Euthanasie ztrácí na popularitě
K překvapivému zvratu ve vývoji euthanasie došlo v Nizozemsku, které je spolu s Belgií jedinou evropskou zemí, kde je smrt za asistence lékaře legalizována. Zatímco až do doby legalizace v roce 2002 počet případů „milosrdné smrti“ trvale stoupal, po přijetí zákona o euthanasii nastal naopak mírný pokles. Zdá se tak, že problém, o jehož řešení se v ČR i v dalších zemích EU stále živě diskutuje, v liberálním Nizozemsku jako by sám začal spět ke svému konci. Tento zajímavý jev se pokusili popsat a vysvětlit na stránkách New England Journal of Medicine Agnes van der Heide a její kolegové z Erasmus Medical Center v nizozemském Rotterdamu.
Výzkumníci v Nizozemsku od srpna do prosince roku 2005 studovali 43 959 úmrtních protokolů a výsledky porovnávali se závěry studií provedených v letech 1990, 1995 a 2001. Tyto dřívější studie vykazovaly rostoucí trend počtu případů euthanasie a sebevražd asistovaných lékařem, jež byly v té době sice ilegální, ale tolerované. Co průzkum v roce 2005 ukázal? Počet případů „smrti z milosti“ poklesl z 2,6 % všech exitů v roce 2001 na 1,7 % v roce 2005 a výskyt asistovaných sebevražd klesl ve stejném období z 0,2 % na 0,1 %. „To je signifikantní rozdíl,“ poznamenali Agnes van der Heide a její kolegové z Erasmus Medical Center. Vědci dále objevili, že naopak došlo k signifikantnímu vzestupu počtu případů, kdy byl pacient před svou smrtí uveden do hluboké kontinuální sedace, a to z 5,6 % všech úmrtí v roce 2001 na 7,1 % v roce 2005. V absolutních číslech bylo v roce 2005 zaznamenáno 2 297 případů euthanasie a 113 případů asistované sebevraždy.
K poklesu v počtu případů euthanasie a asistovaných sebevražd došlo v Nizozemsku od roku 2001 do 2005 ve všech věkových skupinách, u obou pohlaví a u všech diagnóz. Lékaři diskutovali o rozhodnutí o dobrovolné smrti s příbuznými v 75,5 % všech případů v roce 2005. Pokud byl život ukončen bez explicitní žádosti pacienta, předcházel tomuto aktu rozhovor lékaře s pacientem nebo předchozí přání pacienta v 60 % případů ve srovnání s jen 26,5 % v roce 2001. Lékař o ukončení života s pacientem nehovořil, pokud byl v bezvědomí (10,4 %) nebo nebyl k tomu kompetentní vzhledem k nízkému věku (14,4 %) nebo z jiných příčin (15,3 %).
Proč zájem o euthanasii klesá?
Autoři studie uvedli tři pravděpodobná vysvětlení pozorovaných nových trendů. První vysvětlení se opírá o epidemiologické faktory, kdy v důsledku stárnutí populace podíl na celkové mortalitě u osob starších 80 let vzrostl z 45,3 % v roce 2001 na 48,4 % v roce 2005, přičemž jde o věkovou skupinu, kde euthanasie a asistovaná sebevražda jsou méně časté. Avšak vzhledem k tomu, že ke snížení výskytu euthanasie došlo ve všech věkových skupinách, odpovídá tento věkový posun jen za asi 0,1 % celkového poklesu.
Druhým vysvětlením je, že nizozemští lékaři nacházejí k euthanasii alternativu v intenzivní paliativní péči a v tišení symptomů nevyléčitelného onemocnění, zejména karcinomu. Euthanasie je do jisté míry nahrazována hlubokou kontinuální sedací. Sedace je také nejčastěji uplatňována ve skupině nemocných, kde je frekvence žádostí o euthanasii nejvyšší – pacienti do 80 let, muži, nemocní s karcinomem a pacienti ošetřovaní praktickým lékařem.
Za třetí k poklesu v preferenci euthanasie přispěla změna v postoji lékařů k opioidům, kdy na základě poznatků z některých studií vzrostla nedůvěra lékařů v letální potenciál opioidních látek podávaných k provedení euthanasie spolu se zohledněním jejich vedlejších negativních účinků. V 73,9 % všech případů euthanasie nebo asistované sebevraždy byl v roce 2005 život pacienta ukončen podáním neuromuskulárních relaxancií nebo barbiturátů; opioidy byly aplikovány jen v 16,2 % případů, což znamená signifi‑ kantní pokles z 21,6 % v roce 2001. Lékaři v dotazníkovém průzkumu odhadovali, že aplikací letálních léků byl život pacienta zkrácen aspoň o jeden týden v 53,9 % všech případů euthanasie nebo asistované sebevraždy, podobně tomu bylo i v roce 2001.
V USA je výjimkou oregon
I když je euthanasie legální v několika dalších zemích, Nizozemsko je první zemí, kde byl proveden rozsáhlý výzkum v této oblasti. Euthanasie je zde definována jako úmrtí, které je výsledkem medikace lékaře s explicitním záměrem uspíšit smrt na žádost pacienta. Asistovaná sebevražda znamená, že si pacient sám aplikuje lék předepsaný lékařem.
Ve většině zemí je euthanasie ilegální. Kromě Nizozemska je v Evropě euthanasie legalizována již jen v Belgii. Tolerantní postoj k ní převládá ve Švýcarsku a Kolumbii. Euthanasii a asistovanou sebevraždu zakazují i v USA. Jedinou výjimkou je stát Oregon, kde lékař smí připravit smrtící dávku přípravku, který pacient sám spolkne nebo uvede do chodu aplikační mechanismus. V České republice je euthanasie trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na šest let.
cin
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 16/2007, strana A1
Zdroj: