Přeskočit na obsah

Evropské peníze pomohly onkologii v Motole ke špičkovému vybavení

Komplexní onkologické centrum (KOC) Fakultní nemocnice Motol poskytuje péči o onkologické pacienty v oblasti protinádorové medikamentózní terapie i léčby zářením. Ve druhé polovině roku 2009 byly do něj pořízeny nové přístroje pro léčbu zářením a přístroj magnetické rezonance. Vybavení v celkové hodnotě 79,65 mil. Kč je téměř z poloviny spolufinancováno Evropskou unií prostřednictvím Integrovaného operačního programu z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Motolské komplexní onkologické centrum patří do systému KOC v České republice, v jejichž rámci je poskytována vysoce specializovaná diagnostika i terapie. Podílí se na řadě vědeckých projektů a klinických studií s mezinárodní účastí a také na pregraduální i postgraduální výchově studentů. Pracoviště získalo akreditaci v oboru klinická onkologie i radiační onkologie.

 

Radioterapeuticko-onkologické oddělení

Kmenové pracoviště KOC, radioterapeuticko-onkologické oddělení, disponuje 57 lůžky na dvou lůžkových stanicích, ambulancemi pro dispenzární péči pro pacienty po ukončení léčby, pro pacienty v léčbě medikamentózní, v léčbě zářením a ambulancí pro aplikaci chemoterapie.

Počet nově přijatých pacientů k onkologické léčbě činil v roce 2008 2 936, z toho 1310 k chemoterapii, 1160 k radioterapii.

V posledních třech letech se podařilo v KOC obnovit radioterapeutickou techniku díky výměně tří lineárních urychlovačů a systému pro plánování léčby zářením. KOC má nyní k dispozici:

* dva lineární urychlovače Clinac 2100 C/D, Varian Medical Systems pro kontrolu správného nastavení pacienta při terapii;
* lineární urychlovač Clinac 600 C/D, Varian Medical Systems; je vybaven mikromnoholamelovým kolimátorem (m3 micro-MLC) a příslušenstvím pro stereotaktické ozařování;
* radioterapeutický simulátor Acuity EX, Varian Medical Systems pro přípravu léčby zářením;
* verifikační systém Aria, který propojuje lineární urychlovače, simulátor, plánovací systémy pro zevní radioterapii (Eclipse), stereotaktické ozařování (iPlan) a brachyterapii (Brachyvision).

Problémem však zůstal CT přístroj pro plánování léčby zářením z roku 1997, přístroj pro brachyterapii z téhož roku a C-rameno - rentgenový přístroj napomáhající plánování léčby zářením při brachyterapii.

Díky dotaci z Evropské unie se podařilo realizovat obnovu těchto přístrojů, a tak se vybavení pracoviště opět dostalo na aktuální světovou úroveň. Nově pořízená technika zlepší kvalitu prováděné terapie a umožní také zvýšení počtu léčených pacientů.

Na radioterapeuticko-onkologickém oddělení je poskytována komplexní péče o onkologicky nemocné pacienty v plné šíři oboru klinické onkologie, včetně specializované biologické léčby a cílené terapie v kombinaci s terapií cytostatiky vymezenou pro stanovená komplexní onkologická centra. Poskytuje péči v oboru radiační onkologie pro dospělé a specializovaně pro dětské pacienty v rozsahu, který umožňuje nové radioterapeutické vybavení. Pracoviště se věnuje specializované péči o vybrané diagnózy, kdy je v oblasti léčby nádorů CNS, sarkomů měkkých tkání, maligních lymfomů a nádorů dětského věku unikátním pracovištěm.

V rámci vybavení KOC Fakultní nemocnice v Motole se podařilo díky financování evropských fondů realizovat i nákup diagnostických zařízení, jež napomohou včasné a dokonalé diagnostice maligních onemocnění.

MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA,
primářka Radioterapeuticko-onkologického oddělení FN Motol

 

Klinika zobrazovacích metod

Na kliniku zobrazovacích metod je instalován nový přístroj magnetické rezonance Siemens 1,5T Magnetom Avanto. Je plně programově vybaven, což umožní jeho využití v celé šíři jak k vyšetřování pacientů nemocných onkologicky, tak neurologických nemocných. Přístroj bude rovněž plně využit v diagnostice abdominálních onemocnění a v neposlední řadě umožní i vyšetření kardiovaskulárního systému včetně končetinových cév. Výkonné počítačové vybavení zkrátí dobu vyšetření při zachované nebo vyšší kvalitě zobrazení, čímž se zároveň i zvýší počet vyšetřených pacientů a zkrátí objednací doba.

MUDr. Radek Pádr,
primář Kliniky zobrazovacích metod 2.LFUK a FN Motol

 

Klinika nukleární medicíny aendokrinologie

Na ambulanci kliniky nukleární medicíny a endokrinologie (KNME) se ročně provádí přes 3 500 vyšetření, z nichž se přibližně 60 % týká onkologických pacientů. Vyšetření jsou prováděna při detekci samotného onemocnění, v rámci stagingu, v průběhu léčby i po jejím ukončení v rámci sledování. Výhodou metod nukleární medicíny je, že je zobrazení založeno na metabolických změnách, které probíhají v nádorech. Funkční změny předcházejí anatomickým, a proto mohou být onemocnění detekována časněji.

V současnosti je KNME vybavena čtyřmi kamerami, z nichž jedna slouží pouze pro hospitalizované pacienty s karcinomy štítné žlázy.

Zbývající tři jsou umístěny v ambulantní části, ale pouze jedna z nich umožňuje provádět tomografická vyšetření. Zbývající dvě byly zakoupeny v roce 1996 a neprošly již testy kvality (vadné centrum rotace) pro tomografická vyšetření.

Nová SPECT (Single Photon Emisssion Tomography) kamera Symbia S, pořízená z evropské dotace, dovoluje rutinně provádět tomografická vyšetření, která mají vyšší citlivost a přesnost než prosté planární snímky. To umožňuje časnější záchyt metastáz a přesněji lze vyloučit akumulaci radiofarmaka v nenádorové tkáni, tedy falešně pozitivní nálezy.

Díky novým rekonstrukčním programům se zlepší kvalita obrazů, zvýší se rozlišení, což umožňuje časnější detekci lézí.

Pro klasické rekonstrukční programy je uváděna vyšší specificita i senzitivita SPECT (např. u scintigrafie skeletu senzitivita SPECT 87 %, specificita 91 %, u planárního zobrazení senzitivita 74 %, specificita 81 procent). Nová kamera tak přinese zpřesnění vyšetření.

Vzhledem k pokrokům v softwarovém zpracování bude možné aplikovat nižší aktivity radiofarmak, což povede k snížení radiační zátěže pacienta i ošetřujícího personálu.

Zabudování kolimátorů do gantry a automatické provádění kontrol kvality zkracuje čas pro technickou obsluhu kamery a umožňuje prodloužení provozní doby pro samotná vyšetření.

MUDr. Pavel Racek,
primář Kliniky nukleární medicíny a endokrinologie 2. LF UK a FN Motol

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené