Evropské miliony umožní kvalitativní zlom
Výsledkem snahy ministerstva zdravotnictví o centralizaci nejnáročnější péče je síť traumacenter a komplexních onkologických center. Pracoviště, která se do těchto struktur dostala, mohla zažádat o dotace z Integrovaného operačního programu. Minulý týden s využitím těchto investic seznámily veřejnost FN Motol a FN Hradec Králové.
Na hradeckou onkologii jde z těchto zdrojů 95 milionů korun. Část z nich je určena na rozvoj brachyterapie. Nově zde například vznikne program brachyterapie u nádorů prostaty. "Tuto velmi efektivní metodu zatím v České republice používá jediné centrum, a to v Novém Jičíně," uvádí prof. MUDr. Jiří Petera, Ph.D., přednosta hradecké kliniky onkologie a radioterapie. V onkologii představuje radioterapie po chirurgické léčbě druhou nejdůležitější léčebnou modalitu.
V České republice je však na radioterapeutických pracovištích léčeno přibližně 35 % onkologicky nemocných, což je hluboko pod průměrem vyspělé Evropy. Hradecký region je v tomto směru výjimkou. "U nás prochází radioterapií 67 % pacientů, což je zcela v souladu s mezinárodními odbornými doporučeními," říká prof. Petera. Ke zlepšení diagnostiky zhoubných nádorů pak přispěje mimo jiné nový přístroj pro magnetickou rezonanci.
Traumacentrum FN Hradec Králové díky tomuto programu získalo 98 milionů korun. Využije je například na nákup nového CT či vybavení pro nové, plně digitalizované operační sály. Veškeré špičkové zařízení by ale bylo k ničemu, kdyby se sem nedařilo koncentrovat ty pacienty, kteří ze zázemí traumacentra mohou profitovat. Hradecké pracoviště je však dokladem platnosti tvrzení, že traumatologie není obor medicíny, ale způsob organizace práce. Funguje zde velmi propracovaný systém spolupráce se záchrannou službou, založený na standardizované triáži již v terénu. "Můžeme říci, že v posledních letech se nám skutečně daří dostávat na správné místo správné pacienty ve správný čas," řekl vedoucí lékař traumacentra MUDr. Tomáš Dědeček, Ph.D.
Peníze z programu zatím jdou tam, kde jsou nejvíce zapotřebí. "Seřadíme-li pacienty podle toho, kolik jejich léčba stojí, prvních sedm procent spotřebuje polovinu všech nákladů. Onkologicky nemocní a těžce zranění pacienti převážně patří do této skupiny," uvedl ředitel nemocnice doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
Další nemocnice, jíž tyto masivní dotace umožňují rozvoj, je FN Motol. Zdejší radioterapeutické pracoviště patří mezi největší v republice, v současnosti zde pracují tři lineární urychlovače. Nyní onkologie dostala 80 milionů korun. Budou využity například na modernizace brachyterapeutického přístroje z roku 1997 a plánovacího CT. V oblasti diagnostiky bude přínosem další přístroj pro magnetickou rezonanci o velikosti pole 1,5 tesly a modernizace SPECT kamery.
Traumacentrum motolské nemocnice je specifické v tom, že se stará o dospělé i dětské pacienty. Pro jeho potřeby je určeno 95 milionů korun. Umožní nákup trauma-navigačního systému, jejž budou využívat především spondylochirurgové. "Tato technologie nám umožní trojrozměrné zobrazení anatomických struktur před výkonem, během něj i po něm, což dosud nebylo možné, " uvádí primář spondylochirurgického oddělení doc. MUDr. Jan Štulík, CSc.
Dále přibudou dva RTG přístroje s přímou digitalizací, dovolující provést vyšetření bez nutnosti manipulace s pacientem, dva laserové přístroje pro sekundární ošetření poranění sítnice, oční operační mikroskop, tři operační stoly a souprava pro endoskopickou operativu. Část prostředků jde i na klinický informační systém pro oblast akutní péče. "Integrovat sumu informací, které dnes v intenzivní a resuscitační péči máme k dispozici, je pro lidskou mysl nemožné. Velkou část z nich nedokážeme využít, protože nutně postupujeme selektivně. Nový software tyto ztráty omezuje," říká prof. MUDr. Karel Cvachovec, CSc., přednosta Anesteziologicko-resuscitační kliniky FN Motol.
Podobně evropská dotace ve výši 65 milionů korun pomůže i Onkologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zde bude v první fázi plánovaného rozvoje pořízen CT simulátor, brachyterapeutický přístroj, RTG přístroj s C-ramenem a skener magnetické rezonance.
Zdroj: Medical Tribune