se mělo realizovat běžným způsobem (korespondenční lístky, telefon), nikoli speciálními formami (doporučené dopisy apod.). Vzhledem k tomu, že nákup vakcíny je realizován jako státní zakázka, je očkování pro všechny indikované a lékařem zvané zdarma.
Při vlastní realizaci očkování je nutno dbát na získání tzv. negativního reversu u těch chronických pacientů, kteří by měli na očkování nárok, ale z různých důvodů ho odmítnou.
Podobně jako vakcína bude distribuováno rovněž antivirotikum Tamiflu (v zásadě deset balení na ordinaci, jinak podle epidemiologické situace v jednotlivých regionech), jehož bylo - opět v rámci státní zakázky - zakoupeno 2,5 milionu balení, a které tedy bude rovněž podáváno zdarma.
Vzhledem k tomu, že se až dosud s tímto antivirotikem zacházelo velmi uvážlivě a střídmě, je rezistence na něj v České republice na rozdíl od řady jiných zemí dosud jen mimořádně malá. Důležité je vědět, že podle nejnovějších poznatků je Tamiflu efektivní i po 48 hodinách od nástupu příznaků, takže omezení podání na tuto dobu není třeba brát jako dogma.
MUDr. Vít přiznal, že pod největším tlakem veřejnosti budou právě praktičtí lékaři, a právě oni by proto měli mít pro svou práci v tomto nelehkém období co nejlepší podmínky i zajištění. Přislíbil proto mj., že budou pravidelně informováni o aktuálním výskytu akutních respiračních onemocnění v jednotlivých regionech a věkových skupinách, aby na to mohli bezprostředně reagovat. Na závěr svého vystoupení zdůraznil, že vstupujeme do krizové situace, s jakou se nikdo z dnes praktikujících lékařů nesetkal.
Proto je nutná co nejtěsnější a nejefektivnější spolupráce jak mezi sebou navzájem, tak i mezi praktickými lékaři a pracovníky hygienické služby, i mezi jednotlivými institucemi a organizacemi. Je především nutno se co nejrychleji a nejpřesněji navzájem informovat a vycházet přitom ze zásady, že žádná otázka není hloupá a žádná informace zbytečná. Přitom je nutno postupovat racionálně a bez zbytečných emocí - ty za nás budou vzbuzovat média.
Zdroj: Medical Tribune