Přeskočit na obsah

FDA: bevacizumab pro léčbu multiformního glioblastomu

Bevacizumab dává pacientům šanci na delší dobu přežití a zejména na zlepšení kvality jejich života. Tomuto schválení bezprostředně předcházelo zasedání ODAC (Oncological Drugs Advisory Committee), kde bylo jednohlasně doporučeno zrychlené schválení Avastinu v této indikaci, a to navzdory faktu, že výsledky pocházejí z klinických hodnocení bez srovnávacího přípravku.

Bevacizumab je monoklonální protilátka, která se váže na endoteliální růstový faktor (VEGF), klíčový mediátor vaskulogeneze a angiogeneze. Tím bevacizumab inhibuje vazbu VEGF na jeho receptory na povrchu endoteliálních buněk. To má za následek regresi nádorové vaskulární sítě, zabránění vzniku nových nádorových cév, což vede ke zpomalení až inhibici růstu tumoru. Bevacizumab je v České republice registrován, ovšem pouze v indikacích metastazující karcinom tlustého střeva nebo rekta, metastazující karcinom prsu, neresekabilní pokročilý metastazující či rekurentní nemalobuněčný karcinom plic jiného histologického typu než predominantně z dlaždicových buněk a pokročilý nebo metastazující karcinom ledviny. Ve všech těchto případech je bevacizumab součástí komplexních chemoterapeutických režimů.

Rezistence na dosavadní léčbu je výzvou

Multiformní glioblastom (astrocytom grade IV) představuje nejzhoubnější a současně nejčastěji se vyskytující primární nádor mozku u dospělých. Jeho incidence je 5–7 případů na 100 000 jedinců za rok. Tento nádor se navíc vyznačuje vysokým stupněm histomorfologické i genetické variability, což vyústilo ve snahy jej diagnostikovat, a tedy i charakterizovat modernějšími způsoby, zejména pomocí molekulárních cytogenetických metod.

Odhalené abnormality geonomu jsou pak využity ke stanovení prognózy onemocnění i citlivosti k terapii. Navzdory terapeutickému úsilí založenému na komplexním přístupu, který zahrnuje jak chirurgický zákrok, tak i radioterapii anebo chemoterapii, nejsou výsledky léčby nijak povzbudivé.

Většina pacientů umírá do jednoho roku po stanovení diagnózy. Proto je multiformní glioblastom vzhledem ke své rezistenci ke standardní terapii trvalou výzvou pro hledání nových terapeutických alternativ, jak zdůrazňuje Richard Pazdur, M.D., ředitel kanceláře pro onkologické přípravky v Centru pro hodnocení a výzkum léčiv FDA.

Větší efektivita Avastinu

Bevacizumab je nově schválen pro léčbu pacientů s progresivním glioblastomem, u kterých nedošlo k odezvě na standardní terapii. Výsledky několika klinických studií (BRAIN, tj. AVF3708g se 167 zařazenými pacienty nebo NCI 06‑C‑0064E s 56 pacienty s diagnózou rekurentního glioblastomu) předčily všechna očekávání – významně se zvýšil počet pacientů s dosaženou odezvou, prodloužila se doba přežívání bez progrese, celková doba přežívání, snížilo se užívání kortikosteroidů a došlo k významnému zlepšení kognitivních funkcí stejně tak jako celkového klinického stavu pacienta. Takto příznivě na Avastin reagovalo kolem 25 % pacientů, odezva v průměru trvala kolem čtyř měsíců.

To vše ukazuje, že přínos pro pacienty je reálně a nezpochybnitelně prokázán. Většina závažných nežádoucích účinků spojených s terapií Avastinem zahrnovala gastrointestinální perforace, komplikace při hojení ran, krvácení a arteriální nebo žilní tromboembolismus. Dalšími popisovanými nežádoucími účinky jsou hypertenze, neurologické poruchy, poruchy zraku, neutropenie, infekce aj. V klinických hodnoceních byly mezi nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky krvácení z nosu, bolesti hlavy, hypertenze, proteinurie, alterace chuti, suchá kůže, rektální krvácení a řada dalších. Proto musí být bevacizumab vždy podáván lékařem, který má zkušenosti s antineoplastickou terapií.

Již v minulých letech se v odborné literatuře objevovaly zmínky o tom, že bevacizumab by mohl být efektivnější než kterákoli jiná, v současné době dostupná léčba. Výsledky studií, na jejichž podkladě FDA tuto terapeutickou volbu schválil pro použití v běžné klinické praxi, tento předpoklad potvrdily. V současné době již probíhají další klinická hodnocení – jak s jednou léčebnou skupinou, tak studie randomizované, které hodnotí účinnost a bezpečnost bevacizumabu v kombinaci s chirurgickým zákrokem, radioterapií a temozolomidem u pacientů s nově diagnostikovaným glioblastomem.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené