Přeskočit na obsah

European Policy Roundtable on Smoking Cessation

Dne 24. listopadu 2015 se v Oslu konalo mezinárodní evropské setkání odborníků zabývajících se léčbou závislosti na tabáku, kterému předsedal profesor Luke Clancy (Tobacco Free Research Institute, Ireland). Setkání proběhlo za podpory společnosti Pfizer.

 

V dopolední části setkání každý účastník setkání krátce informoval o situaci týkající se kontroly tabáku a implementace revidované směrnice o tabákových výrobcích (The Tobacco Products Directive, TDP) ve své zemi. Patnácti účastníky bylo zastoupeno deset států Evropské unie (EU), konkrétně Belgie, Česká republika, Finsko, Francie, Itálie, Maďarsko, Norsko, Řecko, Španělsko a Velká Británie.

Vedle zemí, kde se daří implementace Rámcové úmluvy o kontrole tabáku (Framework Convention on Tobacco Control, FCTC) a které mají velmi dobrou kontrolu tabáku (Irsko, Finsko, UK, Francie, Norsko), působily v ostrém kontrastu země, které jsou s implementací pozadu a které jednoznačně potřebují směrnici jako pomoc v posunu směrem k účinné kontrole tabáku (Česká republika, Maďarsko).

Dr. Heloma z National Institute for Health and Welfare, Finsko, hovořil o finském akčním plánu „end of game“. Ukončení užívání tabáku je podle něj ve Finsku v plánu do roku 2040, ale v současnosti se jeví jako reálné, že cíle bude pravděpodobně dosaženo již o deset let dříve, tedy v roce 2030. Plán na ukončení užívání tabáku je vedle cíle na redukci spotřeby tabáku přímo obsažen v příslušném zákoně. Finsko má v plánu zákaz kouření v autech, jednotné balení a podporu odvykání kouření, které, podobně jako referovala dr. Nathansonová z Velké Británie, je potřeba více podporovat.

Prevalence denního kouření v Norsku kontinuálně klesá (aktuálně třináct procent denních kuřáků), stabilní zůstává příležitostné užívání tabákových výrobků. Norsko má také plán na budoucnost bez tabáku. Zákon o tabáku obsahuje úplný zákaz reklamy, povinná obrázková zdravotní varování na obalech, zákaz reklamních displejů, zákaz kouření ve veřejné dopravě a veřejných vnitřních prostorech. Samozřejmostí je zvyšování daní z tabákových výrobků. Funguje linka Quitline zdarma, služby odvykání kouření prostřednictvím webové aplikace nebo aplikace pro smartphone. Při odvykání pomáhají kuřákům praktičtí lékaři. I zde je v plánu služby pro léčbu závislosti na tabáku zlepšit. Podpora a kampaň masmédií je důležitou součástí kontroly tabáku v Norsku. Norsko je považováno za zemi s restriktivní legislativou kontroly tabáku, která má již čtyřicetiletou historii (první zákon vešel v platnost v r. 1975). Jako první ratifikovalo FCTC, a to v roce 2005.

V porovnání s většinou zemí EU, které měly na setkání zastoupení, výrazně vyčnívala Česká republika s dlouhodobě vysokou prevalencí kouření, nízkou cenou cigaret, pouze částečným zákazem reklamy a sponzoringu, absencí zákona na ochranu před expozicí tabákovému kouři ve veřejných vnitřních prostorách, včetně restaurací a barů, který je na programu jednání Parlamentu dne 8. 12. 2015, a s absencí kampaní v masmédiích. Noviny naopak v ČR např. otiskují reklamy tabákové firmy Philip Morris za podpory Národní protidrogové centrály SKPV Policie ČR v rámci „kampaně“ varující před nelegálním obchodem s tabákovými produkty. Tento druh inzerce vyvolal nechápavé kroucení hlavou většiny delegátů se slovy jednoho z nich, že „… něco takového by noviny v Norsku nikdy neotiskly“. Podobnou zkušenost s médii jako ČR ale měli i před dvěma lety ve Španělsku, kde se v novinách objevovala tatáž reklama podporovaná policií, která varovala před ilegálním obchodem.

Velmi zajímavý příspěvek měl dr. Dubois z University Hospital of Amiens, Francie, který ukázal graf vývoje spotřeby cigaret v závislosti na ceně cigaret. Z něj bylo patrné, že v období, kdy cena cigaret rostla, klesala jejich spotřeba, v období stagnace ceny za vlády, která daně nezvyšovala, zůstávala i spotřeba na stabilní úrovni, a teprve se změnou vlády a opětovným zvyšováním daní začala znovu klesat i spotřeba. Ve Francii se od devadesátých let zvýšila cena cigaret třikrát a prevalence klesla dvojnásobně. Aktuálně bylo francouzským Národním shromážděním schváleno jednotné balení cigaret.

Problémem Řecka, které má stále vysokou prevalenci kouření (cca 34 procent) a levné cigarety, je časté porušování platného zákazu kouření v restauracích a barech a absence kontrol a udělování sankcí za porušení tohoto zákona.

V Rumunsku má být v těchto dnech schválen zákon zakazující kouření v restauracích a barech. Informoval o tom Cornel Radu‑Loghin (European Network for Smoking and Tobacco Prevention, EU), který ve své prezentaci promluvil o průběhu implementace FCTC, zejména článku 14, který se týká léčby závislosti na tabáku.

Na setkání panovala všeobecná shoda na stále přítomném významném vlivu tabákových firem. TDP je pro řadu zemí EU včetně České republiky důležitá, protože může pomoci oslabit tabákovou lobby, která je u nás stále silnější než ochrana veřejného zdraví.

Cílem revidované TDP je zlepšit fungování vnitřního trhu EU. Proto stanovuje technické požadavky pro tabákové výrobky uváděné na trh. Zároveň se zaměřuje na ochranu veřejného zdraví. Mezi nejvýraznější body patří zákaz ochucených tabákových výrobků, který bude platit od roku 2016. Obaly tabákových výrobků ponesou od roku 2016 výraznější zdravotní varování, které bude doplněno i obrázky a informacemi o odvykání kouření a nahradí údaje o obsahu dehtu, nikotinu a oxidu uhelnatého. Na krabičkách cigaret by mělo zabírat 65 procent přední i zadní plochy. Nově platí také regulace pro elektronické cigarety.

V porovnání se státy, kde je kontrola tabáku na vysoké úrovni, Česká republika stále silně zaostává.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené