Farmacie 2009 – dvacet let budování nesocialistického zdravotnictví a dnešek
O tom, jak se nám v uplynulých dvaceti letech dařilo budovat „nesocialistické zdravotnictví“, diskutovali v úvodní panelové diskusi za moderování Mgr. Jaroslava Hořejšího (Medical Tribune) dva z dosavadních porevolučních sedmnácti ministrů zdravotnictví ČR – prof. Pavel Klener a PhDr. Jan Stráský, představitel odborné veřejnosti ČLS JEP prof. J. Švihovec, ředitel VZP MUDr. P. Horák a předseda sdružení Občan MUDr. Pavel Vepřek; daty o vývoji v oblasti léků doplnil diskusi RNDr. Hynek Valerián z IMS. A o tom, jaké šance i rizika znamenalo uplynulých dvacet let nejen pro systém jako celek i jeho jednotlivé instituce, ale také pro jednotlivé osobnosti, hodně napověděla následná beseda s dlouholetým ředitelem Nemocnice Na Homolce MUDr. O. Šubrtem.
Několika problémům současnosti se pak věnovaly panelové diskuse uspořádané druhý den konference. Nejprve se za moderování prof. J. Švihovce hovořilo o vývoji spotřeb a úhrad léků ve významných ATC skupinách (letos to byly diabetologie, geriatrie a urologie), a to z hlediska odborníků (prof. M. Anděl, doc. I. Holmerová, doc. M. Hanuš) i z hlediska vývoje prodejů (PharmDr. J. Hruška – IMS). Další dvě diskuse patřily specifické problematice hodnocení reprezentantů farmaceutických firem z pohledu lékařů i firem samotných a malému kursu statistiky pro pracovníky medicínských oddělení a marketingu.
A konečně závěrečná diskuse, opět za řízení prof. J. Švihovce, se pokusila zhodnotit jak dosavadní jednoroční zkušenosti s novým systémem registrací a stanovování cen a úhrad léků, tak roli pojišťoven v současném systému. Diskuse odrážela stanoviska MZ ČR (PharmDr. P. Šroub), SÚKL (PharmDr. M. Beneš), pojišťoven (Ing. L. Friedrich), asociací farmaceutických firem (AIFP – MUDr. R. Petráš a ČAFF – MUDr. R. Horká) i nezávislého odborníka (MUDr. M. Prokeš – Infopharm).
K některým nejzajímavějším diskusím a sdělením se ještě vrátíme podrobněji v dalších číslech MT. red
Zdroj: MT