Přeskočit na obsah

Evropští experti v léčbě karcinomu močového měchýře se sešli v Praze

Profesor Juan Palou, MD, PhD, FEBU, je světovou špičkou v léčbě karcinomu močového měchýře. Je šéfem Urologicko‑onkologického oddělení Fundació Puigvert v Barceloně, kde spolu s ním pracuje 30 urologů. Jde o největší urologické pracoviště ve Španělsku a jedno z největších v celé Evropě. Profesor Palou publikoval řadu kapitol v lékařských a urologických knihách a podílel se na více než dvou stovkách publikací v odborných urologických časopisech. Jeho poslední publikace se zaměřují zejména na karcinom močového měchýře – prognostické faktory, BCG, směrnice, klasifikaci nebo robotickou chirurgii. Ve dnech 1. a 2. února navštívil Prahu, aby se zúčastnil vůbec prvního masterclass programu pořádaného v ČR, který se soustředil na problematiku neinvazivního karcinomu močového měchýře. Těsně před zahájením odpověděl MT na několik otázek.



 

  • Již řadu let jste i ředitelem Evropské školy urologie…

 

Ano, v rámci Evropské urologické společnosti (EAU) pracuji již sedm let jako ředitel European School of Urology (ESU), kde máme na starosti zejména organizování a zajišťování všech vzdělávacích akcí v rámci EAU. Jde nejen o kongresy, kursy nebo semináře napříč Evropou, ale připravujeme řadu vzdělávacích programů i např. v Jižní a Střední Americe, v Asii a v Emirátech. Před několika lety byl právě v naší škole zahájen masterclass program.



 

  • Co přesně masterclass program znamená?

 

Jedná se o jedenapůldenní aktivitu pořádanou v rámci EAU, zaměřenou vždy na jedno určité téma, kde jsou prezentovány nejlepší a nejnovější informace v dané problematice. Nejde ale jen o teoretický pohled, ale také o pohled praktický. Právě proto kombinujeme přednášky s operacemi formou live a semi‑live přenosů a videí. Například dnes a zítra bude tady v motolské nemocnici učit mladší kolegy 10–15 špičkových kapacit z celé Evropy, jak správně diagnostikovat a léčit neinvazivní karcinom močového měchýře. Masterclass si klade za cíl zajistit optimální výuku prostřednictvím všech použitelných nástrojů. Kromě toho má každému zúčastněnému poskytnout dostatek příležitostí k diskusi s odborníky na konkrétní téma. Právě proto, aby toto setkání mohlo býti co nejvíce interaktivní, je vybíráno z celé Evropy maximálně 40–45 účastníků.



 

  • Co je podle vás hlavním důvodem, proč se účastnit právě takovéhoto setkání?

 

Je to jakási živá interaktivní diskuse špičkových odborníku ve specifické oblasti, kde se člověk dozví mnoho nového, ale získá i řadu nápadů a podnětů. Velmi důležité jsou živé sekce přímých přenosů z operačních sálů. V tomto konkrétním případě půjde zejména o různé techniky a strategie endoskopických operací. Seznámit bychom se měli i s nejnovějšími slibnými metodami léčby neinvazivního karcinomu močového měchýře. Toto setkání je zaměřeno pouze na toto onemocnění, tedy na tumor, který ještě není invazivní, kdy pacienty léčíme pomocí transuretrální resekce a následně adjuvantní chemoterapií nebo imunoterapií BCG vakcínou podanou přímo do močového měchýře se záměrem tento orgán zachránit. Onemocníme‑li nádorovým onemocněním, celkem často se musí při léčbě odstranit nejen nádor, ale zároveň s ním i například daný orgán, jako žaludek či plíce. U močového měchýře, v závislosti na typu karcinomu, močový měchýř ve většině případů neodstraňujeme. Týká se to situací, kdy je karcinomem zasažena pouze sliznice a kdy nádor neprorůstá do hlubších vrstev stěny močového měchýře. A právě o tom se dnes a zítra budeme bavit: jak nejlépe a nejúčinněji provádět transuretrální resekci, tedy jak zavádět skrze močovou trubici resektoskop do nitra močového měchýře, vyříznout nádor a pak jej z orgánu odstranit a pokračovat v léčbě. Vše samozřejmě závisí na typu karcinomu, některý je více, jiný méně agresivní, a vše záleží na konkrétních situacích, podle nichž se řídí i naše léčba.



 

  • Proč jste zvolili za místo konání tentokrát právě Prahu?

 

Prahu jsme zvolili proto, že původní záměr je pořádat tyto masterclass kursy napříč celou Evropou a nesoustředit je do jediného místa. Konají se tedy v různých evropských městech, takže např. o léčbě kamenů jsme diskutovali v Řecku atd. A proč močový měchýř právě v Praze? Protože zde máte profesora Babjuka, který je považován za špičkového experta ve svém oboru. Mimo jiné se podílel i na napsání evropských guidelines pro léčbu karcinomu močového měchýře. A i proto dostal nyní možnost uspořádat masterclass vůbec poprvé v Praze.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Den vzácných onemocnění 2024

28. 3. 2024

Jde o několik pacientů s konkrétní diagnózou. Avšak je již známo přes 10 000 klinických jednotek a jedná se o miliony pacientů. Česko patří k zemím s…